"Byliśmy świadkami żenującego spektaklu w Sejmie"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Morawska-Stanecka: byliśmy świadkami żenującego spektaklu w Sejmie: spektaklu bezprawia, łamania regulaminu
Morawska-Stanecka: byliśmy świadkami żenującego spektaklu w Sejmie: spektaklu bezprawia, łamania regulaminuTVN24
wideo 2/22
Morawska-Stanecka: byliśmy świadkami żenującego spektaklu w Sejmie: spektaklu bezprawia, łamania regulaminuTVN24

228 posłów za, przeciw - 216, dziesięciu posłów się wstrzymało - Sejm przyjął w środę lex anty-TVN. Wcześniej wniosek o odroczenie obrad złożył Władysław Kosiniak-Kamysz. Został on przyjęty, na co opozycja zareagowała brawami. PiS doprowadziło jednak do reasumpcji głosowania, a następnie do kontynuacji obrad. Relacja z Wiejskiej w tvn24.pl.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNCIE W TVN24 GO

Relacja z Sejmu w tvn24.pl:

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 23:38

  W sprawie marszałek Sejmu Elżbiety Witek głos zabrał także szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. W rozmowie z dziennikarzami powiedział, że PiS w środę "wyłamało kolejne zęby polskiej demokracji". Zapowiedział, że jeszcze dziś w nocy odbędą się rozmowy między klubami opozycyjnymi, żeby wspólnie złożyć wniosek o odwołanie marszałek Sejmu.

 • 23:35

  Szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka zapowiedział, że opozycja złoży wspólny wniosek o odwołanie marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Ogłosił też zamiar złożenia zawiadomienia do prokuratury w sprawie marszałek Witek, której zarzuca złamanie prawa przy reasumpcji głosowania nad odroczeniem obrad Sejmu.

 • 23:35

  Władysław Kosiniak-Kamysz o ustawie anty-TVN: Senat będzie pracował nad nią maksymalny czas, 30 dni. Zrobimy wszystko, żeby wprowadzić poprawki i żeby ustawa została zablokowana

 • 23:34

  W pewnym momencie podczas wieczornych demonstracji przed Sejmem doszło do przepychanek między zgromadzonymi a posłem Konfederacji Dobromirem Sośnierzem. Poseł opuścił teren Sejmu w asyście policji.

  Przepychanki między zgromadzonymi przed Sejmem a posłem Konfederacji Dobromirem Sośnierzem

 • 23:31

  Przed gmachem Sejmu trwają demonstracje w obronie wolności mediów. Sytuację relacjonował reporter TVN24 Aleksander Przybylski. Mówił, że w środę przed Sejmem gromadziło się od kilkudziesięciu do kilkuset osób, a protestujący krytycznie odnosili się między innymi do postawy Pawła Kukiza.

  Protest przed Sejmem po przyjęciu przez Sejm ustawy anty-TVN

 • 23:20

  Marcin Ociepa: wierzę, że TVN24 dalej będzie mógł spokojnie nadawać

 • 23:16

  Marek Suski o poprawce do ustawy anty-TVN, która ma zostać zgłoszona w Senacie: to poluzowanie przepisów, wyjście naprzeciw inwestorom

  Marek Suski o poprawce, która ma zostać zgłoszona w Senacie: to poluzowanie przepisów

 • 23:07

  Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price jeszcze przed uchwaleniem przez Sjem ustawy anty-TVN: kiedy mówimy o ustawie medialnej, wiemy, że wolne i niezależne media sprawiają, że nasze demokracje są silniejsze, czynią sojusz transatlantycki bardziej odpornym - też przeciwko tym, którzy chcieliby podzielić sojusz i rozdzielić nas - i są fundamentalnym komponentem naszych dwustronnych stosunków z Polską

 • 22:59

  Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Koalicja Polska): nie ma naszej zgody na to, żebyśmy żyli pod putinowskim butem, oni dzisiaj atakują amerykańskich właścicieli mediów, bo boją się amerykańskich standardów związanych z mediami

  Kamiński: od 2015 roku nastał w Polsce czas grabieży

 • 22:56

  Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy do zgromadzonych protestujących przed Sejmem: to wy możecie pogonić tę władzę

  Morawska-Stanecka: to wy możecie pogonić tę władzę

 • 22:54

  Posłowie opozycji po opuszczeniu gmachu Sejmu odnieśli się do reasumpcji głosowania. Poseł Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej mówił, że reasumpcja głosowania "była nielegalna". - W związku z tym marszałek Witek naruszyła prawo, przekroczyła uprawnienia, w tej sprawie będzie wniosek do prokuratury

  Michał Szczerba: Marszałek Witek naruszyła prawo. Będzie wniosek do prokuratury w tej sprawie

 • 22:50

  Rzecznik rządu Piotr Mueller: decyzję o reasumpcji głosowania podjęła większość sejmowa wybrana w wyborach, podważenie prawa marszałek Sejmu do poddania takiego wniosku pod głosowanie to kolejny absurd głoszony dzisiaj przez opozycję

 • 22:49

  Marcin Ociepa: nikt nie proponował mi żadnych stanowisk, nie ma na ten temat rozmów

  W środę rano Ociepa podał się do dymisji z funkcji wiceministra obrony narodowej. Jak mówił, jest to gest solidarności z Jarosławem Gowinem, liderem Porozumienia, do wtorku także wicepremierem i ministrem rozwoju, pracy i technologii. Wieczorem poinformował, że odchodzi z Porozumienia. "Wierzę, że silnej Polsce może służyć tylko rząd Zjednoczonej Prawicy. W związku z różnicą zdań, co do wizji przyszłości partii Porozumienie, a szczególnie jaką większość należy budować w tym i kolejnym parlamencie, podjąłem decyzję o rezygnacji z członkostwa w partii" - napisał polityk na Twitterze.

 • 22:46

  Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel stwierdził w mediach społecznościowych, że "w kwestii reasumpcji głosowania opozycja wykazuje się pewnym relatywizmem".

 • 22:37

 • 22:32

  Wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek: Decyzja o losie posłów Porozumienia, którzy głosowali za tak zwaną ustawą medialną zostanie podjęta w ciągu najbliższych godzin, zapewne we wczesnych godzinach porannych.

  "Za" głosowało pięcioro posłów Porozumienia: Marcin Ociepa, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Anna Dąbrowska-Banaszek i Mieczysław Baszko.

  Przypomnijmy, że dziś wieczorem Ociepa przekazał, że rezygnuje z członkostwa w Porozumieniu.

  Na profilu Strzeżka pojawił się też komentarz dotyczący dzisiejszych wydarzeń:

 • 22:19

  Borys Budka (PO) przekazał, że jego partia złożyła wniosek o "natychmiastowe udostępnienie rzekomych pięciu opinii prawnych, którymi dysponowała pani marszałek Sejmu".

  To nawiązanie do wypowiedzi Elżbiety Witek, która zarządzając reasumpcję głosowania powiedziała: - Zasięgnęłam opinii pięciu prawników, którzy potwierdzili, że ten wniosek może być głosowany (...).

 • 22:13

  Przy Wiejskiej gromadzą się protestujące osoby. Teren Sejmu otoczony jest przez policję.

  Protest pod budynkiem Sejmu

 • 22:10

  Głos zabrał marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

 • 22:09

  W związku z uchwaleniem w Sejmie lex TVN zarząd stacji opublikował oświadczenie:

  Decyzja Sejmu w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji jest wprost wymierzona w TVN, stanowi także bezprecedensowy atak na wolność słowa i niezależność mediów. Będziemy zdecydowanie i konsekwentnie bronić TVN24 i pozostałych kanałów TVN Grupa Discovery.

  Wynik dzisiejszego głosowania podważa prawo własności, powodując niepokój inwestorów zagranicznych w Polsce. Bez wątpienia godzi też w fundamenty polsko-amerykańskiego sojuszu zbudowanego w ostatnich 30 latach.

  Apelujemy do Senatu oraz do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o odrzucenie projektu w obecnym kształcie. Od tego zależy, czy Polska nadal będzie postrzegana na arenie międzynarodowej jako kraj demokratyczny i wiarygodny dla inwestorów.

  Zarząd TVN

  Oświadczenie zarządu TVN w związku z uchwaleniem w Sejmie ustawy anty-TVN

 • 22:08

  Marszałek Sejmu ogłosiła przerwę w obradach do 15 września.

 • 22:06

  Koalicja Obywatelska również zbiera podpisy pod wnioskiem o odwołanie marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Wcześniej taki wniosek zapowiedział szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

  Gawkowski: jeżeli marszałek Witek zdecyduje się na reasumpcję to Lewica złoży wniosek o odwołanie marszałek Witek

 • 21:53

  Hołownia o działaniu marszałek Sejmu Elżbiety Witek: To naprawdę nosi cechy zamachu stanu. Ci ludzie naprawdę nie mają żadnych zahamowań. Prostytucja polityczna Kukiza, która umożliwiła wejście w tę sytuację, którą teraz mamy, to jedno. Ale to, że jeden z najwyższych konstytucyjnych urzędów, marszałek Sejmu, decyduje się na tak jawne złamanie zasad demokracji i regulaminu Sejmu? Czegoś podobnego jeszcze Polski Sejm nie oglądał. To nie jest służba publiczna. To standardy z miejsc, które przymiotnikiem "publiczny" się mianują.

 • 21:50

  Hołownia: Mam nadzieję, że uda nam się, przy pomocy społecznej presji, ale i skoordynowanych działań politycznych, doprowadzić do tego, że ta sztuka po raz drugi w Sejmie im nie przejdzie i żebyśmy mogli nadal cieszyć się w Polsce wolnością słowa, wolnością mediów, ale też bezpieczeństwem, na które wszyscy zasługujemy.

 • 21:48

  Hołownia: Oczywiście nie można mieć złudzeń, że Kaczyński będzie teraz robił wszystko, żeby przekupić kolejnych posłow tak, aby kiedy ta ustawa wróci po 30 dniach z Senatu, mogła być przegłosowana dalej i mogła wejść w życie.

 • 21:47

  Hołownia: Jestem przekonany, że to chyba jeden z najtrudniejszych i najsmutniejszych dni dla każdego, kto interesuje się tym, żeby w Polsce była demokracja i wolność.

  Hołownia: to chyba jeden z najtrudniejszych i najsmutniejszych dni dla każdego, kto interesuje się tym, żeby w Polsce była demokracja

 • 21:46

  Hołownia: To bardzo smutny dzień z bardzo wielu powodów. PiS dzisiaj, razem ze swoimi pomagierami, jednym strzałem zniszczył trzy rzeczy: wolność słowa w Polsce, nasze bezpieczeństwo ekonomiczne i naraził na szwank nasze bezpieczeństwo geopolityczne, bo po uchwaleniu tej ustawy przez Sejm można się spodziewać już zapowiadanej reakcji Stanów Zjednoczonych, które dały do zrozumienia, że uchwalenie tej ustawy nie przejdzie bez konsekwencji.

 • 21:42

  Konferencję w Sejmie zorganizował także lider ugrupowania Polska 2050 Szymon Hołownia.

 • 21:38

  Morawska-Stanecka: Tym posłom, którzy dali się przekonać, przekupić, polecałbym inny przepis: 250 paragraf 1 (Kodeksu karnego), który mówi o przyjęciu korzyści majątkowej albo osobistej jako osoby uprawnionej do głosowania za głosowanie w określony sposób.

  Art. 250. Kto, przemocą, groźbą bezprawną lub przez nadużycie stosunku zależności, wywiera wpływ na sposób głosowania osoby uprawnionej albo zmusza ją do głosowania lub powstrzymuje od głosowania, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

  Art. 250a

  § 1 Kto, będąc uprawniony do głosowania przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo takiej korzyści żąda za głosowanie w określony sposób, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 • 21:30

  Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka: Byliśmy świadkami żenującego spektaklu w Sejmie: spektaklu bezprawia, łamania regulaminu. To pokazuje, że PiS nie cofa się przed niczym, żeby przeforsować swoje stanowisko. Przypominam, że na to są przepisy Kodeksu karnego.

  Wicemarszałek wymieniła tu artykuł 231 Kodeksu karnego, mówiący o przekroczeniu uprawnień:

  § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

  § 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

  § 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie i wyrządza istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

  § 4. Przepisu § 2 nie stosuje się, jeżeli czyn wyczerpuje znamiona czynu zabronionego określonego w art. 228.

  Morawska-Stanecka: byliśmy świadkami żenującego spektaklu w Sejmie: spektaklu bezprawia, łamania regulaminu

 • 21:26

  Przewodniczący senackiej Komisji Ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski: Na sali sejmowej padła informacja, że zostanie przedstawiona poprawka, która w praktyce ma doprowadzić do tego, że stacja TVN, według słów posła Suskiego, dalej mogłaby nadawać. Jeżeli taka poprawka będzie prawdziwa, czyli że ta ustawa w praktyce będzie martwa, a PiS przyznaje się do tego, że całą tą awanturę zrobił o nic, to ta poprawka zostanie przyjęta. Jeżeli ta poprawka będzie budzić najmniejsze wątpliwości co do jej rzeczywistych intencji, to oczywistą rzeczą jest, że naszym scenariuszem będzie weto do tej ustawy.

 • 21:24

  W Sejmie trwa konferencja przedstawicieli Senatu.

 • 21:20

  Jak rozłożyły się głosy?

  Lex anty-TVN. Głosowanie w Sejmie

 • 21:18

  Ustawa lex anty-TVN przeszła przez Sejm. Teraz zostanie skierowana do Senatu.

 • 21:17

  "Za" głosowało 228 posłów, przeciw - 216, dziesięciu posłów się wstrzymało.

 • 21:17

  Lex anty-TVN został poddany pod głosowanie.

 • 21:16

  Wracamy do Sejmu. Trwają głosowania nad poprawkami do lex anty-TVN.

 • 21:15

  W międzyczasie polityk Porozumienia Marcin Ociepa poinformował o rezygnacji z członkostwa w partii. Ociepa dziś rano informował o swojej dymisji z funkcji wiceministra obrony.

 • 21:13

  Posłowie głosują nad poprawkami do projektu.

 • 21:11

  Wniosek o odrzucenie lex anty-TVN został poddany pod głosowanie. "Za" odrzuceniem głosowało 216 posłów, przeciw - 229, dziesięciu posłów się wstrzymało

 • 21:09

  Przemówienie Suskiego przerywają głosy opozycji z sali. "Agentura", "Ruski Suski" - słychać.

  Marek Suski przekazał, że w trakcie prac nad ustawą "została przeoczona" jedna poprawka do projektu ustawy, do artykułu 35, która będzie znosić ograniczenie, o którym mowa w ustępie 2 punktu 1 i 2, że nie mają zastosowania do udzielenia koncesji na rozpowszechnianie programu w sposób rozsiewczy, satelitarny lub w sieciach telekomunikacyjnych innych niż wykorzystywane do rozpowszechniania naziemnego, rozsiewczego lub rozsiewczego satelitarnego".

  - Zgłosimy tę poprawkę w Senacie - zapowiedział.

  - Chodzi o to, żeby nadawcy, którzy mają koncesje satelitarne, nie musieli spełniać wymogu 49 procent kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Żebyście nie mówili, że chcemy likwidować TVN - zwrócił się do posłów opozycji obecnych na sali.

 • 21:09

  Sprawozdanie komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy medialnej, zwanej lex anty-TVN w Sejmie. Projekt przedstawia poseł sprawozdawca Marek Suski (PiS).

 • 21:04

  Od głosowania w sprawie lex anty-TVN dzielą nas mniej więcej cztery głosowania.

 • 20:49

 • 20:38

  Jest komentarz ze strony szefa Polski 2050 Szymona Hołowni.

 • 20:30

  Sejm poparł między innymi senackie poprawki do ustawy regulującej status zwierząt w służbach, przyjął także część senackich poprawek do nowelizacji przepisów o ochronie konsumentów.

 • 20:04

  Tak głosowali posłowie w sprawie reasumpcji. Od głosu wstrzymał się między innymi poseł PiS Marek Zagórski. Niemal wszyscy posłowie opozycji nie głosowali. Z klubu PiS nie głosowało siedmioro posłów.

  Wniosek o reasumpcję głosowania. Głosowanie w Sejmie

 • 19:56

  Posłowie wrócili do głosowania.

 • 19:46

  Głos zabrał minister Przemysław Czarnek. Przywołał zapis regulaminu Sejmu.

  - Uszanujcie demokrację i konstytucję - krzyknął w kierunku ław posłów opozycji.

  Reasumpcja głosowania - Zapis regulaminu Sejmu

  Czarnek: uszanujcie demokrację i konstytucję

 • 19:44

  Na mównicy jest Hanna Gill-Piątek (Polska 2050). - Jeśli nie mozemy odroczyć obrad, to zamknijmy je - powiedziała. Zwróciła się potem do polityków PiS. - Dopuściliście się korupcji policznej - oświadczyła.

 • 19:43

  Głos zabiera Jakub Kulesza z Konfederacji. - Dzisiaj waży się kwestia tego, na jakich zasadach tutaj pracujemy. Państwo prawa rządzi się prawem. W tej izbie rządzi regulamin, a nie pani marszałek - oświadczył. - Głosowanie do skutku świadczy o braku szacunku - dodał.

  Kulesza: w tej izbie rządzi regulamin, a nie pani marszałek

 • 19:41

  Trwa posiedzenie Sejmu. Posłowie opozycji, Borys Budka (PO) i Krzysztof Gawkowski (Lewica) apelują o przerwanie posiedzenia. Mówią o jego nielegalności.

  Budka o reasumpcji głosowania: to jest działanie nielegalne

  - Straciła dziś pani morale - mówił Gawkowski do Elżbiety Witek. - Życzę panu, aby miał pan taki kręgosłup moralny, co ja - usłyszał w odpowiedzi.

  Gawkowski do Witek: łamie pani swój kręgosłup moralny. Witek: życzę, aby miał pan taki kręgosłup moralny, jak ja

  Paszyk do marszałek Witek: straciła Pani dzisiaj szansę żeby zachować się przyzwoicie

 • 19:36

  Posłowie głosują nad odroczeniem posiedzenia do 2 września. Wniosek został odrzucony.

 • 19:35

  Niespokojnie na sali posiedzeń. Marszałek Sejmu próbuje przeprowadzić głosowanie. "Za" reasumpcją głosowało 229 posłów, przeciw był jeden poseł, od głosu wstrzymał się inny jeden poseł. Sejm zatem poparł wniosek.

  Wyniki w sprawie reasumpcji głosowania

 • 19:34

  Witek: Poddaję pod głosowanie wniosek o reasumpcję głosowania.

 • 19:33

  Na sali posiedzeń słychać okrzyki: "Oszuści".

 • 19:33

  Witek: Odbędzie się reasumpcja tego głosowania.

  Witek: odbędzie się reasumpcja głosowania

 • 19:32

  Elżbieta Witek tłumaczy, że wniosek o reasumpcję poparty jest tezą, "że nie była podana data" odroczenia posiedzenia. Dodała, ze zasięgnęła opinii pięciu prawników. - Wina jest ewidentnie moja - powiedziała.

 • 19:30

  Posiedzenie Sejmu zostało wznowione przez marszałek Sejmu.

 • 19:22

  Głos ponownie zabrał Borys Budka (PO). - To jest korupcja polityczna - ocenił.

  - Wzięli Kukiza do ciemnego saloniku, Kaczyński tam poszedł, poszła wierchuszka PiS i negocjacje. Antysystemowiec stał się największym obrońcą pisowskiego systemu. Ja nie poznaję Pawła - przyznał.

 • 19:18

  Szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz powtarza, że dzisiaj nie powinno już być posiedzenia Sejmu ze względu na odroczenie go do 2 września do godziny 10. - Wszystkie ustawy przyjęte przed 2 września przed godziną dziesiątą są nielegalne - uważa.

 • 19:02

  W czasie przerwy konferencję w Sejmie zorganizowała Lewica. Szef klubu Krzysztof Gawkowski powiedział, ze "marszałek Witek zaproponowała, żebyśmy złamali Regulamin Sejmu i głosowali reasumpcję głosowania, które odroczyło posiedzenie Sejmu do 2 września".

  - 229 osób, posłanek i posłów zagłosowało za tym, żeby posiedzenie było 2 września. Marszałek Witek twierdzi, że musi je odroczyć ze względu na brak wiedzy, do kiedy je odroczyła. Tak wygląda dokładnie uzasadnienie. To jest wprost łamanie regulaminu Sejmu, artukułu 184 i to jest wprost łamanie prawa - ocenił.

  Zapowiedział, że "jeżeli marszałek Witek zdecyduje się na takie kroki i zdecyduje się na reasumpcję i PiS będzie chciał sztuczkami prawnymi zmienić decyzję Sejmu, klub parlamentarny Lewicy złoży wniosek o odwołanie marszałek Witek z funkcji marszałka".

  Gawkowski: jeżeli marszałek Witek zdecyduje się na reasumpcję to Lewica złoży wniosek o odwołanie marszałek Witek

 • 18:54

 • 18:46

  Przerwa w Sejmie została przedłużona do godziny 19.15.

  W międzyczasie reporterka TVN24 Agata Adamek informuje: - Cały czas trwają targi z ruchem Kukiz’15. Podała, że chodzi o postulat ruchu Kukiz'15 w sprawie zmiany na stanowisku wicemarszałka Sejmu.

  Reporterka TVN24: Trwają dyskusje nad postulatem ruchu Kukiz'15. Chodzi o fotel wicemarszałka Sejmu

 • 18:41

  Głos w sprawie wydarzeń w Sejmie zabrał Borys Budka (PO).

 • 18:32

  Co mówi regulamin Sejmu o reasumpcji głosowania? Można ją zastosować w momencie gdy wynik głosowania "budzi uzasadnione wątpliwości". Wniosek taki może być zgłoszony wyłącznie na posiedzeniu, na którym odbyło się głosowanie. Sejm rozstrzyga o reasumpcji na pisemny wniosek przynajmniej 30 posłów.

 • 18:27

  Nadal nieznana jest decyzja w sprawie odrocznia posiedzenia. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłaszała 15-minutową przerwę przed godziną 17.30. Niedługo minie godzina od ogłoszenia przerwy.

 • 18:25

  Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba poinformował, że poseł PiS Marek Suski "zbiera podpisy o reasumpcję" głosowania.

 • 18:20

  Wydarzenia przy Wiejskiej skomentował lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

 • 18:13

  Posiedzenie nadal nie zostało wznowione, kilka minut temu salę obrad opuścił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 • 18:04

  Posłanka PSL Urszula Pasławska, komentując odroczenie posiedzenia Sejmu, stwierdziła: - Być może najgorszy sen PiS-u się ziszcza, a mianowicie TVN doprowadza do początku końca PiS-u.

  - Mam podejrzenia, że będziemy mieli bardzo ciekawą i wywrotową jesień i myślę, że wiele może się wydarzyć na przyszłym posiedzeniu Sejmu - dodała.

 • 18:02

  Do tej pory obrady nie zostały wznowione.

 • 18:00

  Wcześniej, podczas głosowań głos na mównicy zabrał szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Nie było propozycji rządowych dla grupy, która odeszła - oświadczył, nawiązując do wypowiedzi polityków Porozumienia.

  Kaczyński w Sejmie: nie było propozycji rządowych dla grupy, która odeszła

 • 17:53

  Wnioski formalne o odroczenie posiedzenia do początku września złożyli kolejno poseł KO Bartłomiej Sienkiewicz i Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL).

  Sienkiewicz wnioskował o odroczenie do 1 września, a Kosiniak-Kamysz - 2 września. Jako pierwszy głosowany był wniosek Kosiniaka-Kamysza.

 • 17:49

  Poza salą obrad wypowiada się poseł KO Michał Szczerba. - Cała Polska widziała, jak wniosek o odroczenie (obrad) został przegłosowany. Wiemy, że nie ma dwóch posłów PiS - powiedział. - Zatrzymaliśmy lex TVN na tym etapie - dodał.

  - Marszałek Sejmu opuściła salę, nie wiemy, w jakiej sytuacji teraz jesteśmy. W normalnych okolicznościach powinniśmy opuścić salę - powiedział Szczerba, pytany, co dalej z posiedzeniem.

  Szczerba: zatrzymaliśmy lex TVN na tym etapie

 • 17:46

  Przerwa w Sejmie przedłużyła się, potrwa do godziny 18.

 • 17:46

  Oprócz głosowania w sprawie wniosku o odroczenie posiedzenia, PiS przegrało dotychczas trzy inne głosowania: wniosek o informację prezesa NIK w przygotowania tak zwanych wyborów kopertowych z 10 maja ubiegłego roku, informację ministra zdrowia w sprawie organizacji programu szczepień oraz zutylizowanych dawek szczepionek, a także informację premiera na temat ostatecznego brzmienia Krajowego Planu Odbudowy.

 • 17:40

  Tak rozłożyły się głosy posłów:

  Głosowanie w sprawie wniosku o odroczenie posiedzenia

 • 17:36

  Z klubu PiS "za" wnioskiem zagłosowali Stanisław Bukowiec, Magdalena Sroka, Michał Wypij, Iwona Michałek i Jarosław Gowin - wszyscy z Porozumienia.

 • 17:32

  W głosowaniu nie wzięło udziału dwoje posłów PiS: Violetta Porowska i Marek Wesoły.

 • 17:28

  Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła 15 minut przerwy.

  Elżbieta Witek

 • 17:28

  Posłowie głosują nad wnioskiem o odroczenie posiedzenia. Wniosek został przegłosowany.

  Wniosek o odroczenie posiedzenia został przegłosowany

 • 17:27

  PiS przegrywa kolejne głosowanie. Tym razem przegłosowano rozszerzenie porządku obrad o informację prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia w sprawie wykrytych przez Najwyższą Izbę Kontroli nieprawidłowości w działaniach podejmowanych przez organy i instytucje publiczne w związku z organizacją lub przygotowaniem wyborów prezydenckich zarządzonych na dzień 10 maja 2020 roku z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego.

 • 17:24

  Przypomnijmy, punkt dotyczący lex anty-TVN to 33. punkt.

 • 17:21

  Pod głosowanie poddany jest aktualnie punkt siódmy. Chodzi o informację ministra zdrowia w sprawie organizacji Narodowego Programu Szczepień przy zwiększonej liczbie dostaw szczepionek oraz informacji na temat zutylizowanych dawek.

  Za było 228 posłów, przeciwko - 227, nikt nie wstrzymał się od głosu. Rezultat głosowania spotkał się z brawami.

 • 17:11

  Wznowiono obrady w Sejmie. Rozpoczyna się blok głosowań.

 • 17:03

  Posłowie zbierają się na sali posiedzień.

 • 16:58

  W Sejmie na pytania dziennikarzy odpowiada rzecznik rządu Piotr Mueller. Zapytano go: Czy klub nie obawia się, że "frekwencja nie dopisze? - Najlepszym weryfikatorem będzie głosowanie. Nie będę bawił się w zgadywanie - odpowiedział.

  - Liczba głosów musi być większa "za" niż "przeciw". To jest dzisiaj decydujące. Jestem przekonany, że liczba głosów "za" będzie dzisiaj większa - dodał.

  Mueller: jestem przekonany, że liczba głosów "za" będzie dzisiaj większa

 • 16:54

  Jak mogą rozłożyć się głosy w Sejmie? W tej chwili klub PiS formalnie liczy 232 osoby. Odjąć od tego trzeba (teoretycznie dziewięciu) posłów Porozumienia, jednak nie wiadomo, czy każdy z nich zagłosuje przeciwko. Poparcie dla projektu zadeklarowali niektórzy posłowie Kukiz'15.

  Od głosu wstrzyma się, według deklaracji, wszystkich jedenastu posłów koła Konfederacji.

  Poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek zapewnił, że jego ugrupowanie będzie "stuprocentowo" obecne podczas głosowania. Partia ta ma zagłosować przeciwko. Podobne deklaracje płyną ze strony Platformy Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 • 16:51

  Czego dotyczyła opinia, o której wspomniał podczas posiedzenia komisji poseł Koalicji Obywatelskiej Wojciech Król?

  CZYTAJ WIĘCEJ: Wątpliwości wokół poprawki Kukiz'15 do lex anty-TVN. Jest odpowiedź Biura Legislacyjnego

 • 16:40

  Przed Sejmem jest reporter TVN24 Aleksander Przybylski. Opisał, że od strony ulicy Wiejskiej, przy skrzyżowaniu z ulicą Matejki, ustawili się funkcjonariusze policji oraz osoby, które - jak mówił - zadeklarowały poparcie dla wolnych mediów. Przybylski poinformował, że na miejscu jest ponad 40 policjantów.

  Lex anty-TVN w Sejmie. Relacja reportera TVN24 sprzed gmachu izby niższej

 • 16:33

  Na antenie TVN24 reporter Paweł Łukasik uczula, że głosowanie nad projektem nowelizacji ustawy medialnej poprzedzone będzie około setką innych głosowań. Przewidywał, że głosowanie w tej sprawie może odbyć się około godziny 19.

  Przypomnijmy, punkt w sprawie tak zwanego lex anty-TVN jest 33. w kolejce.

 • 16:23

  Ponowne przesunięcie w terminie rozpoczęcia bloku głosowań. Ten rozpocznie się o godzinie 17.00.

 • 16:06

  Według harmonogramu Sejmu głosowanie nad sprawozdaniem komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji jest 33. w kolejce.

 • 15:53

  Po komisji posłowie Konfederacji oświadczyli na konferencji w Sejmie, że podczas głosowania nad lex anty-TVN wstrzymają się od głosu.

  Szef koła Jakub Kulesza ocenił, że dwie strony sporu wokół nowelizacji "chcą traktować Konfederację jak worek kartofli, którym można przerzucać w jedną bądź w drugą stronę, mówiąc, że 'jak nie z nami, to przeciwko nam'".

  - A my jesteśmy nie przedmiotem, tylko ugrupowaniem podmiotowym, które ma własną wizję, własne stanowisko - oświadczył.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Konfederacja o lex anty-TVN

 • 15:52

  Posłem sprawozdawcą został poseł PiS Marek Suski. Na tym zakończyło się posiedzenie komisji kultury i środków przekazu. Blok głosowań w Sejmie rozpocznie się o godzinie 16.30.

  Podsumujmy, że komisja opowiedziała się za przyjęciem dwóch poprawek PiS. Zarekomendowała natomiast odrzucenie poprawek między innymi Klubu Koalicji Polskiej zakładających objęcie przepisami również państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Nie poparła też poprawek koła Polska 2050 - likwidujących wymóg posiadania kapitału wyłącznie z Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz - zmierzającej do tego, aby podmioty posiadające koncesję mogły odnowić ją na dotychczasowych zasadach.

  Komisja była także przeciw wnioskowi opozycji o odrzucenie projektu.

 • 15:51

  Ósma poprawka zaproponowana przez Marka Suskiego (PiS) została przyjęta. Poprawka była głosowana razem z poprawką dziewiątą. Za nimi zagłosowało 15 osób, przeciwko niej było 14 osób. Jedna osoba się wstrzymała. Obie poprawki zostały przyjęte.

  Pierwsza z poprawek zakłada, że koncesje udzielone podmiotom, o których mowa w ustawie, które wygasają w okresie dziewięciu miesięcy od dnia wejścia w życie przepisu, zostają przedłużone na okres siedmiu miesięcy od dnia upływu terminu obowiązywania koncesji, a trwające w stosunku do tych podmiotów postępowania o udzielenie koncesji, ulegają zawieszeniu do dnia upływu siedmiu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

  Druga poprawka zakłada, że przepis ten wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy, a nie - jak cała ustawa - po upływie 30 dni od ogłoszenia.

 • 15:51

  Odbywa sie głosowanie nad poprawką siódmą. Za nią zagłosowało 12 osób, przeciwko niej było 17. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. I ta poprawka przepadła.

  Głosowanie nad siódmą poprawką. Za nią zagłosowało 12 osób, przeciwko niej było 17

 • 15:50

  Członkowie komisji omawiają siódmą poprawkę koła Konfederacji. Przy niej Biuro Legislacyjne Sejmu także zasygnalizowało, że materia poprawki wykracza poza zakres przedłożenia.

 • 15:46

  Powrócono do tematu szóstej poprawki. Za nią zagłosowało 14 osób, przeciwko niej było 15. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. Kolejna poprawka przepadła.

>> Zobacz relację z dyskusji w Sejmie nad lex anty-TVN

Sprawa koncesji dla TVN24 i lex anty-TVN

TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji. Wniosek w tej sprawie trafił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w lutym ubiegłego roku, czyli 18 miesięcy temu. Do dzisiaj nie zapadło rozstrzygnięcie.

Raport tvn24.pl: PROJEKT USTAWY ANTY-TVN A KONCESJA DLA TVN24 I TVN

Zarząd stacji w oświadczeniu przypomniał, że w 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN. Od 2016 roku - w takich samych warunkach właścicielskich - KRRiT wydała już koncesje dla kanałów TVN24 BiS, TTV i TVN International West. W sprawie koncesji dla TVN24 odbyły się 22 lipca dwa głosowania w KRRiT. Nie doszło jednak do żadnych rozstrzygnięć.

Przedstawiciel wnioskodawców projektu zmiany w ustawie medialnej, poseł PiS Marek Suski początkowo (8 lipca) twierdził, że projekt nowelizacji ma związek z zabezpieczeniem się "przed ewentualnością wejścia na polski rynek kapitału z krajów nieprzyjaznych". 11 lipca mówił natomiast: - Jeśli się uda tę ustawę przeprowadzić i jakaś część tych udziałów zostanie być może wykupiona też przez polskich biznesmenów, i będziemy mieli jakiś tam wpływ na to, co się dzieje w tej telewizji (...).

>> Ponad 770 podpisów pod apelem dziennikarzy w obronie stacji TVN

Autorka/Autor:akw/kab

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Rosyjskie systemy obrony powietrznej S-300 i S-400 okazały się nieskuteczne w walce z atakami sił ukraińskich na zaanektowany Krym - pisze ukraiński portal wojskowy Defense Express. Półwyspu ma chronić Prometeusz.

"Eksperyment" Rosjan. Wysłali Prometeusza

"Eksperyment" Rosjan. Wysłali Prometeusza

Źródło:
Defense Express, Kyiv Post

Siłom ukraińskim udało się zatrzymać ofensywę armii rosyjskiej pod Charkowem. W obwodzie donieckim Rosjanie przedarli się przez obronę i ruszyli w stronę granic administracyjnych regionu - ocenia sytuację na froncie ukraińska sekcja BBC. Urzędnik NATO, cytowany przez portal Ukraińska Prawda, ujawnił, że straty Rosji podczas ofensywy w obwodzie charkowskim były "astronomiczne". Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

"Astronomiczne" straty Rosji. Azow dziękuje Bidenowi

"Astronomiczne" straty Rosji. Azow dziękuje Bidenowi

Źródło:
BBC, Ukraińska Prawda, NV, PAP, tvn24.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób. Po raz pierwszy w historii warszawskiej parady wziął w niej udział TVN Warner Bros. Discovery ze swoją platformą.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Popularne wśród turystów plaże na singapurskiej wyspie Sentosa zostały zamknięte w sobotę. Na wodzie i piasku unosi się czarna maź. Powodem jest wyciek ropy naftowej z pobliskiego terminalu żeglugowego.

Ostrzeżenie na plażach w turystycznym raju. "Trzymajcie się z dala od wody"

Ostrzeżenie na plażach w turystycznym raju. "Trzymajcie się z dala od wody"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Prezydent Kolumbii Gustavo Petro odwołał udział w szczycie pokojowym w Szwajcarii, gdzie omawiana jest sprawa Ukrainy. Jak stwierdził, jego "konkluzje są z góry ustalone".

Zbojkotował szczyt dla Ukrainy. "Konkluzje z góry ustalone"

Zbojkotował szczyt dla Ukrainy. "Konkluzje z góry ustalone"

Źródło:
PAP, BBC

Jedno z wiodących szwajcarskich muzeów planuje usunąć z wystawy pięć obrazów, co do których istnieje podejrzenie, że zostały zrabowane przez nazistów. Wśród nich są dzieła Claude'a Moneta i Vincenta van Gogha - donosi BBC.

Nazistowski cień na obrazach. Muzeum wycofuje dzieła

Nazistowski cień na obrazach. Muzeum wycofuje dzieła

Źródło:
BBC

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W sobotę około południa ze stawu w parku Szczęśliwickim na Ochocie wyłowiono ciało kobiety. Na miejscu pracuje prokurator.

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Żołnierze jechali do migrantów, którzy próbowali przekroczyć granicę z Białorusią. Gdy na drodze stanął im żubr, gwałtownie zahamowali. Auto przewróciło się. Wojskowi opuścili już szpital. Żubrowi też nic się nie stało.

Trzej żołnierze trafili do szpitala po spotkaniu z żubrem

Trzej żołnierze trafili do szpitala po spotkaniu z żubrem

Źródło:
tvn24.pl

Propozycja rządu zakładająca wzrost pensji minimalnej o 7,6 procent w 2025 roku to zła wiadomość - twierdzi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Jak dodaje, szybkie tempo podwyżek przyniesie wiele negatywnych skutków, w tym przerzucenie rosnących kosztów zatrudnienia na ceny produktów. 

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

Źródło:
PAP

IMGW rozszerzył o część północnych regionów kraju zasięg obowiązywania ostrzeżeń pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami. Z prognoz synoptyków wynika, że lokalnie może spaść do 35 litrów deszczu na metr kwadratowy. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Silny deszcz z burzami zagrożeniem w kolejnych regionach. Ostrzeżenia IMGW

Silny deszcz z burzami zagrożeniem w kolejnych regionach. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24

Księżna Kate w sobotę po raz pierwszy pojawiła się publicznie od czasu zdiagnozowania u niej choroby nowotworowej. Okazją jest udział w corocznej paradzie wojskowej odbywającej się w centrum Londynu z okazji urodzin króla Karola III.

Karol III obchodzi urodziny. Kate pojawiła się publicznie

Karol III obchodzi urodziny. Kate pojawiła się publicznie

Źródło:
Reuters, PAP

Przez kilka godzin na Bielsko-Białą spadło niemal tyle deszczu, co normalnie w miesiąc. Woda zalała drogi, prywatne posesje, szkoły, teatry, szpitale. Nie miała ujścia przez beton, zapchane studzienki kanalizacyjne, zanieczyszczone rowy, prymitywny most. Miasto liczy, ile będzie kosztować efekt tych zaniedbań. 15 milionów to wstępna kwota.

Od lat prosili o przebudowę mostu. Przyszła powódź, urząd liczy straty

Od lat prosili o przebudowę mostu. Przyszła powódź, urząd liczy straty

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie brakującego fragmentu obwodnicy Koszalina oraz Sianowa w ciągu drogi S6. Ruch jednak odbywa się ze zwężeniem do jednej jezdni na 800-metrowym odcinku, gdzie trwają ostatnie prace, a także trwa procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu. Procesowi budowy nowej obwodnicy towarzyszyło też wiele komplikacji.

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

Źródło:
PAP

Rosyjski bombowiec Su-24 naruszył w piątek przestrzeń powietrzną Szwecji - poinformowało w sobotnim komunikacie szwedzkie wojsko. Jak dodano, pilot maszyny nie reagował na ustne polecenia, po czym został "wyrzucony" ze szwedzkiej przestrzeni.

Rosyjski bombowiec naruszył przestrzeń powietrzną Szwecji. Został "wyrzucony"

Rosyjski bombowiec naruszył przestrzeń powietrzną Szwecji. Został "wyrzucony"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"Przed nami rasowa letnia pogoda. Jako że Polska leży w klimacie umiarkowanym o nieumiarkowanej zmienności, taki też będzie początek lata w tym roku - wybuchowy, gorący i burzowy. W modelach meteorologicznych pojawiają się chwilami objawy szaleństwa, ale wszystkie trzeba traktować poważnie" - pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Jeden z modeli ociera się o 40 stopni Celsjusza. Czeka nas "wybuchowy" początek lata

Jeden z modeli ociera się o 40 stopni Celsjusza. Czeka nas "wybuchowy" początek lata

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zakaz sprzedaży nakładek na karabiny półautomatyczne, pozwalających na zmianę ich w broń automatyczną, zniósł w piątek amerykański Sąd Najwyższy. Regulacje były wprowadzone przez administrację Donalda Trumpa między innymi po masakrze w Las Vegas w 2017 roku, w której zginęło 60 osób.

Zniesiono zakaz wprowadzony po masakrach w USA. Sędzia: decyzja będzie miała "zabójcze skutki"

Zniesiono zakaz wprowadzony po masakrach w USA. Sędzia: decyzja będzie miała "zabójcze skutki"

Źródło:
PAP

Strażniczki miejskie z Konstantynowa Łódzkiego znalazły nielegalną hodowlę psów. Warunki, w jakich przebywały zwierzęta, były dramatyczne. Na miejscu pojawili się także policjanci, urzędnicy i Łódzkie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Psy zostały odebrane 63-letnimu mężczyźnie.

Psy przebywały w dramatycznych warunkach. Odebrano 80 zwierząt

Psy przebywały w dramatycznych warunkach. Odebrano 80 zwierząt

Źródło:
tvn24.pl

1344 metry - na taką głębokość zanurkował pewien żółw skórzasty z rejonu Wysp Salomona. Jeśli wynik ten zostanie potwierdzony badaniami naukowymi, zostanie uznany za rekord Guinnessa.

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl

Za chwilę będzie tak, że dowolny filmik z osobą, która idzie ulicą, będzie mógł być szybko przerobiony tak, że zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Michał Koźbiał, badacz sztucznej inteligencji w NASK. Problem dotyczy głównie kobiet, ale narażony jest każdy. - Celem tego typu fejków mogą być szantaże, okupy, wyłudzenia – komentuje Michał Wendt, szef firmy informatycznej Elsii.

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Źródło:
tvn24.pl

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska usłyszała zarzuty dyscyplinarne - pisze "Gazeta Wyborcza". "Miała dopuścić się oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa oraz uchybiła godności urzędu sędziego" - czytamy.

"Wyborcza": Małgorzata Manowska usłyszała zarzuty dyscyplinarne

"Wyborcza": Małgorzata Manowska usłyszała zarzuty dyscyplinarne

Źródło:
PAP

Wells Fargo zwolnił grupę pracowników po kontroli związanej z zarzutami udawania służbowej aktywności przy komputerze. Według banku osoby te korzystały ze specjalnych symulatorów klawiatury. Firma w oświadczeniu podkreśliła, że "nie toleruje zachowań nieetycznych".

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

Źródło:
Bloomberg

W lipcu i sierpniu w Chorwacji spodziewane jest prawdziwie piekielne lato. Wysoka temperatura powietrza i brak opadów spowodują, że wzrośnie ryzyko suszy - ostrzegł w sobotę dziennik "Jutarnji list", powołując się na prognozy meteorologa Zorana Vakuli.

To lato w Chorwacji ma być "piekielne". Meteorolog alarmuje

To lato w Chorwacji ma być "piekielne". Meteorolog alarmuje

Źródło:
PAP, vecernji.hr

Skoro Putin chce, żeby rosyjscy żołnierze ginęli w Ukrainie masowo, to trzeba czynić wszystko, żeby te oczekiwania pana Putina zostały spełnione, to znaczy, żeby Rosja poniosła klęskę na Ukrainie - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda.

Duda: skoro Putin chce, by rosyjscy żołnierze masowo ginęli w Ukrainie, trzeba spełnić te oczekiwania

Duda: skoro Putin chce, by rosyjscy żołnierze masowo ginęli w Ukrainie, trzeba spełnić te oczekiwania

Źródło:
TVN24, PAP

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych ostrzega, że nowe unijne cła na chińskie elektryki mogą doprowadzić do wojny handlowej, co uderzy między innymi w polski przemysł. - Ostatnie, czego potrzebujemy, to wojna handlowa, która dotknie także firmy działające w Polsce. Tego typu działania to miecz obosieczny i możemy szybko pożałować tej decyzji - mówi prezes SDCM Tomasz Bęben.

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Źródło:
PAP

25-letnia kobieta jest podejrzana o zabójstwo 45-latka pod Wieliszewem (Mazowieckie). Jak przekazała nam prokuratura, 45-latek zmarł w szpitalu po tym, jak został zaatakowany nożyczkami i śrubokrętem.

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Łodzi wszczęła śledztwo w sprawie "willi Kwaśniewskich" - dowiedzieli się dziennikarze "Superwizjera" TVN i tvn24.pl, Maciej Duda i Łukasz Ruciński. Prokuratura podejrzewa, że Tomasz Kaczmarek, znany jako agent Tomek, miał na polecenie ówczesnych szefów CBA, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, sporządzać fałszywe notatki operacyjne. Te miały później służyć jako rzekome dowody na to, że Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy byli właścicielami willi w Kazimierzu Dolnym.

Wraca sprawa "willi Kwaśniewskich". Śledztwo w sprawie poleceń, jakie agentowi Tomkowi wydawali Kamiński i Wąsik

Wraca sprawa "willi Kwaśniewskich". Śledztwo w sprawie poleceń, jakie agentowi Tomkowi wydawali Kamiński i Wąsik

Źródło:
Superwizjer, tvn24.pl

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymali w nocy z piątku na sobotę sygnał alarmowy, nakazujący natychmiastowe stawienie się w ich jednostkach - poinformowało dowództwo WOT. To ćwiczenia, mające sprawdzić, ilu żołnierzy stawiło się w określonym czasie.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej dostali rozkaz stawienia się w jednostkach

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej dostali rozkaz stawienia się w jednostkach

Źródło:
PAP

Fentanyl jest najsilniejszym lekiem przeciwbólowym z grupy opioidów, działa sto razy mocniej od morfiny. Ma silne działanie psychoaktywne, więc jest też używany jako narkotyk. Jeżeli dostanie się w niepożądane ręce, może dojść do tragedii. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Dwa ziarenka mogą zabić dorosłą osobę. "Narkotyk zombie" w Polsce

Dwa ziarenka mogą zabić dorosłą osobę. "Narkotyk zombie" w Polsce

Źródło:
TVN24
Cory miał 48 lat, David 18, Nicholas rok. "Fetty" mógłby zabić wszystkich Amerykanów

Cory miał 48 lat, David 18, Nicholas rok. "Fetty" mógłby zabić wszystkich Amerykanów

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jakiekolwiek pogłoski o śmierci Trzeciej Drogi są dalece przesadzone - powiedział w TVN24 wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko. Jednocześnie oświadczył, że jego ugrupowanie jest bardziej rozczarowane wyborami europejskimi. - My jesteśmy pewnie bardziej skłonni do tego, żeby dyskutować, na ile taki sojusz, w takiej konstrukcji, ma ręce i nogi - dodał.

Kobosko: jesteśmy bardziej sfrustrowani

Kobosko: jesteśmy bardziej sfrustrowani

Źródło:
TVN24

W Muzeum Historii Polski otwarto wystawę "Potęga opowieści". To spojrzenie na dzieje naszego kraju oczami artystów: malarzy, pisarzy i reżyserów. Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających od soboty. Można ją oglądać do 15 września.

Historia Polski oczami artystów. Pierwsza taka wystawa

Historia Polski oczami artystów. Pierwsza taka wystawa

Źródło:
PAP

Sięganie po wsparcie i pomoc to nie jest słabość, to jest siła i odwaga. Jesteśmy otruci toksycznymi stereotypami - mówiła w TVN24 Joanna Przetakiewicz-Rooijens z kampanii społecznej "Koalicja Przeciwko Samotności", poruszającej problem zdrowia psychicznego mężczyzn. - Oznaką dojrzałości i mądrości współczesnego mężczyzny jest to, że dba o swoje zdrowie - zauważył profesor Piotr Gałecki.

"Sięganie po wsparcie i pomoc to nie jest słabość, to siła i odwaga"

"Sięganie po wsparcie i pomoc to nie jest słabość, to siła i odwaga"

Źródło:
TVN24
Cierpią po cichu, giną z rąk najbliższych. A przecież nie tak ich wychowali

Cierpią po cichu, giną z rąk najbliższych. A przecież nie tak ich wychowali

Źródło:
tvn24.pl
Premium

El Nino oficjalnie dobiegło końca, a to, co po nim nastąpi, może wstrząsnąć pogodą na całym świecie - donosi CNN. Stany Zjednoczone mogą doświadczyć wyjątkowo gorącego lata, obfitującego w huragany.

El Nino oficjalnie dobiegło końca. Amerykanie drżą

El Nino oficjalnie dobiegło końca. Amerykanie drżą

Źródło:
Reuters, cpc.ncep.noaa.gov

Na sobotę i niedzielę zaplanowano w kilkunastu miastach Francji wielotysięczne protesty przeciwko skrajnej prawicy. Zapowiedziano je w związku z perspektywą zwycięstwa Zjednoczenia Narodowego w wyborach parlamentarnych. W sobotę odbędzie się manifestacja w Paryżu, na której oczekiwanych jest od 50 do 100 tysięcy uczestników.

Wiece przeciw skrajnej prawicy we Francji. W Paryżu ma być nawet 100 tysięcy osób

Wiece przeciw skrajnej prawicy we Francji. W Paryżu ma być nawet 100 tysięcy osób

Źródło:
PAP

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl

Najnowszy dokument Martyny Wojciechowskiej, jest już dostępny na platformie Max. "Hope" przenosi widzów do jednego z najbiedniejszych i najsilniej dotkniętych głodem państw na świecie, gdzie dzieci padają ofiarami przerażającego procederu.  

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Źródło:
tvn24.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Warszawska Strefa Kibica (WSK) na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków. Jak przekazał Bartosz Kusior, członek zarządu spółki PL2012+, która zarządza stadionem, koszt zorganizowania strefy to milion złotych.

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Źródło:
PAP

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiadała o premierze drugiego sezonu serialu "Ród smoka", który można będzie oglądać na debiutującej platformie Max. Odcinek poświęcono też między innymi 90. urodzinom Kaczora Donalda oraz powracającej z nowym albumem Ewelinie Flincie.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl