Kto przywróciłby gimnazja, a kto zwiększył pensum? Sprawdzamy pomysły nauczycieli-parlamentarzystów

[object Object]
Reforma edukacji w pigułce (materiał magazynu "Polska i świat" z 5 września) tvn24
wideo 2/29

Gdyby chcieli, mogliby otworzyć w Sejmie spory pokój nauczycielski. Co najmniej 65 posłów i pięcioro senatorów nowej kadencji ma za sobą pracę w szkole lub na uczelni. Najwięcej jest wśród nich polityków PiS – aż 40. Jakie mają pomysły na system edukacji?

W ostatnich wyborach do Sejmu startowało ponad 5 tysięcy kandydatów. Z danych zebranych przez Sonar wynikało, że ponad 600 z nich to nauczyciele szkolni i akademiccy, wychowawcy i pedagodzy. To oznacza, że ta grupa zawodowa była najliczniejsza pośród wszystkich walczących o mandat poselski, wyprzedzając ekonomistów i urzędników.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy walka nauczycieli o Sejm i Senat była skuteczna, a jeśli tak, jaką mają wizję edukacji i plany na reformowanie jej. Zebranie danych na ten temat było możliwe dzięki notom biograficznym na stronie Sejmu, a także informacjom, które kandydaci podawali w serwisie MamPrawoWiedziec.pl, agregującym dane na temat polityków. Dzięki temu wiemy, że co najmniej 70 parlamentarzystów, w tym 65 posłów, ma za sobą doświadczenie pracy w edukacji. To 40 polityków startujących z list PiS (aż 17 proc. wszystkich posłów tej partii), 21 - Koalicji Obywatelskiej, 5 – Lewicy, 3 – PSL i jeden poseł Konfederacji. Piszemy "co najmniej", ponieważ mogą istnieć posłowie i senatorowie, którzy nie wykazali doświadczenia nauczycielskiego czy wychowawczego w swoich oficjalnych politycznych biografiach.

Choć nauczycieli-kandydatów było w tym roku najwięcej, to już wiadomo, że ostatecznie w Sejmie będzie ich mniej niż w poprzedniej kadencji. Wtedy aż 82 posłów-nauczycieli zasiadało w ławach sejmowych.

Czego powinna uczyć szkoła?

W czasie kampanii wyborczej MamPrawoWiedziec.pl zapytało wszystkich kandydatów o to, czego ich zdaniem przede wszystkim powinna uczyć szkoła. Na zadane pytania nie odpowiedział żaden przyszły poseł-nauczyciel z listy PiS. Opozycja odpowiadała chętniej. Najczęściej wskazywaną odpowiedzią była ta, że "szkoła powinna uczyć umiejętności zdobywania wiedzy i krytycznego myślenia". Takiego zdania byli zarówno politycy Koalicji Obywatelskiej: Joanna Fabisiak, Iwona Kozłowska, Marzena Okła-Drewnowicz, Rafał Grupiński, Jarosław Urbaniak, Marek Krząkała, Jan Grabiec, Urszula Augustyn i Izabela Leszczyna, jak i ci z Lewicy: Joanna Senyszyn, Katarzyna Kotula i Katarzyna Kretkowska. Za kluczową uznali ją też startujący z PSL Jacek Protasiewicz i Marek Sawicki.

Najrzadziej wskazywanym zadaniem szkoły okazało się "wyrównywanie szans życiowych uczniów". Tę odpowiedź zaznaczyli tylko Joanna Mucha (KO), Krystyna Sibińska (KO) oraz Krzysztof Gawkowski (Lewica).

Posłowie sami mogli wskazać, z jakimi umiejętnościami i wiedzą powinni ze szkół wychodzić absolwenci, by byli dobrze przygotowani do wejścia na rynek pracy. Zdaniem Marka Rutka z Lewicy (wykładowcy na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego) to umiejętności interpersonalne i krytyczne podejście do informacji. Jacek Protasiewicz (z wykształcenia nauczyciel języka polskiego) uważa, że taką niezbędną wiedzą jest znajomość porządku instytucjonalnego w państwie oraz podstaw ekonomii, a także umiejętność pracy w grupie.

Na pracę w grupie oraz krytyczne myślenie stawiałaby też Marzena Okła-Drewnowicz (pracowała jako nauczycielka m.in. w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego).

Iwona Kozłowska z KO (pracowała m.in. jako nauczycielka nauczania początkowego i prowadziła klasę integracyjną): - Absolwenci szkół powinni przede wszystkim dokonać świadomego, przemyślanego wyboru zawodu pod okiem doradcy zawodowego. Umiejętności, jakie powinien posiadać absolwent, to: umiejętność praktycznego, logicznego myślenia, wyciągania wniosków, korzystania z różnych źródeł informacji, systematycznego podnoszenia kwalifikacji i rozwoju zawodowego.

Urszula Augustyn, była wiceminister edukacji w rządzie PO-PSL, wymienia zaś "samodzielne pozyskiwanie wiedzy i umiejętność weryfikowania jej źródeł, kształcenie przez całe życie, elastyczne dopasowywanie się do rynku pracy, zdobywanie kolejnych kompetencji".

Polityków zapytano też, jakie postawy powinna kształtować szkoła i jakie wartości upowszechniać. Zdaniem Joanny Senyszyn (Lewica) to uczciwość, prawdomówność, asertywność, dążenie do wiedzy i prawdy. Krystyny Sibińskiej (KO): tolerancja, poczucie wspólnoty i godność. A Jagny Marczułajtis-Walczak: tolerancja, szacunek do innych i kultura osobista.

Kto przywróciłby gimnazja?

Mniej chętnie posłowie wypowiadali się na tematy dotyczące reform edukacyjnych z ostatnich lat. A pytano ich m.in. o to, czy byliby za przywróceniem obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków (w 2016 r. PiS cofnęło tę decyzję poprzedniego rządu, równocześnie cofając sześciolatki ze szkół do przedszkoli). Jednoznacznie obowiązek przedszkolny dla pięciolatków poparła trójka polityków: Rafał Grupiński i Urszula Augustyn z KO oraz Katarzyna Kretkowska z Lewicy.

Jeszcze mniej, bo jedynie dwie posłanki, byłyby za przywróceniem trzystopniowego systemu edukacji z gimnazjami to Krystyna Sibińska z KO i ponownie – Katarzyna Kretkowska.

Tylko jeden polityk Marek Krząkała (KO, nauczyciel niemieckiego) przyznał, że byłby za zwiększeniem tzw. pensum, czyli liczby godzin, które nauczyciel ma przepracować w bezpośrednim kontakcie z uczniami (dziś to 18 godzin tygodniowo dla większości nauczycieli). Co ciekawie, Koalicja Obywatelska w swoim programie wyborczym mówi wprost, że pensum nie zamierza podnosić. A i PiS obchodzi się z tematem ostrożnie, choć to jego politycy wywołali go w czasie wiosennego strajku nauczycieli.

To wtedy rząd przedstawił warianty wyższych wynagrodzeń przy 20-, 22- i 24-godzinnym pensum. Związkowcy tłumaczyli, że taka propozycja oznacza zwolnienia nauczycieli ze szkół. Bo dłuższa praca to mniej etatów. A w szkołach wiejskich już dziś fizyk potrzebuje pracy w czterech podstawówkach, by uzyskać etat. I dlatego związkowcy nie zgadzali się na zmiany. Na "nie" była nawet "Solidarność", która zaakceptowała wszystkie inne propozycje rządu.

Teraz PiS w swoim programie zapowiada, że chciałoby powiązać wynagrodzenia z jakością pracy nauczycieli. Nie wiadomo jednak, jak ta jakość miałaby być mierzona. Już w kończącej się kadencji PiS próbowało wprowadzić comiesięczną premię 500 zł dla nauczycieli z wyróżniających się oceną, ale ostatecznie w kwietniu się z niej wycofało. Pensje miałyby być powiązane też z czasem pracy – ale słowo "pensum" w programie nie pada. Czytamy w nim za to: "Zadania i obowiązki nauczyciela opiszemy w sposób jednoznaczny i czytelny tak, aby były wskazówką określającą oczekiwania wobec jego pracy. Zmiany w tym zakresie dokonamy w powiązaniu z zasadami dotyczącymi warunków zatrudnienia oraz czasu pracy nauczycieli, umożliwiając elastyczne dostosowanie do potrzeb szkoły, w tym także szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe".

Wysokość pensum z pewnością będzie przedmiotem parlamentarnej debaty w tej kadencji podobnie jak nowy system wynagradzania nauczycieli. Związki zawodowe oczekują, że nowy rząd zdecyduje się na powiązanie nauczycielskich pensji ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce. W tej kadencji Sejmu będą to najpewniej najważniejsze tematy dotyczące reformowania edukacji.

Kto stał przy tablicy?

Wszyscy posłowie z nauczycielskim doświadczeniem (według listy, z której dostali się do Sejmu).

