Ksiądz profesor Alfred Wierzbicki został laureatem Nagrody Polskiego PEN Clubu imienia Ksawerego, Mieczysława i Erazma Pruszyńskich. Polski PEN Club poinformował w środę, że uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się 8 lutego.
"Filozof, publicysta i poeta ks. prof. Alfred Marek Wierzbicki został uhonorowany przez Polski PEN Club za wagę i odwagę postawy i słowa w nauczaniu, w publicystyce, w poezji – i w życiu" - napisano na stronie Polskiego PEN Clubu. Przypomniano, że "przyznawana od ponad trzydziestu lat Nagroda Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego, Mieczysława i Erazma Pruszyńskich honoruje wybitne dokonania w dziedzinie publicystyki, reportażu, eseistyki i pisarstwa historycznego".
"Do jej laureatów należeli w ostatnich latach Krzysztof Pomian, Wiesław Juszczak, Henryk Samsonowicz, Wiktoria Śliwowska, Maria Poprzęcka, Wojciech Jagielski, Ewa Łętowska, Aleksandra Hnatiuk i Adam Wajrak" - czytamy w informacji.
"Ksiądz Wierzbicki – niegdyś współpracownik arcybiskupa Życińskiego; etyk, którego tezy jakże bliskie są temu, co Maria Dąbrowska pisała o moralności conradowskiej; publicysta odwołujący się do tradycji Żeromskiego, Wyspiańskiego i Brzozowskiego; poeta i czytelnik poetów – niech zechce przyjąć nagrodę z rąk ludzi pióra. Jej patroni w swoim dziele pisarskim służyli tym samym ideałom, z podobnym hartem ducha, z odwagą cywilną i dzielnością żołnierzy" – powiedział o laureacie prezes Polskiego PEN Clubu Adam Pomorski, cytowany w komunikacie.
"To ważne literackie wyróżnienie początku roku"
Ks. prof. Alfred Marek Wierzbicki jest filozofem, publicystą i poetą. Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Katedry Etyki KUL, w latach 2006-14 był dyrektorem Instytutu Jana Pawła II KUL i redaktorem kwartalnika "Ethos"; od 2006 r. jest członkiem Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski. "Blisko współpracował z abp. Józefem Życińskim, m.in. jako jego wikariusz biskupi ds. kultury" - przypomniano.
Stopień doktora uzyskał dzięki rozprawie "Personalistyczne podstawy zasady non-violence", a habilitację w 2006 r. na podstawie dorobku naukowego i pracy "Filozofia a totalitaryzm. Augusta Del Nocego interpretacja kryzysu moderny". Od 2008 r. jest profesorem nadzwyczajnym. Opublikował między innymi kilka zbiorów esejów i felietonów społeczno-kulturalnych. Był współautorem pracy "Wielkie tematy teologii", a w 2018 r. ogłosił książkę "Kruche dziedzictwo. Jan Paweł II od nowa".
"Wręczenie nagrody ks. prof. Alfredowi Markowi Wierzbickiemu to ważne literackie wyróżnienie początku 2021 r., docenienie zarówno twórczego, jak i ideowego dorobku laureata. To także nowy rozdział we współpracy Polskiego PEN Clubu i Krakowa Miasta Literatury UNESCO – jesteśmy zaszczyceni, że wspólne działania zaczynamy od tak znaczącego wydarzenia, jakim jest przyznanie nagrody im. Pruszyńskich" – podkreśliła dyrektor KBF, instytucji kultury Miasta Krakowa będącej operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO Izabela Błaszczyk.
Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 8 lutego za pośrednictwem internetu. Laudacje na cześć ks. prof. Wierzbickiego wygłoszą Magdalena Grochowska, Magdalena Heydel oraz Zbigniew Nosowski.
Założony w 1921 r. w Londynie PEN (od pierwszych liter angielskich słów "poets, essayists, novelists", czyli "poeci, eseiści, powieściopisarze", tworzących wyraz "pen" – "pióro") opowiada się za swobodną wymianą twórczości, przeciw antagonizmom narodowym, klasowym, rasowym oraz dyktaturom i cenzurze. "Członkowie PEN – pisarze i humaniści – zobowiązują się przestrzegać zasad Międzynarodowej Karty PEN: deklaracji ideowej ruchu" - podkreślono na stronie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24