Sejm odrzucił sprzeciw Senatu do nowelizacji ustawy o służbie cywilnej

Autor:
pp/tr
Źródło:
PAP, TVN24
Sejm przegłosował ustawą lustracyjną. Pracę może stracić nawet 40 tysięcy urzędników
Sejm przegłosował ustawą lustracyjną. Pracę może stracić nawet 40 tysięcy urzędnikówTVN24
wideo 2/5
TVN24Sejm przegłosował ustawą lustracyjną. Pracę może stracić nawet 40 tysięcy urzędników

W piątek wieczorem Sejm odrzucił sprzeciw Senatu do nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. Nowela obejmie całą administrację państwową i wprowadzi zakaz zatrudniania w niej funkcjonariuszy i współpracowników organów bezpieczeństwa PRL. Pracę może stracić nawet 40 tysięcy urzędników. 

Za odrzuceniem uchwały Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o służbie cywilnej głosowało 236 posłów PiS, Kukiz'15, Polskich Spraw i dwóch posłów niezrzeszonych (Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza). Pozostałych 218 głosujących posłów było przeciwko. Większość bezwzględna wynosiła 228 głosów, więc wniosek Senatu został odrzucony. Nowela trafi teraz do prezydenta.

Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej - co zawiera?

Przygotowana w Kancelarii Premiera nowelizacja na wniosek resortu spraw wewnętrznych wprowadzi zakaz zatrudniania w korpusie służby cywilnej oraz w urzędach państwowych osób, które w okresie od 22 lipca 1944 roku do 31 lipca 1990 roku pełniły służbę i pracowały w organach bezpieczeństwa państwa lub były współpracownikami tych organów w rozumieniu przepisów tzw. ustawy lustracyjnej.

Stosunek pracy obecnie zatrudnionych osób, które złożyły oświadczenia lustracyjne i przyznały się w nich do współpracy lub skłamały w tej sprawie, wygaśnie z mocy prawa. Listę pracowników pod kątem oświadczeń weryfikować będzie IPN w ciągu pięciu miesięcy od jej otrzymania. Natomiast osoby urodzone przed 1 sierpnia 1972 r., które nie złożyły jeszcze oświadczenia, będą musiały to zrobić w ciągu 30 dni od wejścia w życie noweli. Jeśli tego nie zrobią, stracą pracę.

Pracę może stracić nawet 40 tysięcy urzędników. 

Zmiana przepisów o Krajowej Szkole Administracji Publicznej

Nowelizacja zmieni też przepisy o Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Przewiduje m.in. nowy - obok stacjonarnego - dualny tryb kształcenia polegającego na świadczeniu pracy i kształceniu w sposób naprzemienny. W czerwcu każdego roku o tym, w jakim trybie słuchacze rozpoczną kształcenie w szkole w kolejnym roku, rozstrzygać będzie premier na wniosek dyrektora.

Nowela wprowadzi ponadto nowe zasady dotyczące procesu naboru, w tym zmianę podstawowej formy aplikowania z papierowej na elektroniczną i uproszczenie sposobów ogłaszania naboru na stanowiska, o które może ubiegać się cudzoziemiec. Rozszerzy także katalog systemów czasu pracy w służbie cywilnej. Poza podstawowym i równoważnym wprowadzone zostaną systemy: zadaniowy, skróconego tygodnia oraz system, w którym praca świadczona jest tylko w piątki, soboty, niedziele i święta.

Ustanowiony zostanie też Dzień Służby Cywilnej i Odznaki Honorowej za Zasługi dla Służby Cywilnej. Dzień Służby Cywilnej obchodzony będzie 17 lutego, w rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej ustawy poświęconej służbie cywilnej z 1922 roku.

Nowela pozwoli, by w ministerstwie był więcej niż jeden sekretarz stanu

W nowelizacji jest też zmiana w ustawie o Radzie Ministrów, która pozwoli, aby w ministerstwie był więcej niż jeden sekretarz stanu. Obecnie jest to możliwe, jeśli kolejny wiceminister w tej randze jest jednocześnie pełnomocnikiem rządu. Nowela zniesie ten wymóg.

Nowela wejdzie w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia, przy czym przepisy zakazujące zatrudniania funkcjonariuszy i współpracowników organów bezpieczeństwa PRL wejdą dzień po ogłoszeniu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/tr

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości