"Mały krok w wielkich relacjach". Amerykańscy żołnierze wylądowali

Amerykańscy żołnierze uroczyście powitani w Łasku
Amerykańscy żołnierze uroczyście powitani w Łasku
tvn24
tvn24Amerykanie uroczyście powitani w Łasku

- To mały krok wielkich relacjach - oświadczył szef MON Tomasz Siemoniak podczas inauguracji działalności pierwszego stacjonującego na stałe w Polsce pododdziału amerykańskich sił zbrojnych. Obecny na uroczystościach w Łasku ambasador USA w Polsce Stephen Mull dodał, że właśnie w tym mieście Stany Zjednoczone i Polska tworzą nową historię.

Inauguracja w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku działalności Aviation Detachment, pododdziału naziemnego przygotowującego rotacyjne ćwiczebne pobyty amerykańskich samolotów w Polsce to, według Siemoniaka, jeden z ważniejszych dni w historii naszego kraju.

Oczekiwani goście

Szef MON przypomniał, że przez lata na terenie Polski przebywały już obce wojska, ale "ich obecność była bez naszej woli". - Dzisiaj amerykańscy żołnierze przybywają na nasze zaproszenie i są oczekiwanymi gośćmi - dodał Siemoniak. Jego zdaniem to symboliczny moment dla relacji między obu krajami. Według ministra, to jeden z najważniejszych dni dla naszego kraju po wstąpieniu do NATO, po potwierdzeniu "naszego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi".

Przypomniał, że od piątku w Łasku stacjonować będzie stały posterunek amerykańskich żołnierzy. - Na co dzień będzie ich dziesięciu, ale co kwartał na dwa tygodnie będzie ich przybywało 250 wraz ze sprzętem - samolotami F16 i Herkulesami, aby ćwiczyć, aby pogłębiać naszą sojuszniczą współpracę - mówił. Jak dodał, jest szczęśliwy, że "to wielkie przedsięwzięcie udało się doprowadzić do szczęśliwego finału w bardzo krótkim czasie". Przypomniał, że najwyższe władze obu państw zdecydowały o tym półtora roku temu. Dodał, że w piątkowym wydarzeniu widzi potwierdzenie bliskiej współpracy polsko-amerykańskiej.

Będzie baza w Redzikowie

Przyznał, że cieszy się też ze słów obecnego w Łasku podsekretarza w departamencie obrony USA Dereka Cholleta, który potwierdził, że w 2018 r. w Polsce w Redzikowie powstanie baza rakiet przechwytujących nowej generacji. Wcześniej instalacja przeciwrakietowa ma powstać w 2015 roku w Rumunii i dzięki temu Polska będzie objęta "zdolnością obrony przed rakietami średniego zasięgu".

Obecny na uroczystościach ambasador USA w Polsce Stephen Mull dodał, że właśnie w Łasku Stany Zjednoczone i Polska tworzą nową historię. Zwrócił uwagę, że jeszcze kilkanaście lat temu takie spotkanie byłoby niemożliwe.

W rozmowie z reporterem TVN24 powiedział, że zależy mu na zacieśnianiu współpracy polsko-amerykańskiej nie tylko w wymiarze wojskowym, ale także gospodarczym. - Mamy też jedną wielką rzecz do zrobienia z naszymi polskimi przyjaciółmi, jak budowanie demokracji w tym regionie. Polska ma bardzo bogate doświadczenie w tej dziedzinie. I będę bardzo wdzięczny za współpracę z polskim rządem i polskim społeczeństwem - powiedział Mull po uroczystościach.

Ambasador pytany o to, co powie amerykańskim żołnierzom o Polsce, stwierdził: - Powiem, że to fantastyczny kraj. Jest jak drugi dom dla Amerykanów.

Logistyka i administracja

Mull: Polska to fantastyczny kraj
Mull: Polska to fantastyczny krajtvn24

Zadaniem pododdziału jest przygotowanie rotacyjnych pobytów samolotów F-16 i C-130 Hercules w Polsce. Ma być on odpowiedzialny za logistykę i administrację. Aviation Detachment (Av-Det) stanowi "przyczółek" stacjonującej w bazie w Spangdahlem w Niemczech 52. Grupy Operacyjnej, lotniczego komponentu 52. Skrzydła Myśliwskiego, należącego do zgrupowania Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie. Jej 10-osobowym pododdziałem w Polsce dowodzi major Matthew Spears, pilot F-16, który w latach 2009-2012 służył w bazie na Krzesinach jako instruktor polskich pilotów.

Av-Det ma wzmacniać m.in. współpracę wojskową sił powietrznych obu krajów poprzez organizację pobytów rotacyjnego komponentu lotniczego Rotational Detachment (RD). Pododdział ten, składający się z maksymalnie 250 żołnierzy, eskadry myśliwców F-16 lub klucza Herculesów, będzie się szkolił według własnych programów oraz wspólnie z polskimi pilotami i technikami.

Ćwiczenia raz na kwartał

Zgodnie z polsko-amerykańskim porozumieniem Amerykanie będą przybywali na ćwiczenia raz na kwartał - dwa razy w roku mają przylatywać bojowe F-16, korzystając z baz w Łasku i na poznańskich Krzesinach; dwa razy transportowe C-130 Hercules, które będą stacjonować w Powidzu.

Pierwszy taki pobyt jest przewidziany na pierwszy kwartał przyszłego roku. W ramach wymiany szkoleniowej polscy oficerowie w USA będą ćwiczyć w bazach Luke (Arizona) i Pope (Północna Karolina), gdzie też stacjonują F-16 i C-130.

Plany rotacyjnych pobytów amerykańskich lotników w Polsce potwierdzili w grudniu 2010 r. w Waszyngtonie prezydenci Barack Obama i Bronisław Komorowski. Porozumienie zamierzano podpisać przy okazji wizyty prezydenta USA w Polsce w maju 2011 r., nie zdążono jednak zakończyć negocjacji. Memorandum dotyczące okresowych pobytów amerykańskich lotników, stałego stacjonowania w Polsce pododdziału zabezpieczającego oraz wspólnych ćwiczeń podpisali w czerwcu 2011 r. ówczesny minister obrony Bogdan Klich i ówczesny ambasador USA Lee A. Feinstein. W maju szef MON Tomasz Siemoniak i szef sztabu sił powietrznych USA gen. Norton A. Schwartz podpisali porozumienie ws. wymiany personelu wojskowego. Koszty utrzymania osób wysłanych poniesie strona delegująca.

Jedna z najnowocześniejszych jednostek

Av-Det trafia do jednej z trzech najnowocześniejszych jednostek lotniczych Sił Powietrznych RP - 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego (BLT) w Łasku, która powstała 1 stycznia 2010 r. z połączenia funkcjonujących w latach 2001-2009 32. Bazy Lotniczej i 10. Eskadry lotnictwa taktycznego. Funkcjonuje w strukturach 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, mającego dowództwo w Poznaniu. 32. BLT to jednostka spełniająca wymagania NATO. Głównym zadaniem bazy jest zabezpieczenie szkolenia samodzielnych eskadr lotniczych i działań wojsk sojuszniczych.

Autor: ktom\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości