Błaszczak w Kijowie. Został odznaczony przez Zełenskiego

Aktualizacja:
Autor:
mjz
/ prpb,
adso
Źródło:
PAP

Wicepremier Mariusz Błaszczak spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który podziękował Polsce za wsparcie w walce z rosyjską agresją i wręczył mu Order Za Zasługi I Klasy. Wcześniej szef MON poinformował, że Polska przystąpiła już do szkolenia ukraińskich żołnierzy, ucząc ich obsługi czołgów Leopard, a to szkolenie potrwa kilka tygodni.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

W piątek z wizytą w Kijowie przebywał wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.Spotkał się między innymi z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

- Dziękuję za konkretne i ważne kroki, które Polska czyni dla wzmocnienia naszych sił zbrojnych – oświadczył Zełenski. Prezydent podziękował także za pomoc Polski na wielu innych płaszczyznach oraz solidarność narodu polskiego z Ukraińcami. - Zełenski zaznaczył przywódczą rolę Polski w pomocy na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy oraz ważną rolę Warszawy w zapoczątkowaniu koalicji czołgowej dzięki decyzji (Polski – red.) o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard 2 – przekazało biuro prasowe Zełenskiego.

Ukraiński przywódca wyraził nadzieję, że decyzje o przekazaniu ukraińskiej armii ciężkiego uzbrojenia niebawem przyniosą wyniki na froncie wojny Rosji przeciwko jego państwu. - Stworzenie koalicji czołgowej to nie tylko wzmocnienie Sił Zbrojnych Ukrainy, ale również przyspieszenie wyzwalania ukraińskich terytoriów. Jestem wdzięczny za znaczące wsparcie Polski w tej sprawie – powiedział Zełenski.

Według kancelarii prezydenckiej w Kijowie, Zełenski poinformował Błaszczaka o sytuacji na froncie oraz potrzebach wojsk i omówił z nim dalsze działania. Szczególną uwagę poświęcono zaplanowanemu na połowę lutego spotkaniu państw, które wspierają obronność Ukrainy w ramach tzw. formatu Ramstein.

Zełenski wręczył również Błaszczakowi Order Za Zasługi I Klasy.

Twitter/@MON_GOV_PL

Błaszczak: Polska przystąpiła już do szkolenia ukraińskich żołnierzy

Wcześniej Błaszczak spotkał się z ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem. Przekazał, że Polska przystąpiła już do szkolenia ukraińskich żołnierzy, ucząc ich obsługi czołgów Leopard.

- Szkolenie zakończy się, gdy dowódcy ukraińscy, jak i dowódcy sojuszniczy uznają, że załogi ukraińskie posiadają już niezbędne umiejętności, by operować tymi czołgami – powiedział szef MON. - Oczywiście są pewne procesy szkolenia, ale my mamy świadomość sytuacji wyjątkowej, w jakiej znalazła się Ukraina. Szkolenie na pewno będzie efektywne i pozwoli żołnierzom ukraińskim zapoznać się z tymi czołgami w taki sposób, który gwarantuje umiejętność posługiwania się nimi – zaznaczył Błaszczak.

Pytany na wspólnej konferencji prasowej, jak długo będzie trwało to szkolenie, szef MON odpowiedział, że nie jest to na pewno kwestia miesięcy. - To jest kwestia na pewno nie dni i nie miesięcy. To jest kwestia tygodni - powiedział.

Reznikow opublikował na Twitterze zdjęcie ze spotkania z Błaszczakiem.

Reznikow: ze wszystkim zdążymy

Minister obrony Ukrainy jako przykład szybkiego i efektywnego szkolenia żołnierzy jego kraju w Polsce wskazał szkolenie z obsługi armatohaubic Krab.

- Szkolenie z obsługi fantastycznych polskich Krabów o kalibrze 155 milimetrów miało trwać, według minimalnego programu, trzy miesiące. Nasi artylerzyści przygotowali się w ciągu trzech tygodni i niszczą już wroga, wykorzystując polskie Kraby. A więc ze wszystkim zdążymy – zapewnił Reznikow.

Błaszczak: ciężki sprzęt pancerny ma kluczowe znaczenie dla obrony Ukrainy

Minister Błaszczak przybył do Kijowa w ramach tzw. inicjatywy czołgowej, której celem jest przekazanie Ukrainie czołgów Leopard. - Polska podjęła się roli budowania koalicji państw, które są w stanie wesprzeć Ukrainę w postaci czołgów Leopard - wyjaśnił szef MON, przypominając, że inicjatywę przekazania tych maszyn ogłosił podczas swej styczniowej wizyty we Lwowie prezydent Andrzej Duda.

Minister ocenił, że obecnie realizacja tej inicjatywy nabiera tempa. - Nie ulega żadnej wątpliwości, że Ukraina spodziewa się kolejnego ataku ze strony Rosji, a więc wsparcie w ciężki sprzęt pancerny ma znaczenie kluczowe dla obrony Ukrainy przed inwazją rosyjską - podkreślił.

Błaszczak poinformował, że ministrowie obrony państw NATO złożą ostateczne deklaracje w sprawie przekazania Ukrainie Leopardów podczas kolejnego spotkania tzw. formatu Ramstein, które ma odbyć się w połowie lutego w Brukseli.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz / prpb, adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@MON_GOV_PL

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości