"Debata TVN24: Granica" w TVN24

Źródło:
TVN24
"Debata TVN24: Granica". O 20.00 w TVN24
"Debata TVN24: Granica". O 20.00 w TVN24TVN24
wideo 2/27
"Debata TVN24: Granica". O 20.00 w TVN24TVN24

Na antenie TVN24 odbyła się "Debata TVN24: Granica". Tematem dyskusji była sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Gośćmi programu byli zarówno eksperci, którzy spojrzeli na problem z geopolitycznej perspektywy, jak i przedstawiciele władz i organizacji pozarządowych. Debatę prowadził Marcin Zaborski. 

Gośćmi pierwszej części programu byli: były wiceminister spraw zagranicznych prof. Artur Nowak-Far, wiceminister spraw zagranicznych Maricin Przydacz, Marta Jaroszewicz z Ośrodka Badań nad Migracjami, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt, gen. Bogusław Pacek dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego oraz Anna Maria Dyner analityczka PISM specjalizująca się w Białorusi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W drugiej części debaty rozmawiali: Paulina Bownik, lekarka pomagająca uchodźcom uwięzionym na granicy, przewodnicząca rady miejskiej w Michałowie Maria Bożena Ancipiuk, gen. Leszek Elas, były Komendant Główny Straży Granicznej, zastępczyni RPO Hanna Machińska oraz politolog Krzysztof Mazur z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 21:41

    Zakończyła się "Debata TVN24: Granica". Dziękujemy za uwagę.

  • 21:38

    Krzysztof Mazur: Bardzo wielu ludzi nie tylko chciałoby pomóc, ale realnie pomaga. Natomiast jest to konflikt, że gest o charakterze humanitarnym wpisuje się w kontekst polityczny, a stanowisko dotyczące bezpieczeństwa wpisuje się w kontekst humanitarny.

  • 21:36

    Hanna Machińska: Skala trudności, wobec której stanęły służby mundurowe, jest niewyobrażalna. Ich służba jest w tej chwili dramatyczna. Oni powinni mieć ogromne wsparcie psychologiczne.

  • 21:35

    Elas: Strażnicy nie mieli do czynienia z takimi sytuacjami, w takim nagromadzeniu, natomiast generalnie się tym zajmują, to jest ich biznes.

  • 21:33

    Generał Leszek Elas: Strażniczy graniczni przechodzą cykl szkoleń, które mają ich przygotować do tego, co będą robili. Tak długo, jak reguły są jasne i takie, jak ich uczono, to oni wiedzą co robić. To nie jest tak, że to tyko praca, romantyzm służby. To jest praca, w której często spotykają się z ludźmi i bywa tak, że to, co robią, jest dla drugiej strony przykre.

  • 21:31

    Bownik: Na granicy często bywają kobiety w ciąży. Są to dzieci, są to całe rodziny. Czasami są to staruszki o lasce. Młodzi mężczyźni mają największą szansę wydostać się poza strefę i dostać się do Niemiec, ale na pewno uchodźcy to nie są wyłącznie młodzi mężczyźni.

  • 21:28

    Bownik: Próbuję pomagać ludziom, którzy są w lesie. Gdy ci ludzi już są w szpitalu, to próbujemy zrobić wszystko, by takie osoby nie trafiły do lasu.

  • 21:27

    Paulina Bownik, lekarka pomagająca uchodźcom uwięzionym na granicy: Migranci przechodzą przez granicę, ale pomoc w tej chwili jest trudna ze względu na ilość wojska, na służby mundurowe.

  • 21:22

    Hanna Machińska: Metoda push back, to jest metoda nie tylko nieludzka. Ona jest naganna w sensie prawnym.

  • 21:20

    Elas: Stan, który jest, byłby z powodzeniem do ogarnięcia. Gdybyśmy nie byli w stanie 1000 czy 1500 osób przyjąć, zagospodarować, to bylibyśmy bardzo kiepskim państwem.

  • 21:17

    Generał Leszek Elas, były Komendant Główny Straży Granicznej: Mamy tendencję, że konwencje i umowy są dobre, jak jest spokój. Od tego są procedury, żeby stwierdzić, czy ktoś jest uchodźcą, czy nie.

  • 21:15

    Politolog Krzysztof Mazur z Uniwersytetu Jagiellońskiego: Problem, z którym się mierzymy polega na tym, że mamy wyraźną różnicę między kategorią uchodźcy i migranta. Uchodźcą jest osoba, która ucieka z terenu, na którym zagrożone jest jej życie. Migrant, który chce uciec z jakiegoś państwa ze względu na złe warunki życia, chce poprawić swój los, to inna kategoria w prawie.

  • 21:13

    Machińska: Identyfikujemy te osoby z imienia, nazwiska, kraju pochodzenia. Ostatnio na noszach znosiliśmy z cmentarza Irakijkę, która nie była w stanie przejść do miejsca, które udzieliłoby jej pomocy. Mamy historię chłopca w okolicach Kuźnicy, który jest bez nóg. To jest skumulowany obraz ludzkich nieszczęść.

  • 21:11

    Zastępczyni rzecznika praw obywatelskich Hanna Machińska: Jesteśmy bardzo często na granicy. Odwiedzamy bardzo wiele miejsc. Często znajdujemy się w sytuacjach dramatycznych, gdy odnajdujemy ludzi w lasach, rodziny, które są w absolutnie traumatycznym stanie.

  • 21:09

    Ancipiuk: Ja i wszyscy moi znajomi pomagali i chcą pomagać. Nie możemy pozwolić sobie na to, by nasza mała gmina była znana z tego, że Michałowie zamarzają dzieci. Musimy zmienić tę łatkę, która została do nas przypięta, byśmy nie byli postrzegani w tej sposób, że tutaj umierają dzieci. Chcemy być dobrymi ludźmi, którzy pomagają swoim mieszkańcom oraz tym, którzy znaleźli się na granicy.

  • 21:07

    Przewodnicząca rady miejskiej w Michałowie Maria Bożena Ancipiuk: sytuacja na granicy jest napięta i niebezpieczna. Robimy wszystko, by zwrócić się do UE, do NATO, do rządu, by ta sytuacja została rozwiązana. My tutaj żyjemy, my tutaj mieszkamy i boimy się tego, co się tam dzieje.

  • 21:05

    Rozpoczyna się druga część debaty.

  • 21:05

    Pacek: Łukaszenka z Putinem wygrywają na ten moment ten konflikt medialnie.

  • 21:02

    Bogusław Pacek odnosi się do obecności mediów na granicy: Jeżeli dziennikarze zachodni jadą na Białoruś i na oczach całego świata dają przekaz. Dziennikarz musi mieć kogoś do mikrofonu i ma Białorusina.

  • 21:01

    Marcin Przydacz pytany o obecność mediów na granicy: Są materiały dostarczane przez wojsko, przez Staż Graniczną. Media mogą działać na terytorium całej Polski.

  • 20:59

    Adam Eberhardt: Łukaszenka oczekuje zezwolenia na terroryzowanie własnego społeczeństwa. Białoruski autokratyzm poszedł w kierunku totalitarnym. UE ma ograniczone możliwości, ale jest kwestia legitymizowania tego.

  • 20:57

    Marcin Przydacz: Alaksandr Łukaszenka nie jest prezydentem Białorusi wybranym w normalnych wyborach. Od kilkunastu miesięcy nie traktuje się go jako człowieka mającego legitymację do sprawowania władzy. Natomiast kanały dyplomatyczne z Białorusią są otwarte.

  • 20:53

    Pacek: Najgorsze jest to, co może nastąpić. Jeżeli obserwujemy działania Putina, gdy popatrzymy, jak reaguje Łukaszenko, to należy się obawiać, że ten migracyjny konflikt może się przeistoczyć w graniczny lub regionalny konflikt o poważniejszym charakterze. On może zacząć się od prowokacji.

  • 20:52

    Bogusław Pacek: Reakcje z naszej strony są adekwatne do zagrożeń, które się pojawiają. Migrant, który idzie z deską, nie może być potraktowany bronią.

  • 20:50

    Anna Maria Dyner: Kryzys migracyjny i migranci to tylko pewien element. Powinniśmy skoncentrować się na całej polityce Rosji i Białorusi w stosunku do Zachodu. To bardzo wyraźny test na ile te państwa będą silne w swej jedności. Tam gdzie Rosja jest silna, jest silna słabością przeciwnika.

  • 20:49

    Eberhardt: Czekają nas kolejne działania prowokacyjne, być może o charakterze incydentów zbrojnych. Powinniśmy mieć gotowe pomysły na to, jak w sposób kategoryczny pokazać możliwość utrudnienia życia Łukaszence i Putinowi.

