Nagrodę Wolności Słowa SDP otrzymały we wtorek autorki filmu "Pogarda": Joanna Lichocka i Maria Dłużewska. Nagrodzeni zostali też dziennikarze "Uwagi!" TVN. Antynagrodę, Hienę Roku, przyznano Kubie Wojewódzkiemu i Michałowi Figurskiemu za audycję radiową, w której szydzili z Ukrainek.
Główną Nagrodę Wolności Słowa Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznaje co roku za "publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję oraz naruszanie praw obywatelskich i praw człowieka". Nagroda to 15 tys. zł. Lichocka i Dłużewska otrzymały ją "za odważne, pełne dramatycznego wyrazu zmierzenie się z wewnątrzpolskim konfliktem po katastrofie smoleńskiej - zdokumentalizowanie go i postawienie szeregu ważnych pytań dotyczących współczesnej kondycji narodu polskiego" - napisano w uzasadnieniu.
- Mimo, że każda z istniejących w Polsce telewizji mogła wyemitować go (film "Pogarda") za symboliczną złotówkę, żadna się nie odważyła - powiedziała Lichocka, dziękując za nagrodę. Film został dołączony do "Gazety Polskiej" w ub. roku. Drugą Główną Nagrodę Wolności Słowa (10 tys. zł) otrzymała autorka filmu "Zapomniane męczeństwo" Jolanta Hajdasz "za upominanie się o sprawiedliwość wobec arcybiskupa Antoniego Baraniaka".
Wojewódzki i Figurski - Hieny Roku Prezenterom Wojewódzkiemu i Figurskiemu przyznano tytuł Hieny Roku. - Antynagrodą wyróżniamy w tym roku audycję, która zamiast służyć ludziom, poniża ich i traktuje instrumentalnie - powiedział prezes SDP Krzysztof Skowroński. Chodzi o audycję programu Eska Rock z 12 czerwca, w której dziennikarze szydzili z Ukrainek. Obaj dziennikarze zostali oskarżeni przez warszawską prokuraturę o znieważenie w audycji radiowej innych osób z powodów narodowościowych. "Dziennikarski Laur" za całokształt pracy otrzymał językoznawca, prasoznawca, prezes Rady Języka Polskiego, prof. Walery Pisarek. Nagrodę Watergate (15 tys. zł) za dziennikarstwo śledcze otrzymali ex aequo: Dawid Tokarz z "Pulsu Biznesu" za tekst o Amber Gold: "Złoty sukces skażony przeszłością" oraz autorzy publikacji książkowej dot. katastrofy smoleńskiej "Musieli zginąć" Leszek Misiak i Grzegorz Wierzchołowski.
Pozostali laureaci Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie (10 tys. zł) otrzymali ex aequo: Katarzyna Błaszczyk, autorka reportażu radiowego "Listy Brazylia-Polska" wyemitowanego w Programie Pierwszym Polskiego Radia oraz Jerzy Haszczyński za reportaż "Uczeń Naimy" opublikowany w "Rzeczpospolitej" oraz reportaż "Alfabet rewolucji arabskich" opublikowany w "Uważam Rze". Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza (10 tys. zł) za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury otrzymała Barbara Gruszka-Zych, autorka wywiadu z Wojciechem Kilarem "Harmonia ducha" opublikowanego w "Gościu Niedzielnym". Z kolei nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne (10 tys. zł) otrzymał Krzysztof Wyrzykowski, autor reportażu "Logika życia Eugeniusza Kwiatkowskiego" wyemitowanego w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Mariusz Kamiński z Polskiego Radia Lublin otrzymał nagrodę im. Stefana Żeromskiego (10 tys. zł) za publikacje o tematyce społecznej: "Dwa światy" - reportaż o życiu w Polsce repatriantów ze wschodu. Nagrodę im. Józefa Ślisza (10 tys. zł) za publikację o problemach społecznych i gospodarczych wsi i rolnictwa przyznano Alicji Pietruczuk, autorce audycji "Poczuć, dotknąć, pomóc" wyemitowanej w Radiu Białystok. Z kolei nagrodę im. Jerzego Zieleńskiego (10 tys. zł) przyznawaną za popularyzację wiedzy w różnych dziedzinach otrzymał Bronisław Wildstein za publikację "Polska, antysemityzm, lewica" w kwartalniku "Acana".
Nagrodzeni dziennikarze TVN Nagrodę im. prof. Stefana Myczkowskiego (10 tys. zł) przyznawaną za publikacje o problemach ochrony środowiska otrzymali Maciej Kuciel i Daniel Liszkiewicz, autorzy programu telewizyjnego "Rakotwórcze HBC nad Bałtykiem" cz. 1 i 2 wyemitowanego w TVN, programie "Uwaga!". Dyplom uznania od dziennikarzy przyznano kwartalnikowi historycznemu "Karta" wydawanego przez Ośrodek Karta "za konsekwentne odkrywanie świadków polskiej historii współczesnej". Poinformowano, że od 2013 r. będzie przyznawana nagroda im. Erazma Ciołka dla fotografów, fotoreporterów zaangażowanych społecznie. Do tegorocznej, 20. edycji nagród SDP, które wzorowane są na nagrodzie Pulitzera, zgłoszono 323 publikacji.
Autor: jk//gak / Źródło: PAP