Za nami najpopularniejszy egzamin rozszerzony w tegorocznej sesji maturalnej. Do dodatkowej matury z języka angielskiego podeszło blisko 160 tysięcy tegorocznych absolwentów. Wiemy, z jakimi zadaniami się mierzyli.
Język angielski na poziomie rozszerzonym dla części uczniów był tym egzaminem, który zwieńczył ich zmagania maturalne. W tym roku, by otrzymać świadectwo dojrzałości trzeba uzyskać minimum 30 procent punktów z trzech egzaminów: z języka polskiego (odbył się w poniedziałek 8 czerwca), matematyki (9 czerwca) i języka obcego na poziomie podstawowym (przeprowadzono go 10 czerwca rano). Do tego trzeba podejść do jednego wybranego egzaminu na poziomie rozszerzonym - za nami są już język polski, język łaciński i właśnie angielski. Maturzyści nie mają w tym roku obowiązkowych normalnie egzaminów ustnych - odwołano je z powodu pandemii.
Egzamin trwał 150 minut, można było zdobyć 50 punktów. Jak zawsze na tym egzaminie najwięcej punktów - aż 13 - można było zdobyć za skonstruowanie wypowiedzi pisemnej. Uczniowie mieli do wyboru dwa tematy: "Niektóre firmy umożliwiają pracownikom zabieranie psa do pracy. Napisz rozprawkę, w której przedstawisz dobre i złe strony takiego rozwiązania" lub "Obejrzałeś(-aś) ostatnio finał programu typu talent show. Uważasz, że osoba, która wygrała w wyniku głosowania widzów, wcale nie była najlepsza. Napisz artykuł, w którym uzasadnisz, dlaczego występ zwycięzcy nie zasługiwał na wygraną, i zaproponujesz inny sposób wyłaniania zwycięzcy w tego typu programach".
Język angielski jest w tym roku najpopularniejszym przedmiotem rozszerzonym. Wybrało go około 160 tysięcy tegorocznych absolwentów (blisko 60 procent). Tym samym ten egzamin wyprzedził pod względem popularności rozszerzoną geografię (około 72,4 tysiąca zdających) i matematykę (niemal 66 tysięcy zdających). Dla porównania drugi pod względem popularności język obcy na poziomie rozszerzonym - niemiecki - zdaje w tym roku 6376 absolwentów.
Harmonogram maturalny
W tym tygodniu to koniec egzaminów maturalnych. Maturzyści powrócą do szkół w poniedziałek 15 czerwca, to wtedy zaplanowano egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym oraz z filozofii.
W przyszłym tygodniu odbędą się następujące egzaminy: we wtorek 16 czerwca biologia i wiedza o społeczeństwie, w środę 17 czerwca chemia i informatyka, w czwartek 18 czerwca język niemiecki na poziomie podstawowym i rozszerzonym, a w piątek 19 czerwca egzaminy z geografii oraz historii sztuki.
Źródło: tvn24.pl