  • 20:48

    Adam Eberhardt: Dialog z Putinem i Łukaszenką będzie wtedy skuteczny, gdy zostanie poprzedzony bardzo silnymi sankcjami.

  • 20:44

    Marcin Przydacz pytany o wymianę handlową z Białorusią: Sankcje będą kolejnym uderzeniem, ale tak jak powtarzamy – nie są celem samym w sobie. Są sygnałem dla władz Białorusi, by zmieniły swą agresywną politykę.

  • 20:42

    Nowak-Far: To zasługa dyplomacji unijnej, że kanały przerzutu są przerywane. Bez wpływania na to, co się dzieje w państwach, które służą do przerzucania ludzi na Białoruś, to nie będzie efektywnego oddziaływania żadnego pojedynczego państwa na ten problem.

  • 20:40

    Nowak-Far: Bez UE i partnerów z NATO – szczególnie bez dobrych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi – Polska nie poradzi sobie z tym konfliktem.

  • 20:39

    Były wiceminister spraw zagranicznych prof. Artur Nowak-Far pytany o to, czy Polska może wykonać jakieś ruchu niezależnie od UE: Polska może wykonywać działania taktyczne, ustawić żołnierzy, bariery fizyczne. To co jest najwartościowsze, to przerwanie kanałów przerzuty ludzi na Białoruś oraz skłonienie partnerów w UE do rozszerzenia sankcji.

  • 20:37

    Marcin Przydacz: Lista sankcyjna jest już na stole. To efekt naszych prac dyplomatycznych z ostatnich kilku tygodni.

  • 20:34

    Dyner: Białoruś i Rosja są mistrzami w kreowaniu konfliktów, które później chcą same rozwiązywać i oferować światu swoje dobre usługi.

  • 20:33

    Anna Maria Dyner pytana o to, kto może wpłynąć na Łukaszenkę: jedyna osoba, która miałaby klucz do wpływania na Łukaszenkę, jest zainteresowana tym, by ten konflikt trwał. Widać wyraźnie, że dzieje się to, czego Rosja chciała. Po integracji gospodarczej i militarnej następuje prośba ze strony białoruskich władz o dodatkowe wsparcie wojskowej.

  • 20:32

    Adam Eberhardt: Migranci, którzy trafiają na Białoruś stają się zakładnikami w rękach służb białoruskich. Cały dramat humanitarny wiąże się z tym, że ludzie na granicy są zakładnikami służb.

  • 20:30

    Przydacz: Zupełnie inna sytuacja jest teraz na Białorusi. To jest operacja hybrydowa, w której migranci są wykorzystywani jako naboje.

  • 20:30

    Maricin Przydacz: Nie mieliśmy takich sytuacji na granicach. To jest nowy fenomen. Wcześniej mieliśmy naturalny napływ migrantów, gdzie ludzie uciekali do bezpieczniejszych państw.

  • 20:27

    Bogusław Pacek: Frontex ma możliwość użycia 1500 strażników granicznych z różnych państw, którzy funkcjonują podobnie jak w NATO, w formule szybkiego reagowania.

  • 20:26

    Marta Jaroszewicz z Ośrodka Badań nad Migracjami UW pytana o ewentualną pomoc agencji Frontex: Frontex co roku otrzymuje coraz większy budżet i posiada wyszkolonych specjalistów. To przede wszystkim tłumacze, specjaliści od weryfikacji dokumentów, specjaliści od danych kultur, od procedury uchodźczej.

  • 20:22

    Bogusław Pacek: Używaliśmy jako państwo niepotrzebnie nadmiernej retoryki. To nie jest wojna, to bardzo poważna sytuacja kryzysowa.

  • 20:21

    Przydacz: Cały czas rozważamy wykorzystanie artykułu 4. NATO. Jeżeli będzie konieczność, skorzystamy z niego. Mamy pełne poparcie wszystkich pozostałych sojuszników.

  • 20:20

    Przydacz: Konsultujemy się z sojusznikami. Natomiast nie chcemy wysyłać sygnałów na tym etapie, które mogłyby zostać mylnie odczytane.

  • 20:19

    Maricin Przydacz: Do tej pory w historii NATO artykuł 4. był wykorzystany sześciokrotnie, ostatni raz przy okazji inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Wówczas była konieczność użycia artykułu 4.

  • 20:17

    Eberhardt: Nie wyobrażam sobie żeby operacja białoruskiego KGB była robiona bez błogosławieństwa służb rosyjskich. Potrzebne jest także polityczne poparcie, które Łukaszenka uzyskał.

  • 20:16

    Dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt: Rosjanie i Białorusini w wymiarze taktycznym są bardzo elastyczni. Mam wrażenie, że sama inicjatywa zdestabilizowania wschodniej granicy UE wyszła od Łukaszenki. To jego próba odbicia się po wydarzeniach ostatniego roku.

  • 20:14

    Dyner: Mińsk musiał co najmniej dostać cichą aprobatę ze strony Moskwy. Teraz ta aprobata jest bardzo wyraźna. Ta narracja obu państw jest tożsama.

  • 20:14

    Dyner: Koncentrowaliśmy się na tej pierwszej fali migrantów, mówiąc, że to odpowiedź na sankcje UE wobec Białorusi. To nie jest prawda. Litewska straż graniczna pierwsze próby zwiększonych przekroczeń granicy notowała już w połowie maja, więc miesiąc przed tym czwartym pakietem sankcji.

  • 20:12

    Anna Maria Dyner, analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych specjalizująca się w Białorusi: Ten scenariusz ewoluował. On nie był rozpisany z góry. O tym, że wszystko się zacznie było wiadomo mniej więcej od lutego - marca.

  • 20:10

    Pacek: Nie spodziewałem się cynizmu i bezwzględności Łukaszenki. Obawiam się, że ta determinacja i szaleństwo może doprowadzić do jakichś prowokacji na granicy i tego obawiam się bardziej, niż tych migrantów stojących na granicy.

  • 20:09

    Generał Bogusław Pacek, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego: Nie miałem złudzeń, że po Litwie przyjdzie Polska. Polska w większym stopniu wpisana jest w agresywną politykę Federacji Rosyjskiej, a to idzie w parze.

  • 20:07

    Przydacz: Wspólnie z partnerami europejskimi nasza dyplomacja doprowadziła do unieruchomienia lotów z Bagdadu i Irbilu.

  • 20:06

    Przydacz: Najpierw rozmawialiśmy z sojusznikami z UE i NATO, by nasz nacisk wobec państw Bliskiego Wschodu było wspólne. Polska może realizować taką politykę, ale jeżeli zrobimy to wspólnie z 27 państwami UE, na pewno ta działalność będzie dużo bardziej skuteczna.

  • 20:05

    Przydacz: Efekty naszych działań widać w ostatnich dniach. Cały festiwal solidarności i wsparcia od wszystkich sojuszników w NATO. Podobnie na poziomie UE 27 państw swoi murem za Polską.

  • 20:04

    Przydacz: skala tego działania przewyższyła wszelkie możliwe przewidywania

  • 20:03

    Wiceminister spraw zagranicznych Maricin Przydacz pytany o to, od kiedy MSZ wiedział o możliwych prowokacjach ze strony Białorusi: Pierwsze informacje pojawiały się wczesnym latem. W pierwszej kolejności te działania destabilizacyjne były ukierunkowane na Litwę i częściowo na Łotwę.

  • 20:01

    Rozpoczęła się "Debata TVN24: Granica". Zapraszamy na relację na żywo.

"Nie uciekniemy od problemu migracji"

- Zarówno rząd, jak i politycy opozycji mówią o tym, że wschodnia granica Polski, to dziś granica między państwem prawa i zasad a państwem bezprawia. Problem polega tylko na tym, że jedna i druga strona zdecydowanie inaczej definiuje te pojęcia, inaczej te granice widzi. To jest jeden z aspektów, o których należy rozmawiać - ocenił w TVN24 gospodarz debaty Marcin Zaborski. 

Zwrócił uwagę, że kryzys na granicy jest nie tylko kryzysem bezpieczeństwa i kryzysem politycznym, ale także kryzysem humanitarnym, o czym mówi się w debacie publicznej znacznie mniej.

- Nie uciekniemy od problemu migracji na świecie, nie unikniemy od problemu migracji w Europie. Tu należy zadać pytanie, czy my na ten problem się przygotowujemy. Na przykład, czy Polska ma wypracowaną koncepcję polityki migracyjnej - mówił, zapowiadając debatę.

Autorka/Autor:momo/kab

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia stwierdził w niedzielę, że sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa powinna była zaczekać na Zbigniewa Ziobrę. Były minister sprawiedliwości został w piątek doprowadzony przez policję już po tym, jak komisja zamknęła posiedzenie i uchwaliła złożenie wniosku o zatrzymanie Ziobry na 30 dni. Hołownia dodał, że ta "procedura zajmie tygodnie, jeśli nie miesiące".

"Cena niepoczekania na Ziobrę to będzie kilka tygodni, jeśli nie miesięcy"

"Cena niepoczekania na Ziobrę to będzie kilka tygodni, jeśli nie miesięcy"

Źródło:
PAP

Przemysław Godyla, pracownik poznańskiego Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych odkrył w siedzibie firmy dziesiątki napisów wykonanych przez więźniów. Inskrypcje pokrywają ściany w piwnicach kamienicy przy ul. Matejki 57. Po wojnie mieścił się tam milicyjny areszt, a zamknięci w nim ludzie wyryli na ścianach wstrząsające świadectwo swojej opresji. "Kiedy te ruskie sługusy będą siedzieć? Kiedy skończy się ich panowanie?", "Boże… zbaw Polskę… od oprawców.. czerwonych…" - to tylko niektóre z wydrapanych gwoździami inskrypcji.

"To kapsuła czasu, zszedłem na dół i oniemiałem". Sensacyjne odkrycie w piwnicy

"To kapsuła czasu, zszedłem na dół i oniemiałem". Sensacyjne odkrycie w piwnicy

Źródło:
Aleksander Przybylski

31-latka z Zabrza poszukiwali policjanci i sądy, wystawiono za nim cztery listy gończe i cztery nakazy doprowadzenia do aresztu. Zgubiły go uczynność i zepsute światło w aucie. Policjanci z Wolsztyna (Wielkopolskie) zatrzymali mężczyznę, gdy podwoził kolegę, któremu samodzielną podróż uniemożliwiał sądowy zakaz.

Był poszukiwany czterema listami gończymi. Zgubiły go uczynność i zepsute światło

Był poszukiwany czterema listami gończymi. Zgubiły go uczynność i zepsute światło

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum nakazała w sobotę wprowadzenie ceł w odwecie za 25-procentowe taryfy nałożone na import z Meksyku przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Odrzuciła oskarżenia o związki jej rządu z organizacjami przestępczymi.

"Kategorycznie odrzucamy kalumnię, wygłaszaną przez Biały Dom"

"Kategorycznie odrzucamy kalumnię, wygłaszaną przez Biały Dom"

Źródło:
PAP

Na autostradzie A4 w województwie opolskim zderzyły się cztery samochody. Jak podaje policja, jeden z kierowców zasnął za kierownicą. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala.

Zasnął za kierownicą, doprowadził do serii zderzeń

Zasnął za kierownicą, doprowadził do serii zderzeń

Źródło:
tvn24.pl

Jedna osoba zginęła w wypadku z udziałem trzech samochodów, do którego doszło w okolicach Myśliborza (Zachodniopomorskie). Trzy inne osoby zostały ranne.

Zderzyły się trzy samochody, jedna osoba nie żyje

Zderzyły się trzy samochody, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Do Europy wdziera się coraz więcej mroźnego powietrza z północy. Sprawdź, co przewiduje prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej autorskiej, długoterminowej prognozie temperatury na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Od kilku dni w Grecji w rejonie wyspy Santoryn odnotowuje się raz po raz słabe i umiarkowane trzęsienia ziemi. Zdaniem ekspertów, wstrząsy nie są powiązane z aktywnością wulkaniczną. W poniedziałek, w ramach środków ostrożności, szkoły mają być jednak zamknięte.

Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Źródło:
Reuters, PAP, GreekReporter

Na krajowej "ósemce" w pobliżu miejscowości Brody (Podlaskie) autobus zderzył się z osobową toyotą. Autem podróżował 18-latek, który zginął na miejscu.

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Źródło:
TVN24

Policja przeszukuje pas nadmorski w gdańskim Brzeźnie. Na miejscu znaleziono ciało starszego mężczyzny, który miał obrażenia głowy. Wcześniej do służb wpłynęło zgłoszenie o szarpaninie dwóch osób.

Znaleźli ciało starszego mężczyzny. Policyjna obława w pasie nadmorskim

Znaleźli ciało starszego mężczyzny. Policyjna obława w pasie nadmorskim

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zbigniew Ziobro postanowił zrobić cyrk. Rozumiem komisję, która w pewnym momencie doszła do wniosku, że nie pozwoli kolejny raz naruszać powagi państwa - mówiła w programie "Kawa na ławę" w TVN24 wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer (KO) odnosząc się do decyzji komisji, która przegłosowała wniosek o 30-dniowy areszt dla Ziobry. Wiceszef komisji do spraw Pegasusa Przemysław Wipler (Konfederacja) relacjonował jak wyglądało posiedzenie komisji i powiedział, że "wniosek o areszt był przygotowany z góry".

"Albo rozliczamy, albo bawimy się w kotka i myszkę". Wipler: wiedzieliśmy, że Ziobro zaraz się pojawi

"Albo rozliczamy, albo bawimy się w kotka i myszkę". Wipler: wiedzieliśmy, że Ziobro zaraz się pojawi

Źródło:
TVN24

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania od internautów, na których uchwycili kierowcę jadącego pod prąd autostradą. Twierdzą, że działo się to na A2 w okolicy Wiskitek, gdzie w sobotę doszło do wypadku. - To była noc, świeciły reflektory innego samochodu i w pewnej chwili samochód wyłonił się zza łuku drogi, a kierowca przed nami zaczął hamować. Żona odbiła w prawo, natychmiast zaczęła hamować i jakimś cudem uniknęliśmy tego zderzenia - relacjonował jeden z mężczyzn, który rozmawiał także z reporterem TVN24.

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Dwie osoby nie żyją, a jedna przebywa w szpitalu. Policja potwierdziła wstępnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd i doprowadził do czołowego zderzenia.

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, Kontakt24

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów, zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl

Wielkie święto muzyki coraz bliżej. W nocy z niedzieli na poniedziałek polskiego czasu wręczone zostaną nagrody Grammy. Po raz piąty galę poprowadzi południowoafrykański komik Trevor Noah. Czy Beyoncé w końcu doceniona zostanie w kategorii album roku, czy Taylor Swift poprawi swój rekord w tej kategorii? Werdykt Akademii Fonograficznej przed nami.

Grammy 2025 w hołdzie Los Angeles i Quincy'emu Jonesowi

Grammy 2025 w hołdzie Los Angeles i Quincy'emu Jonesowi

Źródło:
tvn24.pl

Wraz z rosnącą liczbą zachorowań na grypę w ostatnich tygodniach zwiększa się aktywność przeciwników szczepień. Do obiegu wracają stare teorie - na przykład ta, że dowodem na nieskuteczność szczepionek na grypę jest fakt, iż choroba ta pojawia się co roku. Eksperci wyjaśniają więc, o co chodzi z sezonowością grypy i dlaczego właśnie szczepionki zmniejszają ryzyko zachorowania.

Szczepionki są, a "mamy grypę co roku". Eksperci tłumaczą

Szczepionki są, a "mamy grypę co roku". Eksperci tłumaczą

Źródło:
Konkret24

W czwartym dniu po egzekucji Franza Kutschery odbył się jego "ślub" z 26-letnią Jane Lillian Steen, norweską volksdeutschką. Zamiast wesela odbył się pogrzeb. Kat Warszawy został pochowany na powązkowskim niemieckim "cmentarzu bohaterów".

Kutschera ożenił się po własnej śmierci. "Wesele przepadło, ale ślub się odbył!"

Kutschera ożenił się po własnej śmierci. "Wesele przepadło, ale ślub się odbył!"

Źródło:
PAP

Dwa projekty ustaw, dwie daty zakończenia procesu zmian i dwa zupełnie różne pomysły na to, jak rozwiązać problem wadliwych powołań sędziowskich w polskim wymiarze sprawiedliwości. Sprawa dotyczy 3250 sędziów, a rząd w najbliższych tygodniach ma wybrać ostateczny scenariusz. Jakie warianty są w grze?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Źródło:
TVN24

15 portretów kobiet, mężczyzn i dzieci w różnym wieku znalazło się w kolekcji, na którą przypadkiem natrafiono podczas rozbiórki budynku w Pruszkowie. Fotografie pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Nie wiadomo, kogo przedstawiają, ani kto był ich właścicielem. Urzędnicy liczą, że dzięki publikacji zdjęć, uda się rozwikłać tę zagadkę.

Podczas rozbiórki natrafili na kolekcję dawnych portretów. Kim są osoby ze zdjęć?

Podczas rozbiórki natrafili na kolekcję dawnych portretów. Kim są osoby ze zdjęć?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We Włoszech anulowano wyniki egzaminu po tym, jak profesorowie odkryli, że wielu zdających odpowiadając na pytania wykorzystało sztuczną inteligencję. Egzamin na uniwersytecie w mieście Ferrara musi powtórzyć 362 studentów psychologii.

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl