Przedstawił się jako pracownik banku. Oszust nie wiedział, że zadzwonił do policjanta

Autor:
bż/
tam
Źródło:
TVN24 Łódź
Tak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputerem
Tak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputeremtvn24.pl, policja Lubin
wideo 2/7
rozmowa policja

Policja z Lubina (woj. dolnośląskie) publikuje nagranie rozmowy telefonicznej oszusta, który podawał się za pracownika banku i próbował przejąć kontrolę nad komputerem niedoszłej ofiary. Telefon odebrał policjant, który - do pewnego momentu - słuchał z uwagą, jaką legendę przedstawi mu osoba z drugiej strony słuchawki. Zapis rozmowy policja publikuje ku przestrodze.

Policjant po odebraniu słuchawki usłyszał, że rzekomo dodzwonił się do niego pracownik banku. Opowiadał o podejrzanym przelewie na 400 złotych. Transakcja - jak przekazywał oszust - została zlecona ledwie 30 minut wcześniej. Środki miały zostać przelane, jak wynikało z relacji rzekomego pracownika banku, na konto osoby poszukiwanej przez policję w Sopocie.

- Czy przekazywał pan komuś dane, pozwalające na korzystanie z pańskiego konta internetowego? - dopytywał zatroskany oszust. Uspokajał jednocześnie, że przelew został zablokowany, ale trzeba jak najszybciej ustalić, jak doszło do włamania na konto.

Policjant, którego oszuści wzięli na cel nagrywał całą rozmowę. Na pytanie o przekazywanie wrażliwych danych do logowania odpowiedział, że na konto może się zalogować jeszcze jego żona. Ale nikomu innemu nie przekazywał ani loginu, ani hasła.

Czytaj też: Oszuści czyszczą konta bankowe. Alarmujące dane

Próba przejęcia kontroli

Osoba podająca się za pracownika banku zapytała, czy rozmówca instalował w ostatnim czasie podejrzane oprogramowanie. W odpowiedzi usłyszała, że nowe programy pojawiły się na laptopie.

Tak oszust próbował "urabiać" rozmówcę. Posłuchaj całej rozmowy
Tak oszust próbował "urabiać" rozmówcę. Posłuchaj całej rozmowyTVN24 Łódź

- Poproszę, żeby pan otworzył komputer. Musimy sprawdzić, jak doszło do przejęcia pana danych - mówił oszust, którego słyszymy na nagraniu.

Potem podyktował nazwę oprogramowania, dzięki któremu można zdalnie sterować komputerem. Oszust próbował uśpić czujność swojego rozmówcy podkreślając, że jest to program "używany przez wiele banków". Podkreślał, że "dla klientów banku usługa jest darmowa, chociaż to płatny program”.

Na tym etapie policjant zdecydował się skończyć grę z oszustem. Przekazał, że wcale nie nazywa się Maciej, jak zwracał się do niego mężczyzna z drugiej strony słuchawki. Powiedział, że jest policjantem i wie, że ma do czynienia z próbą wyłudzenia pieniędzy. Wyraźnie skonfundowany oszust początkowo próbował zachować zimną krew i stwierdził, że "nie zamierza kontynuować tej rozmowy" i że do niedoszłej ofiary oszustwa zadzwoni "cyberpolicja".

Niedługo potem mężczyzna się rozłączył.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Policja: nagranie ku przestrodze

Aspirant sztabowy Sylwia Serafin z lubińskiej policji przekazuje, że przestępcy chcieli zainstalować program na komputerze swojej ofiary, żeby uzyskać dostęp do bankowości internetowej i przejąć zgromadzone na koncie pieniądze.

- Pokrzywdzeni oszukani w ten sposób zostają pozbawieni niejednokrotnie oszczędności całego życia. Złodzieje są doskonale przygotowani i bardzo wiarygodni, przez co czujność nawet ostrożnej na co dzień osoby może nie wystarczyć - mówi policjantka.

Czytaj też: Nie tylko SMS z nakazem dopłaty do paczki. Ekspert o nowych sposobach oszustów

Jak się obronić?

Nagranie prezentujące sposób działania oszustów jest - ku przestrodze - prezentowane przez funkcjonariuszy.

- Przypominamy: jeżeli zainstalujemy taką aplikację, wówczas przestępca widzi wszystko, co robimy na smartfonie czy komputerze. Otrzymuje on także pełną kontrolę nad naszym kontem bankowym. Kradzione są dostępne tam środki finansowe, mogą również z naszego konta zostać zaciągnięte kredyty - dodaje Serafin.

Policja radzi, żeby w podobnej sytuacji natychmiast się rozłączyć i osobiście skontaktować się z bankiem.

- Policjanci ostrzegają, aby nie pobierać na swój telefon bądź komputer żadnych aplikacji czy programów na czyjeś polecenie. Nie należy otwierać także żadnych nieznanych linków otrzymanych w wiadomościach - podkreśla Serafin.

Oszust dodzwonił się do policjanta z Lubina

Autor:bż/ tam

Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości