TVN24 | Polska

Polityczna armia Ziobry. "Nie tylko ogromna władza nad prokuraturą czy sądami"

TVN24 | Polska

Autor:
Tomasz
Marzec,
asty//now
Źródło:
TVN24
Zwarta drużyna Ziobry
Zwarta drużyna ZiobryTVN24
wideo 2/4
TVN24Zwarta drużyna Ziobry

Choć w partyjnych w sondażach tego nie widać, za Zbigniewem Ziobro stoi zwarta i sprawna drużyna - złożona głównie z bardzo młodych i żądnych władzy polityków. Lider Solidarnej Polski kolekcjonował ją od jakiegoś czasu - kusił stanowiskami i zlecał zadania, które często przerastały jego podwładnych. Teraz dla ministra sprawiedliwości najważniejsza jest lojalność.

Już w piątek było jasne, że minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro nie jest sam, bo stoją za nim ludzie Solidarnej Polski, której jest szefem. - Gdyby ktoś chciał doprowadzić do dymisji Zbigniewa Ziobro, to zrobiłby wielki prezent Platformie Obywatelskiej - przekonywał Michał Wójcik z ministerstwa sprawiedliwości i Solidarnej Polski.

Obok innych ludzi prym wiodą Sebastian Kaleta i Jan Kanthak z ministerstwa sprawiedliwości, Janusz Kowalski, który jest człowiekiem Ziobry w ministerstwie aktywów państwowych i Jacek Ozdoba - to człowiek Solidarnej Polski w ministerstwie klimatu. Innym członkiem Solidarnej Polski jest eurodeputowany Patryk Jaki, który kilka miesięcy temu nie wahał się nawet podważać pozycji premiera Mateusza Morawieckiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Silna pozycja Ziobry i Gowina. "Potrzebna jest refleksja, potrzebne są zmiany"
Silna pozycja Ziobry i Gowina. "Potrzebna jest refleksja, potrzebne są zmiany"W tych wyborach koalicjanci PiS-u wygrali więcej mandatów niż w 2015 roku. Dlatego politycy Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i Porozumienia Jarosława Gowina mogą liczyć na więcej w przyszłym rządzie. Oby się jednak nie przeliczyli. Z jednej strony jest bowiem Patryk Jaki, czyli człowiek Zbigniewa Ziobry, który mówi o potrzebie rozmowy w sprawie zmiany na urzędzie premiera, a z drugiej strony Adam Lipiński, wieloletni współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, który ostrzega, że to wywołałoby kryzys w łonie Zjednoczonej Prawicy.Fakty TVN

Wpływy w nowej KRS, prokuraturze i sądach

- Jeśli zastanawiamy się, jaką władzę ma dziś Zbigniew Ziobro, to nie jest tylko ta ogromna władza nad prokuraturą czy sądami, którą dostał od Jarosława Kaczyńskiego. To jest także Krajowa Rada Sądownictwa, gdzie są związani z nim ludzie, na przykład Dagmara Pawełczyk-Woicka, prezes sądu okręgowego w Krakowie, to także Bogdan Święczkowski, który jest prokuratorem krajowym, a ludzie z nimi powiązani są szefami jednostek w prokuraturach w całym kraju - mówi Dariusz Kubik z "Czarno na białym" TVN24 analizujący wpływy ludzi Ziobry w instytucjach i spółkach państwowych.

A jest ich niemało. Żona Zbigniewa Ziobry dostała ważne stanowisko w spółce zależnej od państwowego PZU, podobnie jak jego brat. Niemal cała część Krajowej Rady Sądownictwa wybrana przez polityków uznawana jest za ludzi Zbigniewa Ziobry. - Ale także wiele innych osób. Na przykład mecenasi, którzy reprezentowali Ziobrę w różnych sprawach przeciwko mediom czy politykom. Oni również są w radach nadzorczych i zarządach spółek. Ale władza Zbigniewa Ziobry to także ten drugi resort, który ma Solidarna Polska, czyli ministerstwo środowiska. Tam Michał Woś jest ministrem - dodaje Dariusz Kubik.

Zbigniew Ziobro ma 19 posłów w Sejmie, ale jako osoba bliska Ziobrze traktowana jest także Małgorzata Manowska, nowa prezes Sądu Najwyższego. To nie koniec wpływów, jakie zbudował Zbigniew Ziobro. Jest niezwykle ceniony w środowisku ojca Tadeusza Rydzyka i to także element jego politycznej siły.

A ludziom Zbigniewa Ziobry oddana została także sprawa reprywatyzacji w Warszawie, którą wykorzystywali politycznie jak mogli i bez względu na faktyczne ustalenia komisji, jej członkowie z pewnością budowali jedno - swoją popularność w prawicowym elektoracie.

Ziobro: jestem przekonany, że Zjednoczona Prawica ma przed sobą wielką przyszłość
Ziobro: jestem przekonany, że Zjednoczona Prawica ma przed sobą wielką przyszłośćTVN24

Autor:Tomasz Marzec, asty//now

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości