Ból głowy, uczucie zmęczenia i trudności z koncentracją to tylko niektóre z objawów, na jakie skarżą się meteopaci. Szacuje się, że nawet co drugi Polak jest podatny na zmiany pogody. O przyczynach wrażliwości na warunki atmosferyczne wiadomo sporo, jednak skutecznego lekarstwa próżno szukać. Materiał magazynu "Polska i świat".
- Meteopatów jest coraz więcej. Pięćdziesiąt lat temu było ich o połowę mniej - tłumaczy neurolog Jerzy Bajko.
Kto najbardziej odczuwa zmiany pogody? Na odpowiedź składa się kilka czynników, m.in.: płeć, miejsce zamieszkania, wiek czy kondycja.
Bardziej podatne na zmienne warunki atmosferyczne są kobiety. - Fizjologia kobiety jest trochę bardziej niestabilna hormonalnie. W związku z tym we wszystkich grupach wiekowych występuje więcej meteopatów u kobiet niż u mężczyzn - wyjaśnia Anna Martynuska, biometeorolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Miejsce zamieszkania i wiek
Załamanie pogody bardziej odczuwają też mieszkańcy dużych miast. Częściej żyją szybko i w stresie, rzadziej natomiast wystawieni są na bezpośredni wpływ pogody, co nie pomaga.
- Układ krążenia, układ oddechowy i układ nerwowy, kiedy muszą przystosowywać się do tej pogody, która aktualnie panuje, w jakiś sposób gimnastykują się - tłumaczy Anna Martynuska. - To decyduje o zwiększonej odporności, również na zmiany pogody - dodaje.
Spore znaczenie ma również wiek. Wrażliwe na zmienne warunki atmosferyczne bardziej są osoby starsze i małe dzieci, u których mechanizmy fizjologiczne nie są w pełni wykształcone
- Jesteśmy maszyną jonową. Kiedy wraz ze zmianą pogody zmienia się jonizacja powietrza, następuje zaburzenie tego cudownego mechanizmu - wyjaśnia Paweł Błaszczyszyn z Przychodni Medycyny Naturalnej "Komed". - Organizm potrafi to wykryć, a także zareagować - dodaje.
Meteopaci cierpią najbardziej nie przez złą pogodę, ale przez jej gwałtowne załamania. Wbrew pozorom, nie chodzi tu jedynie zmiany ciśnienia. - Przy silnym wietrze i napływie chłodnego powietrza wiele osób jest podenerwowanych, niecierpliwych - wskazuje Anna Martynuska. Niestety, jak wskazują specjaliści, na meteopatię nie ma żadnego lekarstwa.
Autor: kg/ja / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24