Najbardziej dyskryminowani w Polsce są niepełnosprawni, kolejne miejsca zajmują homoseksualiści i mniejszości narodowe - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".
W czwartek obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Pytani o to, kto jest w naszym kraju najbardziej dyskryminowany, 70-procent badanych uważa, że są to osoby niepełnosprawne.
– Przejawów łamania praw niepełnosprawnych jest wciąż wiele. Dostęp do edukacji jest utrudniony, osoba niepełnosprawna jest przez pracodawców traktowana jak pracownik drugiej kategorii, trudno wziąć udział w wyborach czy dostać się do urzędu – wylicza w rozmowie z "Rz" Piotr Pawłowski ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
Dyskryminowani są też geje i mniejszości narodowe
Polacy dostrzegają także dyskryminację homoseksualistów (62 proc.) i mniejszości narodowych (51 proc.), a w dalszej kolejności żydów (39 proc.) i muzułmanów (30 proc.).
– Nasze działania zwróciły uwagę Polaków na problemy homoseksualistów – mówi "Rz" Tomasz Szypuła, wiceprezes Kampanii przeciw Homofobii i dodaje: – Prawa gejów i lesbijek są łamane w każdej sferze życia, chociażby w miejscach pracy. Geje i lesbijki boją się ujawniać, bo to naraża ich nie tylko na szykany, ale również na zwolnienie.
Ale gorzej jest w Chinach
Na pytanie, w których krajach najczęściej są łamane prawa człowieka, najwięcej Polaków wskazywało Chiny (19 proc.), Koreę Północną (16 proc.) i Rosję (13 proc.).
Telefoniczny sondaż dla "Rz" GfK Polonia przeprowadziła w środę na próbie 500 osób.
Źródło: "Rzeczpospolita"
Źródło zdjęcia głównego: SXC