"Lex Tusk". Po decyzji prezydenta Krzysztof Pyrć odszedł z Narodowej Rady Rozwoju

Autor:
ks/kab
Źródło:
tvn24.pl
Prezydent: podpiszę ustawę w sprawie wpływów rosyjskich
Prezydent: podpiszę ustawę w sprawie wpływów rosyjskichTVN24
wideo 2/2
TVN24Prezydent: podpiszę ustawę w sprawie wpływów rosyjskich

Profesor Krzysztof Pyrć odszedł z prezydenckiej Narodowej Rady Rozwoju. Jak argumentuje, decyzję podjął po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich, czyli tak zwanego lex Tusk. "Drastyczne w mojej opinii złamanie Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz postawienie racji partyjnej ponad racją stanu zmuszają mnie do podjęcia decyzji o złożeniu rezygnacji" - napisał profesor.

CZYTAJ WIĘCEJ: Czym grozi "lex Tusk". 11 najpoważniejszych zarzutów

Wirusolog profesor Krzysztof Pyrć o swojej decyzji poinformował w mediach społecznościowych. Wpis opatrzył cytatem z wiersza "Potęga smaku" autorstwa Zbigniewa Herberta.

"Nie mogę pozostać bierny"

"Szanowny Panie Prezydencie, przez całe swoje życie starałem się kierować wartościami i brać odpowiedzialność za swoje słowa oraz czyny. Wobec pandemii, niezależnie od moich osobistych przekonań i preferencji politycznych, stanąłem na pierwszej linii frontu, często mimowolnie autoryzując kontrowersyjne decyzje i niejednokrotnie ponosząc za to osobistą odpowiedzialność" - napisał w liście do prezydenta opublikowanym na Twitterze.

"Uznałem, że racja stanu jest ważniejsza od moich osobistych interesów czy poglądów. W dobrej wierze przyjąłem również prośbę o dołączenie do Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej uznając, że w obliczu dramatycznej sytuacji Polskiej Służby Zdrowia oraz Nauki i Biomedycyny, brak działania jest równoznaczny z działaniem na szkodę Ojczyzny" - dodał.

"Jednakże, w obliczu podpisania przez Pana Prezydenta ustawy, która umożliwia niszczenie wolności i demokracji w imię interesów partyjnych, nie mogę pozostać bierny. Drastyczne w mojej opinii złamanie Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz postawienie racji partyjnej ponad racją stanu zmuszają mnie do podjęcia decyzji o złożeniu rezygnacji z udziału Narodowej Radzie Rozwoju" - argumentował profesor.

Narodowa Rada Rozwoju

Jak informuje na swojej stronie Kancelaria Prezydenta, Narodowa Rada Rozwoju stanowi forum debaty o charakterze konsultacyjno-doradczym przy prezydencie RP. Jej zadaniem jest "tworzenie płaszczyzny dla debaty programowej na temat rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej". Składa się z dziewięciu rad, które zrzeszają ekspertów, teoretyków i praktyków, reprezentujących różne środowiska i specjalizacje oraz stanowią zaplecze ekspercko-doradcze dla prezydenta we wskazanych obszarach tematycznych. Prof. Pyrć należał do tej pory do rady do spraw ochrony zdrowia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rektor UEK rezygnuje z zasiadania w prezydenckiej radzie, protest przeciwko "lex Tusk"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks/kab

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości