Nowa funkcja Mariusza Błaszczaka w rządzie. "Ściąga na siebie teraz oko Saurona"

Autor:
mjz/kab
Źródło:
TVN24
Dr Brodzińska-Mirowska: nominacja Błaszczaka zmieni dynamikę w obozie Zjednoczonej Prawicy
Dr Brodzińska-Mirowska: nominacja Błaszczaka zmieni dynamikę w obozie Zjednoczonej PrawicyTVN24
wideo 2/8
TVN24Dr Brodzińska-Mirowska: nominacja Błaszczaka zmieni dynamikę w obozie Zjednoczonej Prawicy

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, ma zastąpić Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku wicepremiera. Doktor Barbara Brodzińska-Mirowska, politolożka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu mówiła w TVN24, że ta nominacja "zmieni dynamikę w obozie Zjednoczonej Prawicy". Stwierdziła, że Błaszczak jest "na celowniku bardzo różnych grup wewnętrznych" w obozie rządowym. Komentowała też napięcia na linii Mateusz Morawiecki - Zbigniew Ziobro.

Doktor Barbara Brodzińska-Mirowska, politolożka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, komentowała w TVN24 sytuację w obozie Zjednoczonej Prawicy i napięcia między premierem Mateuszem Morawieckim a ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, dotyczące między innymi zmian w sądownictwie i relacji z Unią Europejską.

- Zbigniew Ziobro jest teraz w bardzo dobrym momencie politycznym, jest bardzo silny, jeśli chodzi o kwestię wpływu politycznego, i wykorzystuje swoje momenty, żeby wykładać swoje argumenty na stół, żeby negocjować różnego rodzaju kwestie, żeby wzmacniać swoją pozycję, działa we własnym interesie - powiedziała.

Zbigniew Ziobro "gra o siebie"

Zdaniem Brodzińskiej-Mirowskiej Ziobro "gra o siebie, gra na siebie, realizuje swój interes w takiej czy innej formie, wykorzystując do tego poważne dyskusje polityczne albo sytuacje mniej formalne, typu życzenia dla pana premiera".

- Uważam, że on, jako jeden z nielicznych polityków w obozie Zjednoczonej Prawicy, potrafi bardzo dobrze negocjować z panem Jarosławem Kaczyńskim i też przesuwa granice o różnego rodzaju uszczypliwości, w mniej lub bardziej poważnej dyskusji - dodała politolożka.

Gracz, który "ściąga na siebie oko Saurona"

Rozmówczyni TVN24 mówiła także o tym, jak planowane zastąpienie Jarosława Kaczyńskiego przez Mariusza Błaszczaka w randze wicepremiera może wpłynąć na stosunki personalne w rządzie, zwłaszcza na linii Morawiecki - Ziobro.

Oceniła, że ta nominacja "też zmieni dynamikę w obozie Zjednoczonej Prawicy". - Wchodzi gracz, który nie jest nowy, bo on od lat jest w bardzo bliskim otoczeniu prezesa Kaczyńskiego, ale na pewno ściąga na siebie teraz oko Saurona, czyli jest na celowniku bardzo różnych grup wewnętrznych w obozie Zjednoczonej Prawicy - stwierdziła.

- Myślę, że minister Błaszczak będzie cały czas grał na Jarosława Kaczyńskiego, ale na pewno ta nominacja pobudzi pewne emocje, wzburzenia i spowoduje pewnie dyskomfort dla różnych grup w obozie Zjednoczonej Prawicy, co w kontekście mobilizacji wyborczej, która jest naprawdę konieczna, może być dla partii nawet ożywcze - dodała.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/kab

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości