Studenci dziennikarstwa już po raz 10. nominowali do nagrody MediaTory najlepszych według nich ludzi mediów. Wybór laureatów w dziewięciu kategoriach należy do ponad 10 tysięcy uprawnionych do głosowania studentów z 22 uczelni z całej Polski. Wśród nominowanych są: Anita Werner, Paweł Łukasik, Szymon Jadczak, Endy Gęsina-Torres oraz Tomasz Pupiec.
W trwającym od 2007 roku plebiscycie MediaTory studenci dziennikarstwa z całej Polski mogą wskazać swoich dziennikarskich mistrzów w kategoriach: AuTORytet, TORpeda, NawigaTOR, AkumulaTOR, ObserwaTOR, InicjaTOR, ReformaTOR, ProwokaTOR oraz DetonaTOR. Na tegorocznej liście nominowanych znalazło się 40 wytypowanych przez studentów nazwisk. O tym, do kogo powędrują statuetki, dowiemy się 3 grudnia podczas uroczystej Gali Finałowej w Krakowie.
- Lista nominacji pokazuje, że studenci starali się dostrzec najistotniejsze dziennikarskie wydarzenia i twarze polskich mediów ostatnich 12 miesięcy. Cieszymy się, że 3 grudnia w Krakowie będziemy mogli zebrać w jednym miejscu tych wszystkich wspaniałych dziennikarzy. Tym bardziej, że plebiscyt w tym roku obchodzi swój jubileusz – mówi Wioletta Klytta, prezes Stowarzyszenia MediaTory.
Anita Werner doceniona za reportaż
Wśród 40 wytypowanych nazwisk znalazła się m.in. Anita Werner, nominowana w kategorii InicjaTOR za reportaż "Miss więzienia" (TVN Style).
Dziennikarka została doceniona "za bezbłędne odnalezienie się w innej niż dotychczas formie oraz tematyce. Za poruszający reportaż z brazylijskiego więzienia dla kobiet, do którego dziennikarka i polska ekipa zostali wpuszczeni jako pierwsi i jak na razie jedyni na świecie" - napisano w uzasadnieniu nominacji.
Paweł Łukasik jako AkumulaTOR
W kategorii AkumulaTOR, w której doceniani są ci, którzy "ładują pozytywną energią", doceniony został Paweł Łukasik za cykl relacji z najważniejszych wydarzeń sportowych oraz ze Światowych Dni Młodzieży. Łukasik został nominowany za "reporterską umiejętność odnalezienia się w niecodziennych sytuacjach, przy zachowaniu powagi i wysokich standardów".
"Za lekkie wywiady oraz ujęcia zza kulis, które bawią, ale również dają do myślenia, a także otwierają dyskusję na poważne tematy. Za pokazanie jak wyglądały Euro 2016, Igrzyska Olimpijskie w Rio oraz Światowe Dni Młodzieży, w oczach ich uczestników" - podkreślono.
Reformatorzy
W kategorii ReformaTOR, gdzie wyróżniono "materiały, które zmieniają rzeczywistość z dobrym skutkiem", nominowanych zostało trzech dziennikarzy TVN: Szymon Jadczak, Endy Gęsina-Torres oraz Tomasz Pupiec.
Szymon Jadczak, który na co dzień jest reporterem TVN, wyróżniony został za prywatne śledztwo dotyczące Jakuba Meresińskiego, które opisał na swoim blogu.
Reporter zdemaskował "przestępczą przeszłość byłego już właściciela Wisły Kraków” - podkreślono w uzasadnieniu. Jadczaka doceniono "za analizę jego [Meresińskiego - red.] postępowania i ujawnienie licznych nieprawidłowości, jakich się dopuścił. Za publikacje, wskutek których Meresiński odsprzedał klub. Za zainteresowanie problemem licznych instytucji i skłonienie innych wierzycieli do walki z Meresińskim".
W tej samej kategorii studenci dziennikarstwa wyróżnili Endy'ego Gęsinę-Torresa za cykl reportaży programu "Uwaga!" TVN zatytułowany "Uwaga! po stronie Michała Kłysa". Cykl ukazywał trudności codziennego życia Michała Kłysa - byłego młociarza, który został sparaliżowany po wypadku w trakcie treningu.
"Za odważne przemówienie podczas Balu Mistrzów Sportu Warszawy i nagłośnienie walki o zasądzone odszkodowanie od Mazowiecko-Warszawskiej Federacji Sportu, którego Kłys przez lata nie otrzymywał. Za starania o należną sportowcowi pomoc" - podkreślono w uzasadnieniu nominacji.
Doceniono również reportera TTV Tomasza Pupca za przygotowanie materiału o sprawie Feliksa Meszki, który pokazano w programie "Blisko Ludzi". Pupiec przedstawił sprawę 78-letniego mężczyzny, który niesłusznie spędził kilkanaście lat w szpitalu psychiatrycznym. Wyróżniony został "za liczne interwencje, udowadniające niewinność Meszki, które ukazały nieprawidłowości w ośrodku i absurdy urzędnicze, i pomoc w doprowadzeniu do wyjścia mężczyzny ze szpitala".
Najważniejszą z kategorii jest AuTORytet. Nagradzani są w niej dziennikarze, od których studenci mogą uczyć się rzetelności, profesjonalizmu i najwyższych standardów. Jest to szczególna nagroda, przyznawana za całokształt pracy i działalności dziennikarskiej, dlatego studenci na karcie do głosowania mogą sami podać nazwisko osoby, którą uważają za swój dziennikarski wzór.
Autor: tmw/kk