Grupa 52 senatorów oświadczyła, że nie poprze ustawy anty-TVN. Ryszard Terlecki, marszałek Sejmu i szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, pytany w czwartek przez reportera TVN24 o tę zapowiedź, skomentował to jednym słowem: - Słusznie.
Sejm przyjął 11 sierpnia ustawę anty-TVN. Poparło ją 228 posłów, przy 216 głosach przeciw oraz 10 wstrzymujących się. Nowe przepisy, których projekt złożyli w Sejmie posłowie Prawa i Sprawiedliwości, w zgodnej opinii komentatorów wymierzone są w niezależność stacji TVN. Przeciwko zmianom w ustawie medialnej zaprotestowało wielu dziennikarzy, polityków i instytucji. Przepisy czekają teraz na rozpatrzenie przez Senat.
W związku z tym grupa 52 senatorów, czyli większość w izbie wyższej parlamentu, przedstawiła w środę oświadczenie w tej sprawie. "My, senatorowie demokratycznej większości w Senacie, nie poprzemy zmiany ustawy o radiofonii i telewizji, zwanej 'Lex TVN'. Uważamy bowiem, że ustawa ta łamie podstawowe wartości państwa prawa, na których zbudowana jest Rzeczpospolita Polska" - czytamy w treści oświadczenia. Senatorowie piszą także, że celem ustawy "jest pozbawienie Polaków prawa do wolności słowa i przejęcie kontroli przez partię rządzącą nad kolejnym, po mediach publicznych i gazetach grupy Polska Press, ważnym medium niezależnym".
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki powiedział w czwartek TVN24, że "patrząc na list, na jego treść", a także powołując się na rozmowy z senatorkami i senatorami, uważa, że "ta ustawa nie zyska akceptacji w Senacie i wróci do Sejmu".
Ryszard Terlecki, marszałek Sejmu i szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, pytany przez reportera TVN24 Radomira Wita o deklarację, iż Senat odrzuci ustawę anty-TVN, odparł: - Słusznie.
TVN24 czeka na przedłużenie koncesji
TVN24 jednocześnie wciąż czeka na przedłużenie koncesji. Wniosek w tej sprawie trafił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w lutym ubiegłego roku, czyli 18 miesięcy temu. Do dzisiaj nie zapadło rozstrzygnięcie. W związku z wstrzymywaniem przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji decyzji o odnowieniu koncesji dla TVN24 zarząd TVN S.A. wydał oświadczenie, w którym poinformował, że w lipcu złożony został wniosek o przyznanie holenderskiej koncesji na nadawanie i została ona przyznana.
Zarząd podkreślił także, że "uzyskanie koncesji dla kanału TVN24 w Holandii w żaden sposób nie rozwiązuje problemu, z jakim mamy do czynienia w związku z uchwaloną przez Sejm nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji".
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24