350 tysięcy uczniów czeka na decyzję ministra. "Złożyliśmy projekt ustawy, nikt z rządu nie zareagował"

Źródło:
tvn24.pl
Czarnek: maturzyści i ósmoklasiści mogą korzystać z konsultacji
Czarnek: maturzyści i ósmoklasiści mogą korzystać z konsultacji
wideo 2/6
Czarnek: maturzyści i ósmoklasiści mogą korzystać z konsultacji

Czy w 2022 roku podstawówka będzie kończyła się trzema czy czterema egzaminami? Na decyzję czeka ponad 350 tysięcy siódmoklasistów, ich nauczyciele i rodzice. Minister edukacji Przemysław Czarnek rozważa przeprowadzenie jedynie trzech testów, ale przepisów w tej sprawie dotąd nie przygotował. Zrobili to politycy opozycji i zaapelowali, by ich poparł. Zareagował też Związek Nauczycielstwa Polskiego. - Komisja pedagogiczna przygotowała stanowisko. Jest za odwołaniem czwartej części egzaminu – przekazał prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Egzaminu ósmoklasisty nie można oblać, ale każdy uczeń podstawówki musi do niego podejść, by móc ukończyć szkołę. To pierwszy poważny zewnętrzny egzamin i jego wynik jest kluczowy podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych (liceów, techników, szkół branżowych pierwszego stopnia).

Po raz pierwszy - wskutek reformy likwidującej gimnazja, wprowadzonej przez byłą minister edukacji Annę Zalewską - egzamin ósmoklasisty przeprowadzono wiosną 2019 roku. Składał się wtedy z trzech części: języka polskiego, języka obcego i matematyki. Tak samo było w roku 2020 (ze względu na pandemię zmieniono tylko termin egzaminu) i tak będzie w tym roku (egzaminy będą trzy, ale materiał na nich wymagany zostanie okrojony). Od 2022 roku egzamin ma być jednak zreformowany, a dokładniej – rozszerzony o czwarty test.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zmiany w egzaminach maturalnych i ósmoklasistów. Minister Czarnek o harmonogramie prac
Zmiany w egzaminach maturalnych i ósmoklasistów. Minister Czarnek o harmonogramie pracTVN24

Test reformy Anny Zalewskiej

Zgodnie z planem wprowadzonym jeszcze przez minister Zalewską uczniowie w 2022 roku mają wybrać na egzaminie jeden przedmiot z grupy: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia. Czemu dopiero wtedy wprowadzony zostanie nowy tekst? Bo dopiero w przyszłym roku szkolnym w ósmych klasach znajdą się uczniowie, którzy uczą się od czwartej klasy według podstawy programowej opracowanej za władzy Prawa i Sprawiedliwości. I wtedy będzie można w pełni sprawdzić, czego nauczyli się w szkole po reformie Zalewskiej.

Od miesięcy o odwołanie tego egzaminu apelują zaniepokojeni uczniowie, rodzice i nauczyciele. Ich zdaniem istnieją powody do obaw, bo siódmoklasiści od listopada uczą się zdalnie. Nowych, wprowadzonych dopiero w tym roku szkolnym przedmiotów - chemii i fizyki - dłużej już uczą się w domach, niż uczyli w szkole. Nie mają dostępu do szkolnych laboratoriów.

Minister wie, ale się nie spieszy

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapewniał, że rozumie trudną sytuację siódmoklasistów. W połowie stycznia w towarzystwie prezydenta Andrzeja Dudy wziął udział w sesji pytań i odpowiedzi na temat edukacji. Odpowiadając na pytania internautów, parokrotnie podkreślał, że sam jest ojcem siódmoklasisty i dlatego rozumie niepokój uczniów, rodziców i nauczycieli. Nie miał im jednak nic konkretnego do zaproponowania.

W resorcie - jak wynika z naszych informacji - panuje przekonanie, że to odległy problem. Urzędnicy twierdzą, że egzamin jest "dopiero" za rok. Ci, których ten egzamin dotyczy, uważają jednak, że "już" za rok. Minister Czarnek na jednej z konferencji prasowych obiecał, że decyzję w tej sprawie podejmie do końca roku szkolnego.

Ci, których problem dotyka bezpośrednio, nie rozumieją, na co mają czekać. O odwołanie dodatkowej części egzaminu apeluje między innymi ruch społeczny "NIE dla chaosu w szkole" – jego inicjatorzy zebrali pod petycją w tej sprawie około 8 tysięcy podpisów. Ich działania wsparli posłowie opozycji. Trzy tygodnie temu tym tematem zajął się zespół parlamentarny do spraw edukacji przyszłości. Jego przewodniczącą jest Kinga Gajewska z Koalicji Obywatelskiej.

Czarnek: jestem absolutnie przekonany, że rok szkolny dokończymy w szkołach
Czarnek: jestem absolutnie przekonany, że rok szkolny dokończymy w szkołachPolskie Radio 24

"Będzie na ten temat konferencja prasowa w przyszłym tygodniu"

Te głosy musiały dotrzeć i do ministra Czarnka. W ubiegły piątek w jednej z rozmów zapewnił, że "w przyszłym tygodniu" zostanie wydany odpowiedni komunikat w tej sprawie. We wtorek, 13 kwietnia Rafał Brzózka, dyrektor generalny w Ministerstwie Edukacji i Nauki wskazał bardziej odległy termin. Napisał nam: "Będzie na ten temat konferencja prasowa w przyszłym tygodniu (prawdopodobnie w środę), będzie ona dotyczyć zarówno matury, jak i egzaminu ósmoklasisty, spraw dotyczących tegorocznych egzaminów oraz przyszłorocznych".

Czym w tym czasie zajmował się minister? Z informacji publikowanych w mediach społecznościowych jego resortu wynika, że udzielał licznych wywiadów, brał udział w uroczystej gali wieńcząca konkurs literacko-plastyczny dla młodzieży "Polskie serce pękło. Katyń 1940", był też obecny na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i wziął udział w wideokonferencji "Na straży kulturowej suwerenności Polski" z udziałem młodzieży i nauczycieli. Spotkał się również z nauczycielami i samorządowcami w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świnicach i tamtejszej szkole podstawowej.

"Wiemy wszyscy, że jest źle. Po co dokładać dodatkowy stres dzieciom?"

Pod koniec marca Agnieszka Nowakowska z "NIE dla chaosu w szkole" mówiła w czasie konferencji prasowej w Sejmie, odnosząc się do kwestii czwartego egzaminu ósmoklasistów: - Jako mama siódmoklasistki zastanawiam się, po co to jest? Dlaczego minister wciąż nie może się zdecydować na wycofanie się z tego pomysłu? Patrzę na moją córkę, jej rówieśników, czytam badania na temat stanu psychicznego dzieci i wiemy wszyscy, że jest źle. Po co dokładać dodatkowy stres dzieciom?

Dwa tygodnie później nic się nie w tej sprawie nie zmieniło. - Na co mamy jeszcze czekać? – pytają kolejni rodzice i nauczyciele, którzy w sprawie przyszłości egzaminów wysyłają nam liczne zapytania.

Zakończyć oczekiwanie na ruch ministra chcieli politycy opozycji. Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej złożyła w Sejmie projekt ustawy dotyczący odroczenia wprowadzenia czwartej części egzaminu ósmoklasisty. Parlamentarzyści KO zaapelowali we wtorek do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz rządu o poparcie złożonego projektu.

- Przeprowadziliśmy szerokie konsultacje społeczne, które zakończyły się podpisaniem apelu przez wiele organizacji pozarządowych – mówiła posłanka Gajewska w czasie konferencji w Sejmie. - Wszyscy postulujemy, aby odroczyć to dla dobra dzieci, nauczycieli, dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży – dodała.

Wtórowała jej była minister edukacji w rządzie PO-PSL Krystyna Szumilas: - Czas pandemii to nie czas podwyższania poprzeczki, tylko czas, w którym trzeba pomóc młodym ludziom.

ZNP: to nie jest czas na eksperymentowanie, bawienie się emocjami dziećmi, czekanie

Kinga Gajewska przekazała w czwartek w rozmowie z tvn24.pl, że ministerstwo jak na razie nie zareagowało na poselski projekt, ale nie jest zdziwiona. - Już kilka miesięcy temu apelowaliśmy w sprawie okrojenia egzaminu do ministra Czarnka, wtedy nie zareagował w ogóle. Napisaliśmy kolejny apel do premiera Morawieckiego i też został przemilczany. Pytałam o to na niemal każdej komisji edukacji i wszyscy z resortu zachowywali się, jakby mieli w tej sprawie mnóstwo czasu. Teraz złożyliśmy projekt ustawy i też nikt z rządu na niego nie zareagował – zwróciła uwagę.

- Jednak skoro minister w mediach mówi, że rozważa okrojenie egzaminów, to liczymy na poparcie naszego projektu. Chodzi przecież o dobro dzieci i naprawdę nie ma już na co czekać – dodała.

Zareagować na to postanowił Związek Nauczycielstwa Polskiego, który zrzesza około 200 tysięcy członków, w większości pracowników oświaty. Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował, że w poniedziałek związkowcy przyjmą stanowisko w sprawie egzaminu. - Zbiera się nasze prezydium, ale to w zasadzie tylko formalność, bo komisja pedagogiczna już przygotowała stanowisko i jest za odwołaniem czwartej części egzaminu – podkreślił Broniarz w rozmowie z tvn24.pl.

- To nie jest czas na eksperymentowanie, bawienie się emocjami dzieci, czekanie – dodał. - Oczekujemy, że minister edukacji będzie wykazywał się większą empatią. Inne państwa europejskie, na przykład Wielka Brytania, mówią o tym, jak dzieciom ulżyć, pomóc. A my tymczasem zajmujemy się podnoszeniem im poprzeczki – podkreślił.

"Incydentalne rozwiązanie"

W tym roku wymagania na egzamin ósmoklasisty, podobnie jak matury, zostanie okrojony ze względu na pandemię. Minister Czarnek ogłosił to jesienią, a w grudniu 2020 roku podpisał rozporządzenie w tej sprawie. Mówił wówczas, że to "incydentalne rozwiązanie" na ten rok szkolny,

Choć liczba zachorowań nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, minister nie przewiduje zmiany terminów egzaminów zewnętrznych. Matury zgodnie z planem mają rozpocząć się 4 maja, egzamin ósmoklasisty – 25 maja.

Prezydent: Matury odbędą się w terminie. Tylko w formie pisemnej
Prezydent: Matury odbędą się w terminie. Tylko w formie pisemnejTVN24

Nie wiadomo, czy do tego czasu uczniowie wrócą do nauczania stacjonarnego. Na razie lekcje zdalne planowane są co najmniej do 25 kwietnia. Zgodnie z przyjętym harmonogramem maturzyści naukę w liceach i technikach zakończą 30 kwietnia (w tym roku szkolnym uczyli się stacjonarnie jedynie we wrześniu i październiku).

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Na autostradzie A4 w województwie opolskim zderzyły się cztery samochody. Jak podaje policja, jeden z kierowców zasnął za kierownicą. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala.

Zasnął za kierownicą, doprowadził do serii zderzeń

Zasnął za kierownicą, doprowadził do serii zderzeń

Źródło:
tvn24.pl

Policja przeszukuje pas nadmorski w gdańskim Brzeźnie. Na miejscu znaleziono ciało starszego mężczyzny, który miał obrażenia głowy. Wcześniej do służb wpłynęło zgłoszenie o szarpaninie dwóch osób.

Znaleźli ciało starszego mężczyzny. Policyjna obława w pasie nadmorskim

Znaleźli ciało starszego mężczyzny. Policyjna obława w pasie nadmorskim

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od kilku dni w Grecji w rejonie wyspy Santoryn odnotowuje się raz po raz słabe i umiarkowane trzęsienia ziemi. Zdaniem ekspertów, wstrząsy nie są powiązane z aktywnością wulkaniczną. W poniedziałek, w ramach środków ostrożności, szkoły mają być jednak zamknięte.

Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Źródło:
Reuters, PAP, GreekReporter

Na krajowej "ósemce" w pobliżu miejscowości Brody (Podlaskie) autobus zderzył się z osobową toyotą. Autem podróżował 18-latek, który zginął na miejscu.

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Źródło:
TVN24

W czwartym dniu po egzekucji Franza Kutschery odbył się jego "ślub" z 26-letnią Jane Lillian Steen, norweską volksdeutschką. Zamiast wesela odbył się pogrzeb. Kat Warszawy został pochowany na powązkowskim niemieckim "cmentarzu bohaterów".

Kutschera ożenił się po własnej śmierci. "Wesele przepadło, ale ślub się odbył!"

Kutschera ożenił się po własnej śmierci. "Wesele przepadło, ale ślub się odbył!"

Źródło:
PAP

Do Europy wdziera się coraz więcej mroźnego powietrza z północy. Sprawdź, co przewiduje prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej autorskiej, długoterminowej prognozie temperatury na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania od internautów, na których uchwycili kierowcę jadącego pod prąd autostradą. Twierdzą, że działo się to na A2 w okolicy Wiskitek, gdzie w sobotę doszło do wypadku. - To była noc, świeciły reflektory innego samochodu i w pewnej chwili samochód wyłonił się zza łuku drogi, a kierowca przed nami zaczął hamować. Żona odbiła w prawo, natychmiast zaczęła hamować i jakimś cudem uniknęliśmy tego zderzenia - relacjonował jeden z mężczyzn, który rozmawiał także z reporterem TVN24.

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Dwie osoby nie żyją, a jedna przebywa w szpitalu. Policja potwierdziła wstępnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd i doprowadził do czołowego zderzenia.

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, Kontakt24

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów, zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl

Dwa projekty ustaw, dwie daty zakończenia procesu zmian i dwa zupełnie różne pomysły na to, jak rozwiązać problem wadliwych powołań sędziowskich w polskim wymiarze sprawiedliwości. Sprawa dotyczy 3250 sędziów, a rząd w najbliższych tygodniach ma wybrać ostateczny scenariusz. Jakie warianty są w grze?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Źródło:
TVN24

Volkswagen pozwał władze Indii o uchylenie "niewiarygodnie ogromnego" żądania podatkowego w wysokości 1,4 miliarda dolarów. Jak wynika z dokumentów sądowych niemiecki koncern argumentuje, że żądanie to jest sprzeczne z przepisami New Delhi dotyczącymi opodatkowania importu części samochodowych i utrudni realizację planów biznesowych firmy.

Volkswagen pozywa indyjski rząd. W tle gigantyczne żądania podatkowe

Volkswagen pozywa indyjski rząd. W tle gigantyczne żądania podatkowe

Źródło:
Reuters

We Włoszech anulowano wyniki egzaminu po tym, jak profesorowie odkryli, że wielu zdających odpowiadając na pytania wykorzystało sztuczną inteligencję. Egzamin na uniwersytecie w mieście Ferrara musi powtórzyć 362 studentów psychologii.

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Renta rodzinna to świadczenie, które przysługuje po śmierci osoby bliskiej, która była uprawniona do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Jest swego rodzaju zabezpieczeniem przed drastyczną zmianą sytuacji finansowej najbliższych w tle tragicznych okoliczności. Kto wypłaca rentę rodzinną i na jakich zasadach?

Renta rodzinna 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Renta rodzinna 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto po raz kolejny została trafiona szóstka. Szczęśliwy zwycięzca wygrał 2 miliony złotych. To trzecie losowanie z rzędu, w którym ktoś poprawnie wytypował wszystkie 6 liczb.

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Źródło:
tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl