Loty Marka Kuchcińskiego. Siostra marszałka i politycy PiS na pokładzie

[object Object]
Z marszałkiem Kuchcińskim latali też ministrowie i posłowie ("Fakty" TVN z 07.08.2019 r.)Fakty TVN
wideo 2/24

Oprócz dzieci i żony Marka Kuchcińskiego rządowym samolotem leciała także Beata Kuchcińska, siostra marszałka Sejmu - ustalił portal tvn24.pl. Według naszych informacji na listach pasażerów byli też m.in. wicepremier Piotr Gliński oraz europosłowie Joachim Brudziński i Beata Mazurek. Przypominamy artykuł z sierpnia 2019 roku.

Wcześniej ujawniliśmy listy pasażerów z lotów marszałka Sejmu w 2019 roku.

Wynika z nich, że Marek Kuchciński zabierał na pokład rządowych samolotów i śmigłowców wielu polityków PiS, a także członków swojej rodziny - żonę Dorotę oraz dzieci Julię, Ignacego oraz Zbigniewa Szymona.

Siostra marszałka na liście pasażerów Gulfstreama

W decyzjach o zarządzeniu lotów z 2018 roku, do których dotarł portal tvn24.pl, była także Beata Kuchcińska, siostra polityka PiS.

W dokumentach znaleźliśmy informację o locie rządowego Gulfstreama G550 z Rzeszowa do Warszawy w dniu 21 października 2018 roku. Samolot miał wystartować ze stolicy Podkarpacia około godz. 17. W Warszawie był po godzinie. Na liście pasażerów tego lotu znajdowali się ówczesny marszałek Sejmu Mark Kuchciński, oficer ochrony, siostra marszałka Beata Kuchcińska oraz jego syn Zbigniew Szymon Kuchciński.

Jak wynikało z informacji zamieszczonych na profilu Beaty Kuchcińskiej na Facebooku, w lutym 2018 roku zaczęła ona pracę w PFR Nieruchomości.

Dokument dotyczący lotu 21 października 2018 roku1. Baza Lotnictwa Transportowego

To spółka córka Polskiego Funduszu Rozwoju, którego zadaniem jest "wspieranie rozwoju gospodarczego kraju i podnoszenie jakości życia Polaków".

Jak informował w kwietniu 2019 roku tygodnik "Polityka", Beata Kuchcińska wróciła do Polski po 35 latach pobytu za granicą. Pracowała jako architekt w Australii. Do Polski przyjechała po wygranych przez PiS wyborach w 2015 roku. W PFR Nieruchomości została główną konsultantką projektów strategicznych w biurze realizacji inwestycji. Odpowiadała między innymi za realizację dużego osiedla na obrzeżach Warszawy w ramach programu Mieszkanie Plus.

Projekt "Nowe Jeziorki" objął 15 hektarów w dzielnicy Ursynów, gdzie miało powstać 2,7 tys. mieszkań.

Beata Kuchcińska w rozmowie z dziennikarzem tvn24.pl odmówiła odpowiedzi na pytania, w jakim charakterze i na jakich zasadach leciała rządowym gulfstreamem. Poprosiła, żeby więcej do niej nie dzwonić w tej ani żadnej innej sprawie.

Kolejni politycy PiS lecą z Kuchcińskim

Na listach pasażerów z 2018 roku znajdowały się też kolejne nazwiska polityków PiS. 1 września 2018 roku z Rzeszowa do Warszawy śmigłowcem W-3 Sokół miał lecieć wicepremier, ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Dokument dotyczący lotu 1 września 2018 roku 1. Baza Lotnictwa Transportowego

Czołówka polityków PiS podróżowała z Kuchcińskim z Warszawy do Krakowa i z powrotem 14 września 2018 roku, kiedy odbył się pogrzeb matki Ryszarda Terleckiego, wicemarszałka Sejmu i szefa klubu PiS.

Na pokładzie Gulfstreama G550 byli ówczesny marszałek Senatu Stanisław Karczewski, ówczesna wicemarszałek Sejmu i rzeczniczka PiS Beata Mazurek, Joachim Brudziński, który wówczas był szefem MSWiA, a także Agnieszka Kaczmarska, szefowa Kancelarii Sejmu w tamtym czasie.

Dokument dotyczący lotu 14 września 2018 roku 1. Baza Lotnictwa Transportowego

Portal tvn24.pl ujawnił także część nazwisk polityków, którzy razem z marszałkiem Sejmu latali wojskowymi samolotami i śmigłowcami. Byli to między innymi: minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, posłowie PiS Bogdan Rzońca, Krystyna Wróblewska, Jerzy Paul i Wojciech Buczak, Józefa Hrynkiewicz oraz europosłowie Karol Karski i Zdzisław Krasnodębski, a także marszałek województwa podkarpackiego, były senator Wiesław Ortyl. Poseł Stanisław Piotrowicz, który leciał razem z małżonką, wyjaśniał w rozmowie z nami, że był to "wypadek losowy" związany z chorobą żony.

Autorzy: Grzegorz Łakomski, Szymon Jadczak, Rafał Lesiecki / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości