Prezydent Andrzej Duda zapowiedział złożenie w piątek nowelizacji ustawy o komisji do spraw badania rosyjskich wpływów, tak zwanego lex Tusk. Oto zmiany, jakie proponuje cztery dni po podpisaniu ustawy.
Ustawa o powołaniu komisji do spraw badania rosyjskich wpływów na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 weszła w życie w środę. Andrzej Duda podpisał ją cztery dni temu (w poniedziałek 29 maja) i zapowiedział jednocześnie, że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. Ma się to wydarzyć do połowy czerwca.
Ustawa spotkała się z szerokim sprzeciwem ekspertów i polityków. Duże zaniepokojenie przepisami wyraziły też Stany Zjednoczone i Unia Europejska.
CZYTAJ W KONKRET24: Które artykuły Konstytucji RP narusza ustawa "lex Tusk"
W piątek prezydent oświadczył, że przygotował nowelizację ustawy i zapowiedział, że jeszcze tego samego dnia trafi ona do Sejmu. Przedstawił proponowane przez siebie zmiany.
1. Brak posłów i senatorów w komisji
Duda oświadczył, że zgodnie z jego projektem w komisji nie będą mogli zasiadać posłowie, ani senatorowie. Jak wskazał, powinna być to komisja ekspercka.
2. Odwołanie od decyzji do sądu apelacyjnego
Zgodnie z propozycją prezydenta środek odwoławczy od decyzji podejmowanej przez komisję ma być kierowany do Sądu Apelacyjnego w Warszawie a nie do sądu administracyjnego. Zaznaczył, że "na życzenie" osoby, której będzie dotyczyła decyzja wydana przez komisję, możliwa będzie zmiana stołecznego sądu na sąd apelacyjny ustalony ze względu na miejsce jej zamieszkania. Duda przekazał, że możliwe będzie "wniesienie środka odwoławczego od orzeczenia sądu wydanego w I instancji, bo sąd apelacyjny będzie tutaj działał jako sąd pierwszej instancji".
3. Zlikwidowanie tak zwanych środków zaradczych
Kolejna propozycja Dudy dotyczy tzw. środków zaradczych, czyli między innymi zakazu sprawowania funkcji, zakazu dostępu do informacji tajnych i objętych tajemnicą państwową, czy zakazu posiadania broni. Prezydent poinformował, że chce ich zniesienia.
- Proponuję, aby na ich miejsce pozostało tylko stwierdzenie komisji, że osoba, wobec której ustalono, że działała pod rosyjskimi wpływami, nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym - przekazał. - Element, który już obecnie jest w ustawie, ale żeby był on głównym przedmiotem stwierdzenia komisji, jeśli komisja ustali wpływ rosyjski - dodał prezydent.
4. Wzmocnienie transparentności działań komisji
Andrzej Duda ocenił także, że zmiany, które zaproponuje do ustawy, wzmocnią transparentność działania komisji. - Praktycznie wszystkie działania komisji, w szczególności rozprawy i przesłuchania przed komisją, będą jawne, poza wyjątkowymi sytuacjami, kiedy będą dotyczyły bardzo wysokiej klauzuli tajemnicy państwowej" - poinformował Duda.
Źródło: tvn24.pl, PAP