TVN24 | Polska

Mariusz Błaszczak: Kompania brytyjskich czołgów w tym tygodniu w Polsce. System Sky Sabre jest już w kraju

TVN24 | Polska

Autor:
akr/kab
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Błaszczak: to świadczy, że traktujemy bardzo poważnie swoje zobowiązania sojusznicze
TVN24Błaszczak: to świadczy, że traktujemy bardzo poważnie swoje zobowiązania sojusznicze

Do Polski trafi w tym tygodniu kompania brytyjskich czołgów Challenger - poinformował w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że będzie to wsparcie dla sił brytyjskich już obecnych w naszym kraju. Później przekazał, że "brytyjski system obrony powietrznej Sky Sabre jest już w naszym kraju".

"Kompania brytyjskich czołgów Challenger przybywa do Polski w tym tygodniu w ramach sił sojuszniczego wzmocnienia, wspierając siły brytyjskie obecne już na terytorium naszego kraju. To kolejny, mocny dowód wsparcia wschodniej flanki ze strony Brytyjczyków" - napisał w środę na Twitterze wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Wieczorem tego samego dnia Błaszczak napisał również, że "brytyjski system obrony powietrznej Sky Sabre jest już w naszym kraju, aby przede wszystkim zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej".

"To efekt naszych silnych relacji z Wielką Brytanią i dowód wspólnej troski o bezpieczeństwo wschodniej flanki" - dodał.

Rozmieszczenie systemu tego typu w Polsce oraz wysłanie dodatkowo 100 żołnierzy, aby zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej, brytyjski minister obrony Ben Wallace zapowiedział w marcu podczas wizyty w Warszawie.

Sky Sabre to system przeciwlotniczy średniego zasięgu wprowadzony na wyposażenie brytyjskich sił zbrojnych w grudniu ubiegłego roku. Jak mówił w marcu po spotkaniu z Błaszczakiem Wallace, rakiety systemu mogą uderzyć w cel wielkości piłki tenisowej lecący z prędkością dźwięku. Poza wyrzutniami i rakietami w skład zestawu systemu wchodzi radar oraz system dowodzenia, kierowania i łączności.

Brytyjskie siły w Polsce. Wzmacniają wojska sojusznicze NATO

Siły brytyjskie przebywają w Polsce w ramach obecności wojsk sojuszniczych NATO na wschodniej flance. Wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO stacjonuje koło Orzysza od marca 2017 roku, w ramach inicjatywy wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP - enhanced Forward Presence). Rolę państwa ramowego pełnią Stany Zjednoczone. Oprócz nich w grupie tej służą też pododdziały z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji - łącznie ponad 1000 żołnierzy.

Grupa stacjonująca w Orzyszu współdziała na co dzień z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną. Podobnie jak w przypadku pozostałych batalionowych grup bojowych eFP w Europie, jej działania są koordynowane przez Wielonarodową Dywizję Północny Wschód w Elblągu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/kab

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@mblaszczak

Pozostałe wiadomości