TVN24 | Polska

Szef MSZ Rosji o kryzysie migracyjnym. Żaryn: międzynarodowa gra polityczna właśnie się zaczyna

TVN24 | Polska

Autor:
akw/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Żaryn: spodziewamy się niespokojnego dnia
Żaryn: spodziewamy się niespokojnego dniaTVN24
wideo 2/22
TVN24Żaryn: spodziewamy się niespojonego dnia

"W najbliższym czasie Rosja będzie coraz częściej prezentować się jako kraj, który może pomóc rozwiązać problemy migracyjne Zachodu" - ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, który komentował wypowiedź szefa rosyjskiego MSZ. Siergiej Ławrow na konferencji mówił o sytuacji przy polsko-białoruskiej granicy. Sugerował, że Unia Europejska powinna "odpowiadać za swoje postępowanie", bo "przez lata propagowała i reklamowała swój sposób życia".

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow porównał we wtorek sytuację na granicy polsko-białoruskiej z falą uchodźców z terytorium Turcji. - Unia Europejska wspierała finansowo pozostanie uchodźców w Turcji - mówił. Jego zdaniem Unia Europejska mogłaby tak samo pomóc Białorusi.

- Dlaczego nie można również pomagać Białorusinom, którzy mają pewne potrzeby, tak aby uchodźcy, których Litwa i Polska nie chcą wpuszczać na swoje terytorium, żyli w normalnych warunkach? - pytał rosyjski minister na konferencji prasowej. Dodał, że uchodźcy nie chcą pozostać "na Białorusi ani w Turcji", a chcą przedostać się do krajów Unii Europejskiej. Ocenił, że Unia "przez lata propagowała i reklamowała swój sposób życia" i wobec tego "należy odpowiadać za swoje postępowanie".

Siergiej Ławrow mid.ru

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Żaryn: przewidywaliśmy, że Putin będzie próbował zdyskontować politycznie kryzys migracyjny

Do słów rosyjskiego ministra odniósł się we wtorek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. "Szef rosyjskiego MSZ formułuje pierwsze 'rady' dla Unii Europejskiej, jak rozwiązać kryzys migracyjny. W najbliższym czasie Rosja będzie coraz częściej prezentować się jako kraj, który może pomóc rozwiązać problemy migracyjne Zachodu" - ocenił.

"Od początku przewidywaliśmy, że Putin - akceptując i popierając działania Łukaszenki - będzie próbował zdyskontować politycznie kryzys migracyjny, żądając od UE zgody na swoje postulaty w zamian za 'uspokojenie sytuacji'" - napisał Żaryn w kolejnym wpisie. Ocenił przy tym, że "międzynarodowa gra polityczna właśnie się zaczyna".

Migranci przy polsko-białoruskiej granicy

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. Unia Europejska i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów w odpowiedzi na sankcje.

Raport: Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Relacjonując wydarzenia na granicy, media mogą korzystać niemal wyłącznie z oficjalnych rządowych nagrań i informacji. Do strefy objętej stanem wyjątkowym nie mają dostępu dziennikarze.

Nagranie granicy z Białorusią z pokładu śmigłowca
Nagranie granicy z Białorusią z pokładu śmigłowcaTwitter.com/podlaskaPolicja

Autor:akw/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Muller/twitter

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości