Nowy rok akademicki w polskich uczelniach w cieniu wysokich rachunków

Źródło:
PAP, TVN24
Nowy rok akademicki w cieniu kryzysu. Uczelnie rozważają nauczanie zdalne i czterodniowy tryb zajęć
Nowy rok akademicki w cieniu kryzysu. Uczelnie rozważają nauczanie zdalne i czterodniowy tryb zajęćTVN24
wideo 2/8
Nowy rok akademicki w cieniu kryzysu. Uczelnie rozważają nauczanie zdalne i czterodniowy tryb zajęćTVN24

Uniwersytet Jagielloński zainaugurował 659. rok akademicki. Rozpoczęcie było poprzedzone przemarszem profesorów najstarszej polskiej uczelni ulicami Krakowa. Rektor uniwersytetu, profesor Jacek Popiel, podczas uroczystości zwracał uwagę na problemy, z jakimi w sezonie 2022/2023 będzie mierzyć się placówka. To między innymi kwestie finansowe. Podobne problemy sygnalizują także inne szkoły wyższe, rozpoczynające kolejny rok nauczania.

Najstarsza polska uczelnia zainaugurowała w sobotę 659. rok akademicki. Podczas inauguracji dokonana została immatrykulacja studentów reprezentujących wszystkie wydziały Uniwersytetu Jagiellońskiego, czyli włączenie ich do uniwersyteckiej społeczności. Przed uroczystością ulicami Krakowa odbył się przemarsz profesorów.

Rektor UJ: świat nas po raz kolejny strasznie zaskoczył

Podczas inaugurującego rok akademicki przemówienia rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor Jacek Popiel, wymienił szereg problemów, z jakimi mierzy się zarówno uczelnia, jak i cały kraj. Przypomniał, że ostatnie lata były trudne ze względu między innymi na pandemię COVID-19, a gdy sytuacja związana z koronawirusem zaczęła się poprawiać, Rosja zaatakowała Ukrainę.

- Do tego dnia żyliśmy w przekonaniu, że w XXI wieku w tej części świata niemożliwa jest wojenna tragedia. Świat nas po raz kolejny strasznie zaskoczył i obalił wszystkie pewniki, którymi w samozadowoleniu żyli politycy, ale i mieszkańcy - zaznaczył profesor. Podkreślił, że społeczność akademicka pomogła uchodźcom, między innymi udostępniając im ponad 700 miejsc noclegowych, organizując zbiórki i kursy językowe.

Pracuje na uczelni prawie pół wieku. Tak trudnego okresu nie pamięta

Uczelnie wyższe szykują się na nadchodzącą zimę. Radość z sobotniego rozpoczęcia roku akademickiego przyćmiła niepewność najbliższych miesięcy, które - ze względu między innymi na kryzys energetyczny - będą dla rektorów szczególnie trudne. Niektóre placówki decydują się na obniżenie temperatury w pomieszczeniach, inne zamykają część obiektów lub rozważają nauczanie zdalne.

Rektor UJ przekazał, że przez dwa ostatnie lata uniwersytet nie zanotował strat, ale ten rok akademicki może być inny.

Zdaniem naukowca to "problem całego środowiska akademickiego, związany z niskim wzrostem wysokości subwencji, stanowiącej podstawę funkcjonowania uczelni, z inflacją, a przede wszystkim ogromnym wzrostem cen źródeł energii, i tym samym kosztów utrzymania i funkcjonowania szkół". - Pracuję w uniwersytecie 45 lat, ale nie pamiętam, żeby rektorzy tak dramatycznie przedstawiali najbliższy okres w funkcjonowaniu podległych im szkół - przyznał.

Jacek Popiel mówił o wzroście kwot na rachunkach za prąd, i to o nawet 700 procent. - Dla nas ta decyzja była przerażająca - stwierdził już wcześniej w programie "Tak jest" na antenie TVN24. W sobotę ponownie podkreślił, że uczelnia musi "jak najszybciej opracować program oszczędnościowy".

Obniżenie temperatury w budynkach, chłodniejsza woda

Oszczędności planują również inne uczelnie, w tym Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- Będziemy chcieli ograniczyć zużycie mediów. To jest obniżenie temperatury w budynkach, zwłaszcza w ciągach komunikacyjnych, obniżenie podgrzewania wody (...), rezygnacja z oświetlenia budynków, które mają charakter iluminacji. Już podejmujemy takie decyzje, żeby budynki uniwersyteckie były wyłączane z eksploatacji na dłuższy czas, na przykład na cały weekend - powiedziała w rozmowie z TVN24 profesor Bogumiła Kaniewska, rektor poznańskiej uczelni.

"Wołanie o opamiętanie"

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego zaapelował podczas uroczystości o przeciwstawianie się polaryzacji postaw i podziałów.

- Ze środowiska akademickiego najstarszej polskiej uczelni musi wybrzmieć wołanie o opamiętanie. To naukowcy posiadający wiedzę historyczną, ekonomiczną, ekologiczną, ale niezależni politycznie, nieuwikłani w doraźne interesy polityczne i związane z nimi kariery, powinni ostrzegać, że funkcjonujemy już na niebezpiecznej granicy, poza którą czeka nas... I tu stawiam znak zapytania - powiedział Popiel.

Podsumowując przemówienie, naukowiec podkreślił jednak, że patrzy w przyszłość z optymizmem. - Wierzę, że wspólnie uda się nam pokonać przeciwności i poprzez nasze osiągnięcia dydaktyczne, badawcze, organizacyjne zapisać kolejną godną kartę w wielowiekowej historii naszej uczelni - powiedział.

Problemy studentów z mieszkaniami

Reporter TVN24 Wojciech Sidorowicz rozmawiał w sobotę ze studentami Uniwersytetu Jagiellońskiego, pytając między innymi o to, czy trudno było im znaleźć zakwaterowanie na nowy rok akademicki.

Jak dowiedział się nasz dziennikarz, niektórzy studenci za mieszkanie muszą zapłacić około 20 procent więcej niż w ubiegłym roku. O ile w ogóle znajdą lokal, bo zdarza się, że podpisanie umowy graniczy z cudem.

Czytaj też: Rosną ceny wynajmu mieszkań. Komentarze studentów

- Jest bardzo ciężko coś znaleźć. Ja bardzo długo szukałam i nie znalazłam nic, i dojeżdżam. Na szczęście wychodzi to troszkę taniej niż mieszkanie czy akademik, bo mieszkam w miarę blisko - powiedziała jedna ze studentek.

- Na szczęście udało mi się znaleźć (kwaterę - red.) w takich pieniądzach "dość, dość", ale wiadomo, że warunki nie są jakieś ekskluzywne - przyznała inna.

Autorka/Autor:bp//rzw

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie piątkowego wypadku w Szczecinie. Zatrzymany mężczyzna usłyszy zarzuty dotyczące usiłowania zabójstwa wielu osób oraz spowodowania katastrofy w ruchu lądowym. Do szczecińskich szpitali trafiło 20 osób, stan dwóch osób jest określany jako krytyczny.

Jest śledztwo w sprawie wypadku w Szczecinie.  Prokuratura: wjechał w grupę intencjonalnie

Jest śledztwo w sprawie wypadku w Szczecinie. Prokuratura: wjechał w grupę intencjonalnie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Nie sądzę, aby te wielkości były rzeczywistymi wielkościami - tak Maciej Bando, wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, odpowiedział na pytanie, czy możliwy jest wzrost rachunków za prąd o 80 procent. Dodał, że "mrożenie cen jest sztucznym wytworem, który nic dobrego dla rynku nie robi". - Jeżeli mamy je odmrozić, to tylko teraz - zaznaczył.

Rachunki za prąd wzrosną o 80 procent? Odpowiedź wiceministra

Rachunki za prąd wzrosną o 80 procent? Odpowiedź wiceministra

Źródło:
tvn24.pl

Trzecia Droga nie wystawi kandydata na urząd prezydenta Warszawy. Ale przedstawiła kandydatkę, która miałaby zostać wiceprezydentką do spraw społecznych w ekipie Rafała Trzaskowskiego. To Adriana Porowska.

Trzecia Droga zdecydowała w sprawie wyborów na prezydenta Warszawy

Trzecia Droga zdecydowała w sprawie wyborów na prezydenta Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę klienci Banku Pekao mają problemy z płatnościami kartą oraz Blikiem. "Systemy wracają do działania, mogą wystąpić jeszcze chwilowe problemy. Prosimy o cierpliwość - napisali o godzinie 12.00 przedstawiciele banku w mediach społecznościowych.

Awaria w dużym banku. "Prosimy o cierpliwość"

Awaria w dużym banku. "Prosimy o cierpliwość"

Źródło:
tvn24.pl

Iris Apfel, ikona mody i przedsiębiorczyni, zmarła w piątek w swoim domu w Palm Beach na Florydzie - podało "Variety". Miała 102 lata.

Iris Apfel nie żyje. Ikona mody miała 102 lata

Iris Apfel nie żyje. Ikona mody miała 102 lata

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, Vogue

Liderzy Trzeciej Drogi podpisali na sobotniej konwencji w Otrębusach "12 gwarancji samorządowych". - Nie będzie skutecznego rządu, nie będzie najbardziej otwartego parlamentu, nie będzie najlepszego prawa, ustaw, regulacji dla naszych obywateli, dopóki nie będzie silnego samorządu - podkreślał Władysław Kosiniak-Kamysz. Szymon Hołownia dodał, że "trzeba wygrać drugą połowę meczu" rozpoczętego 15 października ubiegłego roku.

"12 gwarancji samorządowych" Trzeciej Drogi. "Musimy wygrać drugą połowę tego meczu"

"12 gwarancji samorządowych" Trzeciej Drogi. "Musimy wygrać drugą połowę tego meczu"

Źródło:
TVN24, PAP

Lewica jest i będzie stabilnym, trwałym podmiotem koalicji 15 października - podkreślił współprzewodniczący Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. W sobotę podczas konwencji przed wyborami samorządowymi w Płocku dodał, że "bez samorządów program Lewicy nie zostanie zrealizowany". Wskazywał tu między innymi na kwestie praw kobiet oraz mieszkań na wynajem.

"Bez samorządów program Lewicy nie zostanie zrealizowany"

"Bez samorządów program Lewicy nie zostanie zrealizowany"

Źródło:
TVN24

Odbywały się różne biznesy, niekoniecznie chciano się nimi chwalić, bo odkryliśmy strumień pieniędzy, który płynął do spółek i fundacji założonych przez rodzinę Roszkowskich - mówił w TVN24 dziennikarz "Superwizjera" TVN Michał Fuja, autor reportażu "Imperium Roszkowscy". Materiał w sobotę o godzinie 20 w TVN24, a już teraz do zobaczenia w TVN24 GO.

Ile znaczą polityczne koneksje w biznesie? "Ta transakcja miała wartość 117 milionów złotych"

Ile znaczą polityczne koneksje w biznesie? "Ta transakcja miała wartość 117 milionów złotych"

Źródło:
TVN24

Cessna 150, która spadła w piątek na podmokły teren w rejonie ulicy Kadetów, zostanie wyciągnięta przy pomocy śmigłowca - dowiedział się reporter tvnwarszawa.pl. Dwie osoby z załogi maszyny nie odniosły poważniejszych obrażeń. Opuściły już szpital.

Samolot leży na grząskim terenie. Wyciągną go z pomocą śmigłowca

Samolot leży na grząskim terenie. Wyciągną go z pomocą śmigłowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Straż pożarna w Piotrkowie Trybunalskim w sobotę rano otrzymała zgłoszenie o katastrofie budowlanej. Zawaliła się część kamienicy - jedna ze ścian i dach. Na miejscu pracuje inspektor nadzoru budowlanego.

Zawaliła się część kamienicy

Zawaliła się część kamienicy

Źródło:
tvn24.pl

Przewodniczący węgierskiego parlamentu Laszlo Koever podpisał się pod ratyfikacją przystąpienia Szwecji do NATO i przekazał ustawę do biura prezydenta w celu jej ogłoszenia - wynika z protokołów zamieszczonych w sobotę na stronie internetowej parlamentu.

Ratyfikacja przystąpienia Szwecji do NATO podpisana. Czeka na ogłoszenie przez prezydenta Węgier

Ratyfikacja przystąpienia Szwecji do NATO podpisana. Czeka na ogłoszenie przez prezydenta Węgier

Źródło:
Reuters, PAP
Prosili, pisali petycje i nic. "Czuję ogromny smutek i złość, że aby to się stało, musiał zginąć mój syn"

Prosili, pisali petycje i nic. "Czuję ogromny smutek i złość, że aby to się stało, musiał zginąć mój syn"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do Polski zbliża się ochłodzenie. Zima nie wraca, ale jak podkreślił rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, zapanuje "wczesna wiosna". Po niespotykanie ciepłym lutym pogoda zacznie pasować do kalendarza. Synoptyk przekazał również, jakiej aury możemy spodziewać się w czasie Wielkanocy i na początku kwietnia.

Jaki będzie marzec i co z pogodą w Wielkanoc? IMGW prognozuje

Jaki będzie marzec i co z pogodą w Wielkanoc? IMGW prognozuje

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Dla Oli i jej koleżanki to miało być zwykłe wyjście na miasto w ciepły, letni wieczór. Ale, gdy ktoś wrzucił do jej drinka pigułkę gwałtu, jej życie zamieniło się w piekło. Policyjne dane mówią, że co roku w Polsce dochodzi do około półtora tysiąca gwałtów, ale faktyczna liczba może być kilka razy większa. Materiał magazynu "Polska i Świat".

W Polsce co roku zgłaszanych jest 1,5 tysiąca gwałtów. Faktycznie może być ich kilka razy więcej

W Polsce co roku zgłaszanych jest 1,5 tysiąca gwałtów. Faktycznie może być ich kilka razy więcej

Źródło:
TVN24

Jimmy "Barbecue" Cherizier, przywódca koalicji gangów, które kontrolują 80 procent stolicy Haiti, oznajmił w piątek, że ma zamiar obalić premiera Ariela Henry'ego. W niektórych dzielnicach miasta trwa intensywna wymiana ognia - podaje w piątek Reuters.

Przywódca koalicji gangów zapowiada obalenie premiera. "Zatrzymajcie dzieci w domu"

Przywódca koalicji gangów zapowiada obalenie premiera. "Zatrzymajcie dzieci w domu"

Źródło:
PAP

Z badań medycznych wynika, że dla człowieka otyłość staje się jeszcze większym zagrożeniem niż głód. Liczba ludzi otyłych na świecie przekroczyła miliard i, jak podaje "Lancet", obecnie jest to większy problem dla planety niż brak jedzenia. Najwyższa Izba Kontroli sprawdzała, jak nasza ochrona zdrowia pomaga osobom chorym na otyłość. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Co piąty Polak choruje na otyłość. Wsparcia brakuje

Co piąty Polak choruje na otyłość. Wsparcia brakuje

Źródło:
TVN24

Prezydent Joe Biden zapowiedział w piątek, że Stany Zjednoczone wkrótce rozpoczną dostarczanie pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy drogą powietrzną. Jest to reakcja na ograniczanie dostaw pomocy dla Palestyńczyków przez Izrael.

Joe Biden zapowiedział zrzuty pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy

Joe Biden zapowiedział zrzuty pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w lutym była najchętniej oglądanym kanałem w kraju, osiągając 6,96 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN oraz portal tvn24.pl. TVN24 była również najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu według rankingu Instytutu Monitorowania Mediów.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

W koalicji rządowej trwają już przymiarki do kolejnych wyborów. Liderzy KO i Trzeciej Drogi chcą wspólnie powalczyć o rekordową liczbę mandatów do Parlamentu Europejskiego. Tym samym zepchnąć Jarosława Kaczyńskiego do całkowitej defensywy i uzyskać - jako Polska - miejsce lidera w ramach Europejskiej Partii Ludowej. To daje nam szanse na walkę o najwyższe stanowiska w Unii dla Polaka - słyszymy w koalicji rządowej. W najnowszym odcinku "Wybory Kobiet" w TVN24 GO Arleta Zalewska z "Faktów" TVN i Aleksandra Pawlicka z "Newsweeka" rozmawiają o kulisach koalicyjnych narad.

Tusk, Hołownia i Kosiniak-Kamysz razem do wyborów europejskich? Jest taki pomysł. Znamy kulisy

Tusk, Hołownia i Kosiniak-Kamysz razem do wyborów europejskich? Jest taki pomysł. Znamy kulisy

Źródło:
TVN24

W 2023 roku, w którym odbyły się wybory, z pieniędzy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydano ponad 11 milionów złotych na organizację rozmaitych eventów i pikników - mówiła w nowym odcinku podcastu "Wybory kobiet" w TVN24 GO szefowa tego resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Ministra rodziny pytana była między innymi o trwający w ministerstwie audyt, a także o zmiany w prawie aborcyjnym i legalizację małżeństw jednopłciowych.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o audycie w ministerstwie i "zaskakująco dużych" wydatkach w jednym roku

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o audycie w ministerstwie i "zaskakująco dużych" wydatkach w jednym roku

Źródło:
tvn24.pl

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Wystartowała wiosenna ramówka TVN. Stacja przygotowała niespodzianki. - Zawsze staramy się podążać za naszym widzem, a on dziś potrzebuje emocji, inspiracji i przede wszystkim autentyzmu - mówi dyrektorka programowa TVN Lidia Kazen. Wszystkie programy i seriale można oglądać na antenie TVN i w Playerze.

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Źródło:
TVN

Niewątpliwy pożytek ze zmiany władzy w naszym kraju widzę w tym, że przez kilka ostatnich lat z góry wiedziałem, co kto powie, co kto napisze, która gazeta albo która telewizja kogo pochwali, a komu przywali.

Nareszcie

Nareszcie

Źródło:
tvn24.pl

Co obejrzeć na małym i dużym ekranie? W "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg w każdą sobotę opowiada w TVN24 o najciekawszych wydarzeniach i premierach ze świata filmów, seriali i muzyki.

Najciekawsze nowości na dużym i małym ekranie. Co warto obejrzeć? "Kadr na kino" w TVN24

Najciekawsze nowości na dużym i małym ekranie. Co warto obejrzeć? "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl