TVN24 | Polska

Matura i egzamin ósmoklasisty 2021 bez testów na koronawirusa. Jak egzaminy będą wyglądać za rok?

TVN24 | Polska

Autor:
Justyna
Suchecka
Źródło:
tvn24.pl
Czarnek: matury próbne pokazały, że można bezpiecznie przeprowadzić egzaminy w zaplanowanym czasie
Czarnek: matury próbne pokazały, że można bezpiecznie przeprowadzić egzaminy w zaplanowanym czasieTVN24
wideo 2/4
TVN24Czarnek: matury próbne pokazały, że można bezpiecznie przeprowadzić egzaminy w zaplanowanym czasie

Matura i egzamin ósmoklasisty odbędą się zgodnie z planem. - Nie będzie testów na koronawirusa przed egzaminami. Nie chcemy stresować zdających, wystarczą obostrzenia sanitarne – poinformował minister Przemysław Czarnek. Zdecydował również, że egzaminy w 2022 i 2023 roku w związku z pandemią zostaną zmienione.

Maj będzie w tym roku miesiącem egzaminacyjnym. Matura zgodnie z planem rozpocznie się 4 maja, na 25 maja zaplanowano start egzaminów dla ósmoklasistów. Już w grudniu minister Przemysław Czarnek zdecydował, że w związku z pandemią i przedłużającym się nauczaniem zdalnym zakres tegorocznych egzaminów zostanie okrojony. Nie będzie też matur ustnych.

Zmiany w egzaminach maturalnych i ósmoklasistów. Minister Czarnek o harmonogramie prac
Zmiany w egzaminach maturalnych i ósmoklasistów. Minister Czarnek o harmonogramie pracTVN24

- Na podstawie wymagań z grudnia 2020 roku zadań dla ósmoklasistów będzie mniej, ale czas ten sam – mówił w środę minister Przemysław Czarnek.

Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty w 2021 roku?
Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty w 2021 roku?

Poinformował, że do ustnych matur podejdzie tylko około 800 chętnych uczniów, którzy wyników tego egzaminu potrzebują do rekrutacji np. na zagraniczne uczelnie.

Jak będzie wyglądała matura w 2021 roku?
Jak będzie wyglądała matura w 2021 roku?

Jak będzie za rok?

Czy w 2022 roku podstawówka będzie kończyła się trzema czy czterema egzaminami? Na tę decyzję czekało ponad 350 tysięcy siódmoklasistów, ich nauczyciele i rodzice. Minister edukacji Przemysław Czarnek od kilku tygodni powtarzał, że rozważa przeprowadzenie jedynie trzech testów, ale przepisów w tej sprawie dotąd nie przygotował. W ubiegłym tygodniu zrobili to politycy opozycji i zaapelowali, by Czarnek ich poparł.

Od miesięcy o odwołanie czwartego egzaminu apelują zaniepokojeni uczniowie, rodzice i nauczyciele. Ich zdaniem istnieją powody do obaw, bo siódmoklasiści od listopada uczą się zdalnie. Nowych, wprowadzonych dopiero w tym roku szkolnym przedmiotów - chemii i fizyki - dłużej już uczą się w domach, niż uczyli w szkole. Nie mają dostępu do szkolnych laboratoriów.

- Egzamin z dodatkowego przedmiotu wprowadzimy nie wcześniej niż w 2024 roku – poinformował w środę minister Czarnek. Przyszłoroczny egzamin też odbędzie się w maju i materiał na nim będzie okrojony tak jak teraz.

Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty w 2022 roku?
Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty w 2022 roku?

Wątpliwości budził też zakres matur w kolejnych latach. Pytany o 2022 roku dyrektor Smolik mówił nam, że decyzja na pewno zapadnie do końca roku szkolnego: - A to znaczy, że i tak będziemy w lepszej sytuacji niż teraz. Tegoroczni maturzyści o okrojeniu wymagań dowiedzieli się na pół roku przed egzaminem dojrzałości – podkreślał.

W środę Czarnek poinformował, że dla przyszłorocznych maturzystów egzamin też zostanie okrojony. - Jedyną różnicą w stosunku do 2021 roku będzie obowiązek przystąpienia do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym – poinformował Czarnek. Ten egzamin nie będzie miał (jak w przeszłości) progu zdawalności. Tak jak w tym i poprzednim roku nie będzie na maturze części ustnej.

Jak będzie wyglądała matura w 2022 roku?
Jak będzie wyglądała matura w 2022 roku?

Matura 2023 ma być trudniejsza

Czarnek odniósł się do matury w 2023 roku, która odbędzie się w oparciu o nową podstawę programową dla czteroletniego liceum, a więc ma być trudniejsza. W tym roku wprowadzony miał zostać 30-procentowy próg zdawalności dla przedmiotu dodatkowego, ale Czarnek poinformował dziś, że stanie się to najwcześniej w 2025 roku.

Jak będzie wyglądała matura i egzamin ósmoklasisty w 2023 roku?
Jak będzie wyglądała matura i egzamin ósmoklasisty w 2023 roku?

Na dzisiejszej konferencji prasowej wiceminister Marzena Machałek poinformowała, że zgodnie z planem i bez zmian w zakresie odbywają się i odbywać będą w przyszłości egzaminy zawodowe.

Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości