Politycy PiS na Wawelu w miesięcznicę pogrzebu pary prezydenckiej. Doszło do demonstracji

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP
Politycy PiS na Wawelu w miesięcznicę pogrzebu pary prezydenckiej
Politycy PiS na Wawelu w miesięcznicę pogrzebu pary prezydenckiej PAP/Łukasz Gągulski
wideo 2/7
PAP/Łukasz GągulskiPolitycy PiS na Wawelu w miesięcznicę pogrzebu pary prezydenckiej

W katedrze na Wawelu odbyła się w sobotę msza z okazji miesięcznicy pogrzebu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. W uroczystości w Krakowie udział wzięli między innymi prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki. Przed zamkiem doszło do manifestacji przeciwników i zwolenników partii rządzącej.

Już po godzinie 17 pod Wawelem zgromadziła się około 20-osobowa grupa demonstrantów protestujących przeciwko rządom PiS. Przed godziną 19 na miejscu pojawiło się także kilku zwolenników Prawa i Sprawiedliwości. Zgromadzenia zabezpieczała policja. Demonstracje przebiegły spokojnie.

We mszy na Wawelu obok prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego i wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego uczestniczyli, według źródeł PAP, również między innymi wicemarszałek Senatu Marek Pęk, minister kultury Piotr Gliński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, była premier i eurodeputowana PiS Beata Szydło oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Ryszard TerleckiPAP/Łukasz Gągulski

Miesięcznice pogrzebu pary prezydenckiej

Prezes Prawa i Sprawiedliwości niemal każdego 18. dnia miesiąca przyjeżdża do Krakowa, aby w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów odwiedzić grób Lecha i Marii Kaczyńskich. Prezydencka para została pochowana na Wawelu 18 kwietnia 2010 roku.

Prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria zginęli - wraz z 94 osobami, wśród nich wieloma wysokimi urzędnikami państwowymi i dowódcami wojskowymi - w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. Polska delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Transparent zwolenników Prawa i Sprawiedliwości PAP/Łukasz Gągulski
Limuzyna wioząca działaczy Prawa i Sprawiedliwości na drodze prowadzącej do katedry na Wawelu w KrakowiePAP/Łukasz Gągulski

Obok sarkofagu pary prezydenckiej w krypcie katedry na Wawelu znajduje się tablica ku czci wszystkich ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku z łacińską sentencją "Corpora dormiunt, vigilant animae" ("Ciała śpią, dusze czuwają").

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Łukasz Gągulski

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości