Suski o ustawie anty-TVN: będziemy mieli jakiś wpływ na to, co się dzieje w tej telewizji

Autor:
akr/tr
Źródło:
TVN24, TV Republika
Marek Suski: pewnie nie wycofamy się pod naciskiem Stanów Zjednoczonych
Marek Suski: pewnie nie wycofamy się pod naciskiem Stanów ZjednoczonychTV REPUBLIKA
wideo 2/21
TV REPUBLIKAMarek Suski: pewnie nie wycofamy się pod naciskiem Stanów Zjednoczonych

Jeśli się uda tę ustawę przeprowadzić i jakaś część tych udziałów zostanie być może wykupiona też przez polskich biznesmenów, i będziemy mieli jakiś tam wpływ na to, co się dzieje w tej telewizji, to na pewno nie będzie tak jak z Polską Press, że można to było odkupić - tak o stacji TVN w kontekście uderzającego w jej niezależność projektu noweli ustawy medialnej mówił poseł PiS Marek Suski. Dodał jednak, że "kolejne kroki w tym kierunku będą robione". Ocenił też, że autorzy noweli "pewnie" nie wycofają się z niej pod naciskiem Stanów Zjednoczonych.

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła w środę późnym wieczorem do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - czytamy w jego uzasadnieniu. W zgodnej opinii obserwatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN.

TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN. Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN i podkreślił, że "struktura własnościowa Spółki jest zgodna z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji. Potwierdzają to niezależne ekspertyzy opracowane przez wybitnych polskich profesorów prawa". Dodano, że "do czasu ubiegania się o przedłużenie koncesji dla programu TVN24 struktura własnościowa TVN nie budziła żadnych wątpliwości".

Oświadczenie TVN w związku z projektem ustawy medialnej >>>

Przyznanie koncesji TVN24 zgodne z przepisami. Przedstawiamy opinie prawne >>>

"Kolejne kroki w tym kierunku będą robione"

O tej sprawie mówił w sobotę w Sulejowie w województwie łódzkim podczas XVI Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej" poseł PiS Marek Suski, który jest przedstawicielem wnioskodawców projektu. W kontekście noweli był pytany między innymi o stację TVN.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Jeśli się uda tę ustawę przeprowadzić i jakaś część tych udziałów zostanie być może wykupiona też przez polskich biznesmenów, i będziemy mieli jakiś tam wpływ na to, co się dzieje w tej telewizji, to na pewno nie będzie tak jak z Polską Press, że można to było odkupić - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Ale rzeczywiście kolejne kroki w tym kierunku będą robione - dodał.

Spółka Polska Press została przejęta przez Orlen w marcu tego roku. Niedługo później doszło tam do zmian personalnych. Również w kilku regionalnych dziennikach doszło do zmian na stanowiskach redaktorów naczelnych. Zgodę na przejęcie wydał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W kwietniu zaś Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania tej decyzji. Sąd ten ma rozpatrzeć jeszcze odwołanie RPO od decyzji prezesa UOKiK. Terminu na razie nie wyznaczono.

Orlen do sądu: odwołanie RPO w sprawie zgody na zakup Polska Press w całości bezzasadne >>>

"Pewnie nie wycofamy się pod naciskiem Stanów Zjednoczonych"

Suski mówił również, że "pewnie nie wycofamy się pod naciskiem Stanów Zjednoczonych". - Jeżeli nie będzie można przeprowadzić tej ustawy, to tylko dlatego, że nie będzie większości w Sejmie - ocenił.

- My interesy polskie chronimy, mimo że przyjaźnimy się ze Stanami Zjednoczonymi i bierzemy pod uwagę, że to jest najsilniejsze państwo na świecie. Ale mimo wszystko jeszcze amerykańskie prawa w Polsce nie obowiązują - dodał poseł PiS.

Amerykańskie reakcje

Dzień wcześniej, w piątek do projektu nowelizacji odniósł się rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Na Twitterze napisał: "Silne demokracje z otwartymi ramionami witają wolną i niezależną prasę. Zróżnicowane głosy i niezależne punkty widzenia pozwalają na informowanie obywateli i rozliczanie rządów z ich działań – są czymś niezbędnym dla demokracji tak w Polsce, jak i w USA".

Ned Price zacytował też wpis chargé d'affaires ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce Bixa Aliu, który napisał w czwartek: "USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej. TVN od ponad 20 lat jest istotną częścią polskiego krajobrazu medialnego". Dodał, że "wolna prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji".

Bix Aliu: USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN
Bix Aliu: USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVNTVN24

Autor:akr/tr

Źródło: TVN24, TV Republika

Pozostałe wiadomości