Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym nie sprawiła trudności tegorocznym abiturientom. Niedługo po pierwszym z tegorocznych egzaminów cieszyli się i oceniali: matura była wyjątkowo łatwa.
- Korzystałem z wiedzy z gimnazjum - cieszył po maturze się uczeń jednego z warszawskich liceów. I nie jest w tej opinii odosobniony. - Bardzo trudna, nie wiem czy podołam - ironicznie śmiał się jego kolega.
Były jednak i opinie nieco mniej optymistyczne. - Na parę dni wcześniej powtórzyłam sobie tematy z lektur i chyba poszło dobrze - mniej śmiało powiedziała TVN24 inna maturzystka. - Moim zdaniem nie była specjalnie trudna, ale jak się myśli, że było łatwo, to może pójść fatalnie - ostrożnie dodała inna.
Egzamin łatwy też dla internautów
Również internauci tvn24.pl nie mieli problemów z napisaniem egzaminu. Ponad połowa głosujących w naszej sondzie uznała, że zadania były proste i poradzili sobie z nimi bez trudu. Niecałe 40 proc. było zdania, że niektóre pytania były łatwe, inne nie. Zadania jako trudne ocenił tylko co dziesiąty z ponad 2 tys. głosujących. "Zbyt łatwe, żeby nie napisać" - skomentował na forum ~maturzysta2009.
Polski prosty i trudniejszy
Sytuacja ludzi starszych na wsi na podstawie fragmentu "Chłopów" oraz charakterystyka porównawcza bohaterek "Pana Tadeusza" - Telimeny i Zosi. Z takimi tematami musieli zmierzyć się tegoroczni maturzyści, którzy pisali maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Więcej problemów mieli ci, którzy postanowili zdawać język polski na poziomie rozszerzonym. Musieli m.in. porównać mądrość i wiedzę na podstawie Pieśni XXII i Trenu IX Jana Kochanowskiego. W arkuszach testu znajdowały się odpowiednie fragmenty utworów: rozmowa Hanki z ojcem starym Bylicą z "Chłopów" Władysława Reymonta oraz kilka scen z mickiewiczowskiej epopei.
Abiturienci musieli także rozwiązać test na czytanie ze zrozumieniem. Tekst dotyczył hipnozy.
Trzeba zdobyć 30 procent
Zdawanie egzaminu z polskiego na poziomie podstawowym wybrało 93 proc. tegorocznych maturzystów, 7 proc. wybrało poziom rozszerzony. Egzamin na poziomie podstawowym trwał 170 minut, a na poziomie rozszerzonym - 180 minut.
Uczeń zda egzamin maturalny, jeżeli otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu (niezależnie od tego, czy zdawał go na poziomie podstawowym, czy na rozszerzonym).
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA