TVN24 | Polska

Inwentaryzowali schrony. Okazało się, że jeden z nich to budowla z czasów II wojny światowej

TVN24 | Polska

Autor:
bp/
tam
Źródło:
krosno24.pl, Urząd Miasta Krosna, tvn24.pl
Krosno (Podkarpacie)
Krosno (Podkarpacie)Google Maps
wideo 2/5
Google MapsKrosno (Podkarpacie)

W Krośnie (Podkarpacie) miejscy urzędnicy przystąpili do inwentaryzacji schronów. W jej trakcie okazało się, że jeden z nich - jeszcze kilka lat temu wykorzystywany przez miejscowych strażaków - został wybudowany przez Niemców w czasie II wojny światowej. Magistrat zapowiada wyremontowanie obiektu i przywrócenie mu pierwotnej funkcji.

Krośnieński magistrat zarządził inwentaryzację znajdujących się w mieście schronów. W zasobach urzędu jest ich 10. Jak się okazało, jednym z nich jest ten wzniesiony przez Niemców w czasach II wojny światowej. - Sądzimy, że Niemcy wybudowali dla siebie schron na wypadek działań militarnych. Na swoje czasy był to bardzo solidny budynek - ocenia Jarosław Grześkow z wydziału spraw obywatelskich i zarządzania kryzysowego w krośnieńskim urzędzie.

Krosno. Podczas inwentaryzacji schronów znaleźli nowy - nazistowskiUrząd Miasta Krosna

Strażacy wykorzystywali go jako magazyn

Trudno ukryć budynek znajdujący się tak blisko centrum - i faktycznie władze miasta o nim wiedziały. Od lat 70. ubiegłego wieku aż do niedawna budowla była wykorzystywana przez strażaków, którzy traktowali ją jak magazyn. Dwa lata temu budynek trafił w ręce miasta. Teraz okazało się, że Niemcy wybudowali go w trakcie wojny jako schron.

Czytaj też: Weszli do schronu w pobliżu Kaponiery. Wybudowali go Niemcy, miał chronić przed nalotami aliantów

Jarosław Grześkow podkreśla, że budowla posiada wzmocnione drzwi i płaski dach, który miał imitować budynek gospodarczy i - w ten sposób - zmylić przeciwników w samolotach. - W środku jest przedsionek i punkt strażniczy z dwoma stanowiskami obronnymi przeznaczonymi do umieszczenia karabinów maszynowych - opisuje urzędnik.

Krosno. Podczas inwentaryzacji schronów znaleźli nowy - nazistowskiUrząd Miasta Krosna

Teraz budowla ma zostać wyremontowana tak, aby przywrócić jej pierwotną funkcję.

Większość krośnieńskich schronów powstała w latach 60. XX wieku

W schronach znajdujących się w Krośnie może się pomieścić łącznie od 600 do 1000 osób.

Większość tych obiektów została wzniesiona w latach 60. XX wieku. Wzmocnione podziemia można znaleźć w starszych budynkach przy ulicach Kolejowej i Naftowej, większość z nich zaadaptowana została jednak na zwykłe piwnice. Dlatego wymagają remontów i uprzątnięcia.

O sprawie jako pierwszy poinformował lokalny portal krosno24.pl.

Autor:bp/ tam

Źródło: krosno24.pl, Urząd Miasta Krosna, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Krosna

Pozostałe wiadomości