Miasto zniszczone po trzęsieniu lub ostrzale. Robopies tam wejdzie

23 1600 dns pgm-0012
Ma cztery "łapy" i zaawansowany system stworzony przez Polaków. Może pomóc Ukrainie
Źródło: TVN24

Może wejść w niebezpieczne miejsca, zeskanować miasto po trzęsieniu ziemi lub zniszczone na wojnie. Spełni swoje zadanie w tunelach czy lasach i to bez opierania się na sygnale satelitarnym. Ta innowacyjna technologia powstała pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk. O tym, jak może pomóc Ukrainie, mówili na antenie TVN24 BiS eksperci.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Na antenie TVN24 BiS doktor habilitowany inżynier Janusz Będkowski z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk oraz prezes Edutech Expert Bartosz Michalak opowiadali o rozwiązaniu, które pomogłoby Ukraińcom w rozminowywaniu swojego kraju. To robopies, do którego dołączono system mapowania MandEye stworzony przez Będkowskiego. Prace PAN nad tym projektem wspiera Edutech Expert.

Janusz Będkowski i Bartosz Michalak opowiadali o robopsie z technologią mapowania MandEye
Janusz Będkowski i Bartosz Michalak opowiadali o robopsie z technologią mapowania MandEye
Źródło: TVN24

Jak czytamy na stronie firmy, "LiDAR MandEye został stworzony z myślą o rewolucji w eksploracji terenów trudno dostępnych i niebezpiecznych". "Jego zaawansowane możliwości pozwalają na generowanie realistycznych map 3D online, co stanowi nieocenioną pomoc w badaniach geologicznych, eksploracji podziemnych tuneli oraz przy tworzeniu symulacji terenów na potrzeby szkoleń i symulacji".

Na antenie TVN24 Będkowski powiedział zaś, że w czasie pracy nad tą technologią przyświecał mu cel, jakim była chęć ratowania życia żołnierzy i wojskowych psów. Jak mówił, na akcję rozminowywania "łatwiej jest wysłać robota-psa niż żywy organizm".

Robopies, który ma na grzbiecie zaawansowany system stworzony przez Polaków
Robopies, który ma na grzbiecie zaawansowany system stworzony przez Polaków
Źródło: TVN24

Mapowanie bez GPS

Wyjaśniał też schemat działania takiego robota. Na grzebiecie robopsa - czyli czworonożnej platformy kroczącej - umieszcza się robota z systemem MandEye, który "składa się z pięciu elementów". - Sercem jest jednostka obliczeniowa, która jest w stanie wykonać, można powiedzieć, budowę mapy otoczenia oraz wyznaczenie trajektorii - mówił. - Każdy z tych systemów jest wyposażony w tę technologię, dzięki czemu przy zaniku sygnału GPS, co w teatrze wojennym się zdarza, ta technologia jest, można powiedzieć, substytutem. Wręcz umożliwia działanie w tak trudnych warunkach - dodał. Chodzi o możliwość tworzenia mapy danego terenu bez sygnału satelitarnego.

Wynalazca przekazał, że za działanie odpowiada "sztuczna inteligencja, ponieważ tworzy się nowy obraz rzeczywistości, w którym możemy się precyzyjnie lokalizować". Naukowiec wskazywał, że przewaga tego robota nad innymi jest taka, że jest w stanie pokonać przeszkody takie jak schody, ale również doskonale sobie radzi w terenie leśnym.

robot caly
Robopies z nową technologią opracowaną w PAN może pomóc Ukrainie. Chodzi o rozminowywanie terenu. Cała rozmowa
Źródło: TVN24 BIS

Miasto zniszczone po trzęsieniu ziemi lub ostrzale. Robopies tam wejdzie

O praktycznym zastosowaniu opowiadał Michalak. - Ten robot może być wykorzystywany w trudnych warunkach. Na przykład możemy sobie wyobrazić jakieś zniszczone miasto, czy to po trzęsieniu ziemi, czy właśnie w Ukrainie na wojnie. Taki robot może wchodzić w takie niebezpieczne miejsca - powiedział. Wskazał, że na dole maszyny umieszczony jest radar, "który mapuje robota, dzięki temu on może się autonomicznie poruszać". - Ma również inne sensory, może również podążać za człowiekiem - dodał.

Na grzbiecie samej platformy robopsa umieszczone jest urządzenie "opracowane przez Polską Akademię Nauk" i właśnie to ono służy do mapowania. - Dzięki temu możemy stworzyć mapę, odtworzyć teren - powiedział.

Taki robot może wejść w niebezpieczne miejsca
Taki robot może wejść w niebezpieczne miejsca
Źródło: TVN24

Dr hab. inż. Będkowski obrazowo przedstawił działanie robota z opracowaną przez PAN technologią, posługując się przykładem. Jeśli wyślemy do miasta grupę 20 takich robotów, to one są w stanie odtworzyć model miasta, "dzięki czemu będziemy mieli pełne rozpoznanie" - wyjaśniał.

Tak może wyglądać mapa miasta wykonana przez robopsy z technologią
Tak może wyglądać mapa miasta wykonana przez robopsy z technologią
Źródło: TVN24
TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: