- Dziś wszystko jest postrzegane z perspektywy Brukseli via Warszawa. W Brukseli jest wydany rozkaz - tam jest świetny żołnierz i to on przekazuje polecenia tutaj - ocenił Kukiz we wtorek w Katowicach podczas regionalnej konwencji wyborczej Ruchu Kukiz '15. Jednocześnie przypomniał swoje najważniejsze propozycje wyborcze.
Paweł Kukiz zaproponował zmianę konstytucji i wprowadzenie systemu prezydenckiego, a także reformę wymiaru sprawiedliwości oraz zmiany w prawie podatkowym.
- To, co chcemy zrobić, to rewolucja w każdej materii - oświadczył Kukiz. - Polska może być potęgą, tylko musi być nasza - przekonywał i mówił, ze jego ugrupowanie „idzie po Polskę dla obywateli, aby mieli kontrolę nad władzą".
Kukiz wyraził przekonanie, że po wyborze nowego Sejmu w pierwszej kolejności należy zmienić prawo - konstytucję, prawo wyborcze i inne przepisy. W jego ocenie obecnie krajem rządzą „sitwy partyjne, które od ’89 roku uwłaszczyły się na państwie i obywatelach”.
"W Brukseli jest świetny żołnierz"
Zapowiedział reformę „wymiaru niesprawiedliwości” - chce m.in., by sędziowie wybierani byli w wyborach powszechnych po wieloletniej praktyce prawniczej, a rozprawy były wyznaczane dzień po dniu, aby skrócić postępowanie sądowe.
Inne postulaty to m.in. decentralizacja władzy państwowej - by ministerstwa zajmujące się przemysłem czy gospodarką mieściły się np. na Śląsku. - Dziś wszystko jest postrzegane z perspektywy Brukseli via Warszawa. W Brukseli jest wydany rozkaz - tam jest świetny żołnierz i to on przekazuje polecenia tutaj - ocenił Kukiz.
Obywatele powinni mieć kontrolę nad swoimi pieniędzmi - mówił Kukiz, krytykując obecny rząd. - Kto dał im prawo zadłużać Polskę na koszt przyszłych pokoleń? - pytał.
Kolejna zmiana postulowana przez Kukiza to reforma prawa podatkowego. Wyraził on przekonanie, że obecne przepisy - często sprzeczne - służą załatwianiu partykularnych interesów polityków i korporacjom, które „jak wampir wysysają z nas pieniądze”.
Nawiązując do zbliżających się wyborów zapewnił, że przedstawicieli jego ruchu w parlamencie będzie dyscyplinować „nie wódz, a idea – odpowiedzialność za Polskę, za naszą przyszłość i przed następnymi pokoleniami”.
- Bez względu na to, ilu parlamentarzystów wprowadzimy do Sejmu, jednego możecie być pewni – że w przyszłości będą pisać o nas jako o ludziach prawych, prawdziwych patriotach (…) - oświadczył.
Kolejne "jedynki"
Podczas konwencji przedstawiono kandydatów Ruchu Kukiz '15 w wyborach parlamentarnych w woj. śląskim.
Liderem listy do Sejmu w okręgu katowickim będzie adwokat Grzegorz Długi, który wyraził przekonanie, że z jego listy 4-5 osób przejdzie do „dalszego etapu”. „Jedynką” ugrupowania Kukiza w okręgu gliwickim będzie przedsiębiorca Paweł Kobyliński, który podczas konwencji krytykował dominację dużych sieci handlowych.
Liderką listy w okręgu sosnowieckim będzie Barbara Chrobak, działaczka Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. W okręgu rybnickim liderem listy Krzysztof Sitarski. W okręgu bielskim liderem jest Jerzy Jachnik, a w częstochowskim - Tomasz Jaskóła.
Występujący na scenie kandydaci mówili m.in. o konieczności deregulacji, poprawie bezpieczeństwa, zasadzie subsydiarności. Przekonywali, że trzeba zniszczyć „zgniły system”, by stworzyć lepszą przyszłość. O Kukizie mówili, że obudził w Polakach patriotyzm i jest przyszłym gospodarzem Polski. Ofiarowali mu m.in. górniczą szablę.
Na listach Ruchu Kukiz ’15 w woj. śląskim znaleźli się m.in. przedsiębiorcy, działacze społeczni, związkowcy, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, przedstawiciele niepełnosprawnych, świata sportu oraz narodowcy. W wyborach, które odbędą się 25 października, Ruch Kukiza startuje w wyborach pod hasłem „Potrafisz Polsko!”.
W woj. śląskim jest sześć okręgów wyborczych do Sejmu: katowicki (nr 31 - 12 posłów), gliwicki (nr 29 - 9 posłów), rybnicki (nr 30 - 9 posłów), sosnowiecki (nr 32 - 9 posłów), bielski (nr 27 - 9 posłów) i częstochowski (nr 28 - 7 posłów).
Autor: fil / Źródło: PAP