PiS: Elżbieta Witek, Marzena Machałek, Iwona Michałek, Joanna Borowiak, Sławomir Skwarek, Tomasz Zieliński, Marek Ast, Antoni Macierewicz, Anna Milczanowska, Tadeusz Woźniak, Edward Siarka, Józefa Szczurek-Żelazko, Anna Cicholska, Krzysztof Tchórzewski, Henryk Kowalczyk, Arkadiusz Czartoryski, Teresa Wargocka, Grzegorz Woźniak, Katarzyna Czochara, Anna Schmidt-Rodziewicz, Piotr Uruski, Kazimierz Moskal, Kazimierz Gołojuch, Dariusz Piontkowski, Jarosław Zieliński, Mieczysław Baszko, Jarosław Sellin, Aleksander Mrówczyński, Lidia Burzyńska, Wojciech Szarama, Teresa Glenc, Krzysztof Lipiec, Marek Kwitek, Agata Wojtyszek, Andrzej Kryj, Zbigniew Babalski, Tomasz Ławniczak, Zbigniew Dolata,

KO: Joanna Fabisiak, Joanna Mucha, Krystyna Skibińska, Iwona Kozłowska, Mirosława Nykiel, Marzena Okła-Drewnowicz, Rafał Grupiński, Jagna Marczułajtis-Walczak, Jarosław Urbaniak, Marek Krząkała, Jan Grabiec, Urszula Augustyn, Izabela Leszczyna, Elżbieta Gapińska, Marek Rząsa, Kazimierz Plocke, Krystyna Szumilas, Kilion Munyama,

Lewica: Krzysztof Gawkowski, Marek Rutka, Joanna Senyszyny, Katarzyna Kotula, Katarzyna Kretkowska,

PSL: Jacek Protasiewicz, Marek Sawicki, Piotr Zgorzelski

Konfederacja: Artur Dziambor

Doświadczenie nauczycielskie ma też pięcioro senatorów: Włodzimierz Bernacki i Jacek Bogucki z PiS oraz Halina Bieda, Wojciech Ziemniak i Magdalena Kochan z KO.

Autor: Justyna Suchecka / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Kierowca taksówki na aplikację jest podejrzany o zgwałcenie kobiety. Według śledczych, wykorzystał fakt, że 30-latka była pod wpływem leków oraz alkoholu. Został aresztowany.

Gwałt w taksówce. Sąd aresztował kierowcę. "Wykorzystał bezradność kobiety"

Gwałt w taksówce. Sąd aresztował kierowcę. "Wykorzystał bezradność kobiety"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Rosjanie wystrzelili w czwartek międzykontynentalny pocisk balistyczny z obwodu astrachańskiego. To - jak pisze Reuters - pierwszy raz, kiedy Rosja wykorzystała taką broń do zaatakowania Ukrainy. Według informacji portalu Ukraińska Prawda, był to pocisk RS-26 Rubież, który został wymierzony w miasto Dniepr. - Zestrzeliwać takie pociski w Europie mogą tylko dwa obiekty: otwarta niedawno baza tarczy antyrakietowej w Redzikowie i podobna baza w Rumunii - powiedział Iwan Kyryczewski, ekspert portalu Defence Express.

Ukraińskie wojsko: Rosjanie wystrzelili międzykontynentalny pocisk balistyczny

Ukraińskie wojsko: Rosjanie wystrzelili międzykontynentalny pocisk balistyczny

Źródło:
Reuters

Nie żyją dwie kobiety potrącone przez samochód w miejscowości Bieździadka na Podkarpaciu. Ofiary wypadku w momencie zdarzenia szły poboczem z lewej strony jezdni. Kierowca był trzeźwy. Przyczyny tragedii wyjaśnia policja.

Szły poboczem, od tyłu wjechał w nie samochód. Obie zginęły na miejscu

Szły poboczem, od tyłu wjechał w nie samochód. Obie zginęły na miejscu

Źródło:
tvn24.pl

"W związku z wątpliwościami UOKiK zwracamy środki, które są równowartością pobranych opłat za utrzymanie numeru w sieci" - poinformowało Orange w mediach społecznościowych. Chodzi o byłych klientów operatora. Wniosek w tej sprawie można złożyć tylko do 18 grudnia.

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek ogłoszono alarm powietrzny na terytorium całej Ukrainy. Jak ustalił bloger wojskowy Nikołajewskij Waniok, Rosja w ataku na obwód dniepropietrowski użyła sześciu bombowców strategicznych. Szef wojskowych władz regionu Serhij Łysak informował o masowym ataku Rosjan i dwóch pożarach w Dnieprze.

"Od wczesnych godzin porannych agresor masowo atakował". W powietrzu sześć bombowców

"Od wczesnych godzin porannych agresor masowo atakował". W powietrzu sześć bombowców

Źródło:
PAP

Dwie osoby zginęły w wypadku w okolicy Mrowina w Wielkopolsce. Kolejne trzy są ranne, droga wojewódzka 184 jest zablokowana.

Zderzenie dwóch aut. Nie żyją dwie osoby, trzy są ranne

Zderzenie dwóch aut. Nie żyją dwie osoby, trzy są ranne

Źródło:
PAP, TVN24

Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Źródło:
PAP

Rozpoczął się proces dyrektorki szpitala powiatowego w Zakopanem, oskarżonej o niewłaściwe wypłacanie pracownikom placówki premii na podstawie sfałszowanych dokumentów. Chodzi łącznie o kwotę niemal 5 mln zł. Nagrody dostawali m.in. lekarze i pielęgniarki. Dyrektorka nie zgadza się z zarzutami, ale odmówiła przed sądem składania wyjaśnień.

Ruszył proces dyrektorki szpitala. Chodzi o prawie 5 mln zł premii

Ruszył proces dyrektorki szpitala. Chodzi o prawie 5 mln zł premii

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu. Alarmy pierwszego stopnia obowiązują w dwóch województwach na północy kraju.

Ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami śniegu. Tu może spaść nawet 20 centymetrów

Ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami śniegu. Tu może spaść nawet 20 centymetrów

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W czwartek w nocy doszło do pożaru supermarketu Biedronka w Zawidowie (woj. dolnośląskie). Najpierw zapalił się śmietnik przy sklepie, po chwili ogień się rozprzestrzenił. W trakcie gaszenia zawalił się dach budynku. Całonocna akcja straży pożarnej trwa do teraz.

Nocny pożar supermarketu. Trwa akcja dogaszania

Nocny pożar supermarketu. Trwa akcja dogaszania

Źródło:
tvn24.pl

Daniel Obajtek, były prezes Orlenu, przyszedł w czwartek rano na przesłuchanie do Najwyższej Izby Kontroli. Ma odpowiadać na pytania dotyczące fuzji Orlenu z Lotosem, którą badała NIK.

Daniel Obajtek przyszedł na przesłuchanie do NIK

Daniel Obajtek przyszedł na przesłuchanie do NIK

Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w krakowskiej Nowej Hucie mieli gonić parę do jej mieszkania, a potem próbować wyważyć drzwi. Biegnąc za ofiarami jeden z agresorów upadł, raniąc się nożem. 39- i 43-latek czekają na zarzuty w policyjnym areszcie.

Gonili parę do mieszkania, próbowali wyważyć drzwi. Agresor sam zranił się nożem

Gonili parę do mieszkania, próbowali wyważyć drzwi. Agresor sam zranił się nożem

Źródło:
tvn24.pl

W nocy ze środy na czwartek w Kuźni Raciborskiej na Śląsku zderzyły się dwa pociągi towarowe. Maszynista jednego ze składów trafił do szpitala. Nawet 24 godziny mogą potrwać utrudnienia – podały służby kryzysowe wojewody śląskiego. Pociągi pasażerskie będą kierowane drogą okrężną, dla relacji Kędzierzyn - Racibórz wprowadzono komunikację zastępczą.

Zderzenie pociągów towarowych w Kuźni Raciborskiej

Zderzenie pociągów towarowych w Kuźni Raciborskiej

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Prokuratura postawiła zarzut spowodowania wypadku Krzysztofowi K., prezesowi miejskiej spółki Nova z Nowego Sącza. Mężczyzna miał spowodować wypadek, a potem oddalić się z miejsca zdarzenia. Został zatrzymany kilometr dalej i odmówił poddania się badaniu alkomatem. Śledczy czekają teraz na wyniki badań jego krwi. K. nie przyznaje się do winy.

Miał spowodować wypadek, odmówił badania alkomatem. Prezes miejskiej spółki z zarzutem

Miał spowodować wypadek, odmówił badania alkomatem. Prezes miejskiej spółki z zarzutem

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z Częstochowy poszukują 16-letniej Mileny Nowak, która wyszła z miejsca zamieszkania 14 października i do dzisiaj nie wróciła. Policjanci opublikowali zdjęcie nastolatki i proszą o kontakt, każdego, kto mógł ją widzieć.

Wyszła w połowie października i do dziś nie wróciła. Trwają poszukiwania 16-latki

Wyszła w połowie października i do dziś nie wróciła. Trwają poszukiwania 16-latki

Źródło:
tvn24.pl

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie Gautam Adani, prezes korporacji Adani Group, której spółki notowane są między innymi na nowojorskiej giełdzie, został oskarżony przez sąd w USA o korupcję. Zarzuca mu się proponowanie indyjskim urzędnikom łapówek na kwotę 265 milionów dolarów.

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Źródło:
PAP, BBC

Brazylijska policja federalna opublikowała w środę kolejny komunikat o planach zamachu na prezydenta Brazylii Luiza Inacio Lulę da Silvę. Zamachowcy mieli przygotować dokument "Sztylet zielony i żółty", w którym znajdują się szczegółowe plany ataku. Czterech wojskowych zostało zatrzymanych.

"Sztylet zielony i żółty". Mieli plan zamachu na prezydenta

"Sztylet zielony i żółty". Mieli plan zamachu na prezydenta

Źródło:
PAP

Ostateczne badania dotyczyły czterech kandydatów. To cztery dobre kandydatury, ale musimy się zdecydować na jedną - powiedział w TVN24 Jacek Sasin z PiS. Poinformował, że decyzja w sprawie kandydata PiS na prezydenta zapadnie "w najbliższych dniach" i zostanie ogłoszona "wkrótce".

Sasin: Mamy cztery dobre kandydatury. Żadnemu nazwisku nie zaprzeczę

Sasin: Mamy cztery dobre kandydatury. Żadnemu nazwisku nie zaprzeczę

Źródło:
TVN24

W części kraju sypie śnieg, przez co krajobraz się zabielił. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zapanowały zimowe warunki. Uwaga: w kilku regionach kraju śniegu dosypie, i to sporo.

Gdzie pada śnieg. Dwie strefy zimowych opadów wędrują nad Polską

Gdzie pada śnieg. Dwie strefy zimowych opadów wędrują nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

- Nie mogę uwierzyć, że to nieodwracalne - mówi ojciec dziewczynki, której w akcie urodzenia błędnie wpisano płeć męską. Sprawę opisał brytyjski "Guardian", który skontaktował się z władzami. Te potwierdziły, że błędu w akcie urodzenia nie można cofnąć. - Gdzie tu zdrowy rozsądek? - zastanawia się parlamentarzysta zaangażowany w sprawę.

Płeć męska w akcie urodzenia dziewczynki. Rodzice załamani

Płeć męska w akcie urodzenia dziewczynki. Rodzice załamani

Źródło:
The Guardian

Kolonia, Budapeszt, Praga, Strasburg - to tam zdaniem dziennika "The Times" można znaleźć jedne z najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Europie. W zestawieniu nie zabrakło też polskich miast. Gdzie warto wybrać się w tym roku na bożonarodzeniowy jarmark?  

Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe 2024. Na liście dwa z polskich miast  

Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe 2024. Na liście dwa z polskich miast  

Źródło:
The Times

"Komediant", czyli dzieło sztuki w postaci banana przyklejonego taśmą do ściany, został sprzedany za ponad sześć milionów dolarów. Kontrowersyjne dzieło tym samym zyskuje na wartości niczym najlepsza inwestycja - odkąd pięć lat temu sprzedano je po raz pierwszy, podrożało już ponad pięćdziesięciokrotnie.

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Źródło:
CNN, PAP

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Na oskarżenia polityków Prawa i Sprawiedliwości o "bezprawnym odebraniu pieniędzy" przez rząd w wyniku decyzji PKW minister finansów odpowiada: w 2016 roku była "dokładnie analogiczna sytuacja". Chodzi o wstrzymanie wypłaty subwencji dla Nowoczesnej. Porównaliśmy więc oba przypadki.

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Źródło:
Konkret24

Ruszył nabór zgłoszeń do przyszłorocznej, czternastej już, edycji konkursu nagród Polskiej Rady Biznesu. Potrwa on do 10 stycznia 2025 roku, a zdobywców statuetek poznamy 26 maja. - My przyznajemy nagrodę nie firmom, ale ludziom - podkreśla w rozmowie z TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Źródło:
tvn24.pl

Klaudia Zioberczyk wygrała 13. sezon programu "Top Model". 23-latka otrzymała nagrodę w wysokości 200 tysięcy złotych i podpisała kontrakt z agencją modelingową. Jej zdjęcie pojawi się na kolejnej okładce magazynu "Glamour".  

Klaudia Zioberczyk wygrała "Top Model" 

Klaudia Zioberczyk wygrała "Top Model" 

Źródło:
tvn24.pl

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl