Polska

"Mamy nadzieję, że przed marcem uda się zakończyć konflikt"

Polska

Łukasz Jankowski o spotkaniu z ministrem zdrowia
Łukasz Jankowski o spotkaniu z ministrem zdrowiatvn24
wideo 2/22

Propozycja ministra zdrowia jest na stole. Mamy weekend, żeby ją przemyśleć i skonsultować - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Łukasz Jankowski, który uczestniczył w piątkowym spotkaniu z ministrem Łukaszem Szumowskim. Zagroził, że jeżeli konflikt nie zostanie rozwiązany, to w marcu będzie druga fala wypowiedzeń klauzuli opt-out.

Rozmowy ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z lekarzami rezydentami trwało w piątek około pięciu godzin. Strony przekazały, że omawiano wszystkie postulaty młodych lekarzy. Ustalono, że przebieg rozmów nie zostanie na tym etapie ujawniony. Minister Szumowski ocenił, że spotkanie odbyło się w dobrej i życzliwej atmosferze, padły na nim "dosyć konkretne propozycje". - Negocjacje trwają, będziemy analizowali, jak będziemy postępowali – podkreślił.

"Propozycja jest na stole"

- Widzimy pewien przełom we wzajemnych relacjach (...) Pierwszy raz wchodząc na to spotkanie poczuliśmy pełną otwartość na nasze postulaty - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Łukasz Jankowski.

Jak mówił, rezydenci zadeklarowali na początku spotkania, że nie będą rozmawiać o niczym innym poza wzrostem nakładów na ochronę zdrowia, jeżeli ten punkt nie zostanie spełniony.

- Minister przyszedł do nas z konkretną propozycją wzrostu nakładów. Ta propozycja jest na stole. My mamy weekend, żeby się teraz nad tą propozycją pochylić, przemyśleć, skonsultować - oświadczył. Dodał, że w poniedziałek zostanie ustalona data kolejnego spotkania.

- Myślę, że to nastąpi w przyszłym tygodniu - powiedział Jankowski.

"Pewnie będziemy musieli troszeczkę odpuścić"

Lekarze domagają się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB od 2021 roku.

- To jest cały czas nasze marzenie 6,8 procent PKB w trzy lata, ale wiemy, że na drodze kompromisu pewnie będziemy musieli troszeczkę odpuścić, rozumiejąc też uwarunkowania społeczno - gospodarcze - przyznał Jankowski.

Mówił, że lekarze rezydenci przyszli na spotkanie z gotowymi wyliczeniami. Dodał, że resort zdrowia - co było nowością - też miało ze sobą konkretne liczby.

- Chcemy jeszcze porównać te propozycje, skonsultować się z całym środowiskiem, również z ekspertami - powiedział.

Możliwa druga fala wypowiedzeń klauzuli opt-out

Przyznał, że dobra wola ze strony rządu pozwoliła na poruszenie kolejnych postulatów, takich jak poprawa pracy i płacy personelu medycznego, skrócenie kolejek, zmniejszenie biurokracji.

- To wszystko omówiliśmy, stąd pięciogodzinne spotkanie. Myślę, że kolejne spotkania też będą długie. Dożo nas łączy, ale niestety sporo też dzieli - powiedział Jankowski.

Podkreślił, że zarówno lekarze rezydenci, jak i ministerstwo deklarują dobrą wolę. - Mamy nadzieję, że ten konflikt się skończy. Nie można w nieskończoność go eskalować, też dla dobra naszych pacjentów - powiedział.

Zagroził, że jeżeli konflikt nie zostanie rozwiązany, to w marcu będzie druga fala wypowiedzeń klauzuli opt-out.

- Myślę, że wtedy jeszcze można spodziewać się utrudnień w funkcjonowaniu szpitali - ocenił.

- Mamy nadzieję, że przed marcem uda się ten konflikt zakończyć - powiedział.

Protest rezydentów

Młodzi lekarze protestują od 2 października. Domagają się m.in. szybszego zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia oraz wzrostu wynagrodzeń. Początkowo rezydenci prowadzili protest głodowy, z czasem zdecydowali o zmianie formy – zaczęli wypowiadać klauzulę opt-out - umowę, na mocy której lekarze zgadzają się wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo. Dzięki czemu w wielu szpitalach zapewniona jest całodobowa obsada lekarska. Według szacunków Ministerstwa Zdrowia klauzulę opt-out wypowiedziało dotychczas ok. 4 tys. lekarzy; zdaniem protestujących takich wypowiedzeń jest ok. 5 tys.

Autor: js/tr / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości