Cofająca ciężarówka, jazda pod prąd, rowerzysta i traktor. Niebezpieczne sytuacje na drogach ekspresowych

TVN24 | Polska

Autor:
ib
Źródło:
GDDKiA Lublin
Niebezpieczne sytuacje na drogach ekspresowychGDDKiA Lublin
wideo 2/8
GDDKiA LublinNiebezpieczne sytuacje na drogach ekspresowych

Drogowcy z Lublina opublikowali nagranie pokazujące nieodpowiedzialne zachowania kierowców na drogach ekspresowych S12 i S7. Tylko w lutym kamery uchwyciły między innymi auto osobowe jadące pod prąd i zawracające na środku drogi, czy też rowerzystę w słuchawkach na uszach na pasie awaryjnym.

- Dużą uwagę przykładamy do poprawy standardów podróżowania w Polsce. Dbamy o bezpieczeństwo mieszkańców i kierowców - budujemy trasy ekspresowe, remontujemy drogi krajowe, budujemy nowe ciągi pieszo-rowerowe, przebudowujemy przejścia dla pieszych, ulepszamy oznakowanie. Jednak bezpieczeństwo na drogach zależy nie tylko od inwestycji w infrastrukturę drogową, ale przede wszystkim od nas samych. Niestety niektórzy użytkownicy dróg często o tym zapominają, a ich nierozwaga może doprowadzić do tragedii - mówi Łukasz Minkiewicz, rzecznik lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Rowerzysta na drodze ekspresowej

Dzięki systemowi kamer pracownicy GDDKiA stale monitorują sytuację na drogach. Czasem uwagę operatora przykuwają niebezpieczne zachowania kierowców. Drogowcy w lutym zarejestrowali kilka z nich i opublikowali je w formie jednego filmu. Wszystkie nagrania zostały zarejestrowane albo na obwodnicy Lublina, albo na drodze ekspresowej S12 w Piaskach.

Jednym z "bohaterów" filmu jest kierowca tira, który najwidoczniej zbyt wcześniej zjechał z drogi. Zamiast zrobić objazd, postanowił wycofać ciężarówkę. Z kolei kierowca białej toyoty musiał przeoczyć swój zjazd. Jechał pod prąd i zawracał na środku trzypasmowej jezdni. Jedna z kamer nagrała też traktor ślimaczący się prawym pasem. W opublikowanym filmie najwięcej czasu poświęcono jednak rowerzyście podróżującemu między węzłami Lublin Felin i Lublin Tatary.

Rowerem po drodze ekspresowejGDDKiA Lublin

- Młody mężczyzna jechał rowerem po pasie awaryjnym i pasie zjazdowym, a jakby tego było mało, na uszach miał słuchawki. Po zatrzymaniu się na pasie zjazdowym nie opuścił drogi ekspresowej i ruszył dalej - mówi Minkiewicz.

GDDKiA przypomina, że rowerzyści nie mogą korzystać z dróg ekspresowych i autostrad. Tak samo jak ciągniki rolnicze. Kategorycznie zabrania się również zatrzymywania pojazdu na drodze szybkiego ruchu, cofania i zawracania.

Autor:ib

Źródło: GDDKiA Lublin

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA Lublin