Morawiecki i Brzezinski w Redzikowie. "Polska i amerykańska armia są teraz, jak nigdy wcześniej, bardzo dobrze zsynchronizowane"

Morawiecki: jesteśmy w przededniu zakończenia wielkiej fazy realizacji tarczy antyrakietowej
Źródło: TVN24

Jesteśmy właściwie w przededniu zakończenia tej wielkiej fazy realizacji tarczy antyrakietowej - mówił premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Jednostce Wsparcia Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Redzikowie. Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski podkreślał, że "Polska jest bezpieczna i zabezpieczona". 

Premier Mateusz Morawiecki i ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski odwiedzili w sobotę Jednostkę Wsparcia Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Redzikowie.

Szef rządu podczas wystąpienia podkreślał, że obrona polskiego nieba jest taką samą koniecznością, jak obrona polskiej ziemi. - Zdajemy sobie sprawę z tego doskonale, dlatego prowadzimy bezprecedensowy program inwestycji zarówno w program obrony polskiego nieba, jak i obronę polskiej ziemi - mówił.

Dodał, że cała modernizacja polskiej armii, jej integracja w ramach systemu obrony NATO, jest czymś bezprecedensowym. - Czyni Polskę dzisiaj bezpieczniejszą niż kiedykolwiek wcześniej - mówił.

Morawiecki: jesteśmy w przededniu zakończenia wielkiej fazy realizacji tarczy antyrakietowej

- Tutaj dzisiaj w Redzikowie mieliśmy możliwość wysłuchać informacji na temat tarczy antyrakietowej. Tej tarczy, którą nasi poprzednicy w 2008 roku zarzucili poprzez politykę resetu z Rosją. Teraz tej kolejnej szansy Polska nie wypuszcza z ręki. Rząd PiS prowadzi skuteczne rozmowy, negocjacje i dzisiaj jesteśmy już właściwie w przededniu zakończenia tej wielkiej fazy realizacji tarczy antyrakietowej - oświadczył premier.

Przekaz o tym, że to rząd PO-PSL zdecydował o rezygnacji z prac nad tarczą antyrakietową, stale powraca w słowach rządzących i kilkukrotnie te słowa weryfikował Konkret24. "Była rezygnacja z bazy rakiet antybalistycznych, która była już postanowiona, tzn. decyzja była podjęta, a następnie się z niej, po różnego rodzaju grach, wycofano" - we wrześnie 2022 roku mówił na konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński. Kilka miesięcy później, pod koniec listopada 2022 roku jeszcze dalej poszedł Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w kancelarii premiera. W dyskusji w programie "Woronicza 17" w TVP Info zarzucił obecnym w studiu politykom PO i PSL: "(...) wasz rząd zablokował budowę tej tarczy antyrakietowej w naszym państwie. I to jest zdrada stanu ". w czerwcu na konferencji prasowej rzecznik PiS-u Rafał Bochenek skierował do Donalda Tuska pytanie, powielające tę nieprawdę: "Dlaczego zrezygnował pan z instalacji amerykańskiej tarczy antyrakietowej w latach 2008-2009?

Budowę tarczy antyrakietowej amerykańska administracja zaproponowała Polsce i Czechom w 2006 roku. Wiosną i latem 2007 roku trwały negocjacje. O jej budowie prezydenci Lech Kaczyński i Bush rozmawiali 8 czerwca 2007 roku w Juracie i miesiąc później w Stanach Zjednoczonych – tarcza nie miała być wymierzona w Rosję, podkreślali. Uzgodniono, że powstanie w Redzikowie pod Słupskiem.

Po wyborach w 2007 roku nowy rząd PO-PSL kontynuował rozmowy z Amerykanami w sprawie tarczy. Po tym, jak 8 sierpnia 2008 roku Rosja najechała Gruzję, negocjacje w sprawie tarczy nabrały tempa. 14 sierpnia polscy i amerykańscy negocjatorzy podpisali porozumienie o budowie bazy. Następnie 20 sierpnia 2008 roku, u schyłku rządów amerykańskiego prezydenta George'a W. Busha, polski rząd podpisał z Amerykanami umowę o budowie w Polsce elementów tarczy antyrakietowej.

Zmiana w amerykańskim podejściu do budowy tarczy antyrakietowej w Polsce przyszła wraz ze zmianą władzy w Stanach Zjednoczonych i kryzysem gospodarczym. Profesor Paweł Turczyński w swojej pracy "Amerykańskie koncepcje tarczy antyrakietowej w Europie" wspomina, że nowo wybrany prezydent Barack Obama w kwietniu i lipcu 2009 spotkał się z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem, który "skłonił Amerykanina do zmiany stanowiska". "Rezygnacja z tarczy była powiązana z kolejną redukcją arsenałów jądrowych. Nie pomógł desperacki list przywódców państw Europy Środkowej z 15 lipca, którzy apelowali do Obamy o utrzymanie amerykańskiej obecności w naszym regionie" - wyjaśnia Turczyński.

I to właśnie prezydent Barack Obama wraz z sekretarzem obrony Robertem Gatesem 17 września 2009 roku – w 70. rocznicę inwazji Armii Czerwonej na Polskę – ogłosili decyzję o rezygnacji z planu umieszczenia w Polsce i Czechach baz amerykańskiej obrony antyrakietowej.

Czytaj więcej: Kaczyński o rządzie Tuska i "rezygnacji z bazy rakiet antybalistycznych". Nie, zdecydowali Amerykanie

Budowa tarczy antyrakietowej skończy się w tym roku

Morawiecki mówił dziś, że "do końca roku obiekt i jego wszystkie systemy, jak poinformowali mnie oficerowie amerykańscy, ma być zakończony". - Z ogromną dumą mogę powiedzieć, że i polscy specjaliści, którzy tutaj pracują, i amerykańcy (...) to jedni z najlepszych, jeśli nie najlepsi operatorzy broni antyrakietowej, tarczy antyrakietowej w całym systemie NATO. To bardzo pozytywna informacja, że mamy takich specjalistów, że jesteśmy częścią (...), creme de la creme, zaawansowanego systemu obrony przeciwrakietowej, obrony powietrznej - podkreślił powiedział premier.

Dodał, że jest to też jednocześnie wykonanie testamentu prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który - jak mówił - stawiał na obronę przeciwrakietową.

Morawiecki mówił, że "tylko polityka zbrojenia, polityka silnej polskiej armii i modernizacji polskiej armii będzie naszą gwarancją bezpieczeństwa, w połączeniu z naszymi sojuszami, z naszymi sojusznikami amerykańskimi, sojusznikami z NATO".

- Jesteśmy dzisiaj w najsilniejszym sojuszu wojskowym w historii świata - podkreślił szef rządu.

NATO: siła na lądzie
Dowiedz się więcej:

NATO: siła na lądzie

Ambasador Brzezinski: Polska jest bezpieczna

Ambasador Mark Brzezinski mówił o bliskich relacjach polskich i amerykańskich sił zbrojnych. Podkreślał, że "Polska jest bezpieczna i zabezpieczona". 

- Nasi odważni żołnierze i żołnierki wspólnie bronią każdego kawałka NATO, czyli też Polski. Polska i amerykańska armia są teraz, jak nigdy wcześniej, bardzo dobrze zsynchronizowane w swoich działaniach, dlatego jesteśmy bezpieczni - powiedział Brzezinski. 

- Nigdy wcześniej wojsko amerykańskie i polskie nie było w tak ścisłej współpracy. Możecie być tego świadkiem tu, w Redzikowie - dodał.

Wskazał, że "ten najnowocześniejszy obiekt wprowadza Polskę do systemu współzależności (...), do tarczy antyrakietowej, która chroni jego kraj". Brzezinski wyraził wdzięczność, że "Polska daje Ameryce to bezpieczeństwo".

Ambasador Brzezinski: Polska i amerykańska armia są teraz, jak nigdy wcześniej, bardzo dobrze zsynchronizowane
Źródło: TVN24

Ambasador USA mówił, że naszą wspólną sprawą jest przyszłość Ukrainy. - Musimy być razem z narodem ukraińskim - podkreślił.

Wskazał na ważną rolę, jaką Polska odgrywa w tym wsparciu. - Naród ukraiński zwycięży - oświadczył. Wówczas, jak powiedział, "zapewnimy, by Ukraina nie tylko przetrwała, ale również rozkwitała". - Polska będzie w bardzo dobrym położeniu z powodu swojej lokalizacji geostrategicznej i w wyniku całej pracy, którą włożył naród polski, pomagając uchodźcom - podkreślił.

NATO: siła w powietrzu
Dowiedz się więcej:

NATO: siła w powietrzu

NATO: siła na morzu
Dowiedz się więcej:

NATO: siła na morzu

Czytaj także: