TVN24 | Polska

Ziobro o jawności oświadczeń majątkowych, Pawłowicz zareagowała. "Szczuje pan na mnie"

TVN24 | Polska

Autor:
akw/adso
Źródło:
TVN24, PAP
Ziobro: jestem zwolennikiem jawności oświadczeń majątkowych. Pawłowicz: szczuje pan na mnie
Ziobro: jestem zwolennikiem jawności oświadczeń majątkowych. Pawłowicz: szczuje pan na mnieTVN24
wideo 2/7
TVN24Ziobro: jestem zwolennikiem jawności oświadczeń majątkowych. Pawłowicz: szczuje pan na mnie

Zbigniew Ziobro, w kontekście pytania o oświadczenie majątkowe Julii Przyłębskiej, powiedział, że jest zwolennikiem jawności tych oświadczeń i "każdemu" - również sędziom Trybunału Konstytucyjnego - doradza, aby je pokazywali. "Szczuje Pan na mnie" - zareagowała na jego słowa sędzia TK Krystyna Pawłowicz, która zawnioskowała o utajnienie własnego.

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, był w środę pytany przez dziennikarzy w Sejmie, czy szefowa Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska powinna ujawnić swoje oświadczenie majątkowe.

- Jestem zwolennikiem jawności oświadczeń majątkowych. Byłem inicjatorem ustaw wprowadzających jawność oświadczeń majątkowych sędziów, prokuratorów i taki jest mój pogląd. Każdemu doradzam, aby ujawniał oświadczenia majątkowe w takim zakresie, w jakim stanowi to prawo. To dotyczy również sędziów Trybunału Konstytucyjnego - odpowiedział.

Pawłowicz do Ziobry: szczuje pan na mnie

Na te słowa tego samego dnia odpowiedziała sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz. Na Twitterze oceniła, że pytanie mediów - dotyczące Julii Przyłębskiej, a nie Pawłowicz - było "prowokacyjne".

"SZCZUJE Pan na mnie za to, że ZGODNIE z PRAWEM uzasadnienie korzystam z możliwości wnioskowania o nieujawnianie mego oświadczenia majątkowego…ZGODNIE z prawem. Dlaczego ?" - dodała sędzia TK, w przeszłości posłanka PiS.

Trybunał Konstytucyjny opublikował oświadczenia majątkowe dziesięciorga sędziów (Julii Przyłębskiej i dziewięciu innych sędziów: Rafała Wojciechowskiego, Wojciecha Sycha, Jakuba Steliny, Zbigniewa Jędrzejewskiego, Stanisława Piotrowicza, Piotra Pszczółkowskiego, Bogdana Święczkowskiego, Mariusza Muszyńskiego i Andrzeja Zielonackiego) za 2021 rok.

Oświadczenia pozostałych pięciorga sędziów (w tym między innymi Pawłowicz) - na ich wniosek - zostały utajnione.

Trybunał KonstytucyjnyAnna Kwaśny/tvn24.pl

Kwestia oświadczeń majątkowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego za 2021 roku wzbudziła zainteresowanie mediów po podanej w kwietniu przez "Gazetę Wyborczą" informacji, że Sąd Najwyższy na wniosek Przyłębskiej utajnił jej oświadczenie majątkowe, a sama Przyłębska wcześniej nadała klauzulę "zastrzeżone" oświadczeniom pięciu sędziów TK.

Po serii krytycznych publikacji medialnych prezes TK wystąpiła o odtajnienie jej oświadczenia.

Wymóg publikacji oświadczeń majątkowych sędziów wprowadziła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych z listopada 2016 roku. Oświadczenie może być utajnione, gdy jawność rodziłaby zagrożenie dla sędziego lub jego bliskich. Za podanie nieprawdy w oświadczeniu grozi kara pozbawienia wolności.

>> Czytaj więcej w Konkret 24: Manowska utajniła oświadczenie majątkowe Przyłębskiej. Wyjaśniamy "wytrych prawny"

Autor:akw/adso

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości