TVN24 | Polska

"Julka", "koronka", "foliarz", a może "rzepiara"? Rekord zgłoszeń w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku

TVN24 | Polska

Autor:
ads/dap
Źródło:
PAP
W 2019 roku plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku wygrała "alternatywka"
W 2019 roku plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku wygrała "alternatywka"TVN24
wideo 2/3
TVN24W 2019 roku plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku wygrała "alternatywka"

"Szur", "foliarz", "julka", "rel", "sztywniutko" - to niektóre ze słów, które zostały zgłoszone w plebiscycie PWN Młodzieżowe Słowo Roku. Pojawiają się też propozycje związane z epidemią i protestami w sprawie aborcji.

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Zgłoszenia można przesyłać do 30 listopada za pośrednictwem formularza na stronie sjp.pwn.pl. Zwycięskie słowo wyłoni jury plebiscytu w składzie: Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek, Anna Wileczek i Bartek Chaciński. Poznamy je na początku grudnia.

W tym roku "padł absolutny rekord liczby zgłoszeń". "Za nami dopiero dwa tygodnie głosowania, a do bazy wpłynęło już 95 tysięcy słów i wyrażeń, które powalczą o zwycięstwo. Dla porównania, suma zgłoszeń w całej edycji 2019 wyniosła 41 tysięcy" - informują organizatorzy plebiscytu.

"Koronka", "lockdown" i słowa związane z bieżącą sytuacją polityczną

Marek Łaziński, językoznawca, przewodniczący jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku zauważa, że zgłaszane słowa odzwierciedlają obecną rzeczywistość.

"Z pandemią związane są nie tylko słowa nowe i slangowe, jak 'koronalia' czy 'koranaferie', 'koronaparty', pieszczotliwa "koronka", a nawet 'koronaselfie'. Są też słowa, które zwiększyły częstość w języku ogólnym jak 'pandemia', 'lockdown' czy "zdalne nauczanie" - napisał Łaziński.

Wśród zgłoszeń - dodał - "jest bardzo dużo haseł z protestu kobiet oraz innych słów związanych z bieżącą polityką". Przewodniczący jury zaznaczył, "nie odnosząc się do meritum sporu", że wulgarne słowa nie są dopuszczone do konkursu. - Także te zamienione na kropki czy gwiazdki - podkreślił.

"Szur", "foliarz", "tozależyzm"

Zdaniem językoznawcy emocje społeczne odzwierciedlają się w nazwach wyrazicieli postaw. "Bardzo często zgłaszane są słowa 'szur' i 'foliarz' w odniesieniu do negacji pandemii, a także poglądów politycznych. Liczne są zgłoszenia rzeczownika odimiennego 'julka' (pisane małą literą jak nazwa pospolita), oznaczającego młodą egzaltowaną aktywistkę" - napisał językoznawca.

"Oprócz polityki i pandemii zwróciły naszą uwagę następujące zgłoszenia i zjawiska. Przede wszystkim język młodzieży to wciąż język emocji. Optymistycznie brzmią wyrazy emocji pozytywnych: 'baza', 'srogo', 'rel', 'igła', 'sztywniutko'" - wyliczał Łaziński.

Są też nowe pożegnania i powitania. Między innymi znana z zeszłego roku 'eluwina' czy stare 'nara' w nowej formie 'naura' i 'narua'. Nierzadkie są nazwy osób, w tym wiele nazw kobiet. "Uroczym derywatem jest 'rzepiara' (osoba robiąca sobie selfie na polu kwitnącego rzepaku), na wzór zeszłorocznej 'jesieniary', która i w tym roku ma sporo głosów.

"W plebiscycie na słowo młodzieży widać też konflikt, a przynajmniej kontakt pokoleń. Bardzo popularne jest w tym roku określenie 'boomer' i 'OK boomer'. Za słowo potrzebne i celnie nazywające nienowe zjawisko, choć rzadko zgłaszane podoba mi się nazwa postawy życiowej 'tozależyzm'" - napisał językoznawca.

Autor:ads/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości