- Zaproponujemy Sejmowi "małą" ratyfikację, którą większość sejmowa przyjmie, a opozycja zakwestionuje przed Trybunałem Konstytucyjnym - taki scenariusz ratyfikacji paktu fiskalnego przewiduje premier Donald Tusk.
25 przywódców krajów UE, w tym Tusk, podpisało w piątek w Brukseli nowy traktat międzyrządowy, tzw. pakt fiskalny. Wymusza on więcej dyscypliny w finansach publicznych, zwłaszcza w państwach eurolandu, ustanawiając nowe, bardziej automatyczne sankcje.
Tusk: Na razie nas nie dotyczy
Jak mówił na konferencji premier Tusk, traktat fiskalny dotyczy państw strefy euro, do której kiedyś dołączy też w przyszłości Polska.
- Chcę podkreślić, że podpisujemy pakt fiskalny także dlatego, że mamy świadomość, iż jego skutki nie będą na razie dotyczyły Polski - zaznaczył premier. Według niego, pakt jest "ważny jako zestaw przepisów i reguł, które powinny uchronić Europę przed takimi kryzysowymi zdarzeniami, jakie miały już miejsce".
- Ale godziliśmy się na niego wiedząc, że póki Polska dysponuje własną walutą, nie jest objęta jego zobowiązaniami, chociaż już jesteśmy np. objęci kwestią granicy długu publicznego - zauważył.
Przypomniał, że Polska nie czekając na ustalenia UE, przyjęła pakt konsolidacyjny wychodzenia z deficytu budżetowego. - Jestem pewien, że w 2012 roku wyjdziemy z nadmiernego deficytu - powiedział Tusk, podkreślając, że polskie zobowiązania są realistyczne.
Ratyfikacja niemożliwa bez PiS?
Jak będzie przebiegał sam proces ratyfikacji? Najpierw będą ekspertyzy, które mogą określić, czy potrzebna jest "mała" czy "duża" ratyfikacja, to znaczy, jaką większością w Sejmie będzie można ratyfikować pakt.
Jeśli eksperci dopuszczą "małą" ratyfikację, rząd zaproponuje to Sejmowi, który będzie musiał przegłosować taki tryb. Jeśli natomiast eksperci wykażą, że konieczna jest "duża" ratyfikacja, nie obędzie się bez głosów PiS.
- Jak sądzę, jeśli zaproponujemy "małą ratyfikację", większość sejmowa ją przyjmie, a opozycja zakwestionuje. Będzie spór i skierowanie paktu do Trybunału Konstytucyjnego. Ale trzeba będzie spokojnie, zgodnie z prawem działać. - powiedział premier.
Pakt podpisany
Chcę podkreślić, że podpisujemy pakt fiskalny także dlatego, że mamy świadomość, iż jego skutki nie będą na razie dotyczyły Polski. Premier Donald Tusk
Dokument zawiera nową złotą regułę wydatkową, mającą zapobiec zadłużaniu państw euro w przyszłości. Poza Tuskiem podpisali go przywódcy 24 krajów UE, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Czech. Międzyrządowy traktat ma wejść w życie 1 stycznia 2013 r., jeśli do tego czasu będzie ratyfikowany przez 12 z 17 państw strefy euro.
Zgodnie z osiągniętym w styczniu kompromisem w sprawie zapisów o zarządzaniu strefą euro i szczytach euro zdecydowano, że kraje spoza eurostrefy, które ratyfikują nowy traktat, powinny przynajmniej raz w roku uczestniczyć w szczytach dotyczących konkurencyjności oraz zmian w architekturze strefy euro, a także, jeśli to wskazane, w sprawie wdrażania traktatu.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/EPA