KRRiT chce ukarać TVN. Kilkadziesiąt redakcji publikuje materiał "Siła kłamstwa"

Autor:
Sylwia
Piestrzyńska
Źródło:
TVN24
Redakcje jednoczą się przeciwko decyzji KRRiT ws. TVN
Redakcje jednoczą się przeciwko decyzji KRRiT ws. TVN
TVN24
TVN24Redakcje jednoczą się przeciwko decyzji KRRiT ws. TVN

Kilkadziesiąt redakcji, nie tylko ogólnopolskich, ale i lokalnych na znak solidarności publikuje na swoich stronach materiał "Siła kłamstwa". Za ten materiał, na wniosek Antoniego Macierewicza, KRRiT chce TVN ukarać. Ci, którzy się z nami solidaryzują mówią: "dziś to dotyczy TVN, ale jutro może być na waszym miejscu każdy". Materiał magazynu "Polska i Świat".

Maciej Świrski miał okazję odpowiedzieć na pytania dziennikarzy o to, jakie kompetencje ma do badania katastrof lotniczych, ale wolał milczeć stając po stronie władzy.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji według konstytucji powinna stać na straży wolności słowa i prawa do informacji - ale po skardze Antoniego Macierewicza chce ukarać TVN za reportaż o jego manipulacjach.

- Jeśli władzy się uda taki sposób zamykania ust mediom, to będą z tego korzystać, dlatego nigdy się na to nie zgodzimy - mówi Jerzy Jurecki z Tygodnika Podhalańskiego.

Lista redakcji udzielających bezprecedensowego wsparcia. "Siła kłamstwa" na kilkudziesięciu stronach internetowych 

Kilkadziesiąt redakcji publikuje materiał "Siła kłamstwa"

PiS próbując uciszyć TVN - uzyskał efekt całkowicie odwrotny. - Chcemy w ten sposób wyrazić swoje poparcie dla TVN, bo to co się dzieje, jest nie do pomyślenia - stwierdza Piotr Wąsowicz z TVregionalna24.pl.

TVN dostał wsparcie nie tylko od ogólnopolskich, ale też lokalnych mediów. To dziesiątki telewizji, gazet i portali z całej Polski. Na ich stronach reportaż "Siła kłamstwa" można zobaczyć za darmo i o każdej porze. - Szybka, łatwa decyzja. Nasze wszystkie pięć telewizji lokalnych, które skupia Regionalna 24 wyrażają w ten sposób poparcie - wyjaśnia Piotr Wąsowicz.

- My dołączyliśmy do tej akcji, bo po prostu tak trzeba, bo to jest przyzwoite – uważa redaktor naczelna przełom.pl Grażyna Kaim. To solidarność dziennikarska, która płynie z całego kraju - także z okręgu wyborczego Antoniego Macierewicza. - Tak naprawdę tutaj chodzi o demokrację. Nie ma jej bez mediów niezależnych - stwierdza wydawca Gazety Radomszczańskiej Andrzej Andrysiak.

ZOBACZ REPORTAŻ "SIŁA KŁAMSTWA" NA TVN24 GO

Reportaż "Siła kłamstwa" pokazał, jak podkomisja smoleńska ukrywała dowody i manipulowała faktami w sprawie katastrofy, której PiS od 12 lat używa w politycznej grze.

- Za tymi historiami są przecież potężne wydatki państwowych publicznych pieniędzy. Kto ma je kontrolować, jak nie my w momencie, kiedy władza objęła wszystko, co było do objęcia - zwraca uwagę Jerzy Jurecki.

Urażona władza mogłaby skorzystać z demokratycznych metod, ale tego nie zrobiła. - Dlaczego, jeśli ktoś poczuł się źle, biegnie do krajowej rady, a nie korzysta z prawa prasowego, nie korzysta z sądu cywilnego, z sądu karnego? - pyta Jurecki.

Piotr Wąsowicz ostrzega, że "jeżeli będzie to szło w obecnym kierunku, to już nawet nie Węgry, tylko Rosja nas czeka".

Reportaż "Siła kłamstwa" z września zeszłego roku to wynik wielomiesięcznej pracy reportera Piotra Świerczka, za którą dostał nagrodę Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze. - Możliwość opublikowania to dla nas jest zaszczyt, będziemy się tym chwalić - przyznaje Grzegorz Gerek z Pułtuskiej Gazety Powiatowej.

Odpowiedź TVN na pismo szefa KRRiT

Lokalne media stają w obronie TVN

Sprawa dotyczy jednego medium, ale w tle są wartości, którymi kierują się wszystkie niezależne media. - W pierwszym numerze naszej gazety w 1991 roku napisaliśmy, że celem tego, co robimy jest: publikować co interesujące, ujawniać co zakryte – mówi wydawca i redaktor naczelny Pałuki TV Dominik Księski. - A ponieważ wy ujawniliście to, co było zakryte dotąd, to leży to również w profilu naszej działalności - tłumaczy.

Lokalne media teraz stają w obronie stacji TVN, na co dzień same regularnie walczą o niezależność. - Wiemy, co to znaczy, kiedy władze próbują ustawić sobie media - mówi Jerzy Jurecki.

Przeciwko sile kłamstwa staje siła mediów. - Trzymajcie się, razem jesteśmy silni - zapewnia Piotr Wąsowicz.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:Sylwia Piestrzyńska

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości