Chwilę po godz. 9 rozpoczęło się spotkanie Bronisława Komorowskiego z kandydującym na prezydenta Ukrainy Petro Poroszenką. "Król czekolady", jak nazywany jest w mediach Poroszenko, to faworyt w wyborach prezydenckich, które odbędą się 25 maja. Tematem rozmowy była ocena sytuacji na Ukrainie i perspektywy zakończenia kryzysu.
Najnowsze sondaże pokazują, że przed zaplanowanymi na 25 maja wyborami prezydenckimi na Ukrainie rośnie poparcie dla Petro Poroszenki, biznesmena i byłego szefa MSZ. Spada natomiast popularność dla jego głównej rywalki, Julii Tymoszenko.
W piątek Petro Poroszenko odwiedził Warszawę, gdzie przyjął go prezydent Bronisław Komorowski. Spotkanie w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się o godz. 9.15.
- Prezydent poinformował o różnych formach wsparcia dla Ukrainy ze strony Polski, w tym misji obserwatorów na wybory prezydenckie i pomocy eksperckiej w zakresie reformy samorządowej na Ukrainie - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Jaromir Sokołowski. Jak relacjonował prezydencki minister, Poroszenko zadeklarował wolę "podtrzymania strategicznego partnerstwa polsko-ukraińskiego" oraz współpracy z Polską w obszarze integracji europejskiej, reformy samorządowej, bezpieczeństwa energetycznego i walki z korupcją. - Zadeklarował również wolę kontynuacji pojednania polsko-ukraińskiego - podkreślił Sokołowski.
Spotkanie "konstruktywne i efektywne"
Sam Poroszenko powiedział dziennikarzom, że było to konstruktywne i efektywne spotkanie.
- Omówiliśmy sytuację związaną z przygotowaniami do przeprowadzenia wyborów prezydenckich 25 maja. Zwróciliśmy uwagę na to, że Polska, UE i cały świat uważają, iż niezwykle ważne jest to, by 25 maja przeprowadzić wolne wybory, które będą wyrazem rzeczywistej woli mieszkańców - zaznaczył kandydat na prezydenta Ukrainy. Poroszenko podkreślił, że zakłócanie przebiegu wyborów "poprzez próby przeprowadzenia tzw. referendum zostanie potraktowane jako próba destabilizacji sytuacji na Ukrainie". Poinformował, że rozmawiał z Komorowskim również na temat polskich doświadczeń związanych z decentralizacją władzy. W tym kontekście pojawiła się kwestia polskich zespołów eksperckich, pod przewodnictwem posła PO Marcina Święcickiego, które wspierają ukraińską reformę samorządową. - To pomoże Ukrainie wnieść konieczne zmiany do konstytucji i przyspieszy proces decentralizacji kraju - uważa Poroszenko. Jak mówił, jest wdzięczny Polsce również za propozycję współpracy z Ukrainą przy programie reformy sił zbrojnych tego kraju. Dodał, że ważne jest powołanie polsko-ukraińsko-litewskiej brygady z kwaterą główną w Lublinie.
Zaproszenie na obchody 4 czerwca
Podziękował również za zaproszenie do udziału w obchodach 25. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku. - Mam nadzieję, że będę mógł skorzystać z tego zaproszenia - powiedział Poroszenko.
O stanowisko prezydenta na Ukrainie w przedterminowych wyborach 25 maja ubiega się 23 kandydatów. Jeśli w pierwszej turze nikt nie uzyska ponad 50 proc. głosów, druga odbędzie się 15 czerwca.
Autor: kg/i/zp / Źródło: tvn24.pl, PAP