Oszuści czyszczą konta bankowe. Alarmujące dane

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Nagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]
Nagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]Policja w Piasecznie
wideo 2/5
Policja w PiasecznieNagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]

W trzecim kwartale 2021 roku odnotowano 7709 oszustw przy użyciu polecenia przelewu, co oznacza wzrost w stosunku do drugiego kwartału o 53,6 procent - wynika z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego. Chodzi o sytuację nieuprawnionego dostępu do konta i wykonywanie przelewów przez oszustów na przykład po zainfekowaniu komputera złośliwym oprogramowaniem lub wyłudzeniu od klienta danych do logowania. Łączna kwota oszukańczych poleceń przelewu wyniosła tylko w trzecim kwartale blisko 32 miliony złotych.

NBP opublikował informację o transakcjach oszukańczych dokonywanych przy użyciu bezgotówkowych instrumentów płatniczych w trzecim kwartale 2021 roku. Z danych przekazanych przez banki wynika, że w tym okresie odnotowano o 7709 oszustw przy użyciu polecenia przelewu na łączną kwotę 31 948 901 zł. Oznacza to wzrost o odpowiednio 53,6 proc. i 0,1 proc. w porównaniu do drugiego kwartału 2021 roku.

"Średnia wartość oszukańczego polecenia przelewu wynosiła 4144 zł i zmalała o 34,9 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału" - czytamy.

NBP

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Phishing - oszukańcze przelewy

NBP przekazał, że najwięcej oszustw pod względem zarówno liczby, jak i wartości transakcji przy użyciu polecenia przelewu dokonano w ramach bankowości internetowej. "Udziały te stanowiły w drugim oraz trzecim kwartale 2021 r. odpowiednio 71,0 proc. i 76,7 proc." - wskazano.

Jak dodano, z informacji uzyskanych z sektora bankowego wynika, że transakcje oszukańcze realizowane za pośrednictwem polecenia przelewu są najczęściej wynikiem infekowania komputera przez złośliwe oprogramowanie, wyłudzenia danych od klienta za pomocą manipulacji, czyli różnych metod phishingu lub przejęcia przez przestępców kontroli nad komputerem klienta. "Skutkuje to wyprowadzeniem środków z rachunku klienta na rachunek, z którego przestępcy wypłacają środki" - podkreślił bank centralny.

NBP

Phishing to atak oparty o wiadomości e-mail lub SMS. Cyberprzestępcy podszywając się m.in. pod firmy kurierskie, urzędy administracji, operatorów telekomunikacyjnych czy nawet naszych znajomych, starają się wyłudzić nasze dane do logowania np. do kont bankowych lub używanych przez nas kont społecznościowych, czy systemów biznesowych.

Wiadomości phishingowe są tak przygotowywane przez cyberprzestępców, aby wyglądały na autentyczne, choć w rzeczywistości są fałszywe.

ZOBACZ CAŁY RAPORT

W ostatnich dniach informowaliśmy, że cyberprzestępcy próbują wykorzystać także trwającą epidemię COVID-19. W ramach prowadzonych kampanii m.in. próbują wyłudzić pieniądze metodą "na wnuczka", wykorzystując legendę związaną z koronawirusem. Wcześniej zaś oferowali 500 zł za wypełnienie ankiety o szczepieniach oraz stworzyli fałszywą stronę, na której można rzekomo otrzymać 300 zł za szczepienie.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości