Komisja Europejska dokonała bardzo jasnej oceny zmian, dlatego zdecydowaliśmy się odblokować te pieniądze - powiedziała w rozmowie z korespondentem TVN24 Maciejem Sokołowskim wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova.
Komisja Europejska (KE) podjęła dwie decyzje w sprawie odblokowania unijnych środków dla Polski. Chodzi o Krajowy Plan Odbudowy (KPO) i fundusze spójności. Do Polski ma trafić łącznie około 600 miliardów złotych.
CZYTAJ WIĘCEJ: Potężne pieniądze dla Polski. Jest decyzja
Jourova: tak naprawdę nie tak wiele było do zrobienia
Do tej kwestii odniosła się w rozmowie z korespondentem TVN24 Maciejem Sokołowskim wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova. - Mamy szczególny dzień, ponieważ Komisja Europejska uznała plan działań Polski, który zawiera bardzo ważne warunki dla odblokowania Funduszu Odbudowy. To znaczy, że jesteśmy w stanie wypłacić 6,3 miliarda z całościowej liczby niemalże sześćdziesięciu miliardów euro - powiedziała.
Jak podkreślała, "były bardzo jasne warunki porozumienia między Komisją Europejską a Polską z bodajże lipca 2022 roku". - Co doprowadziło do tej decyzji? Przede wszystkim jest to reforma reżimu dyscyplinarnego dla sędziów i po drugie wykorzystanie tak zwanego Arachne (narzędzia do analizy danych, promowanego przez KE, które pomaga w identyfikacji projektów realizowanych z wykorzystaniem unijnych funduszy, potencjalnie narażonych na ryzyko nadużyć finansowych - red.) - wskazywała.
- To są dwie bardzo ważne zmiany. Tak naprawdę nie tak wiele było do zrobienia. Szczególnie zmiana reżimu dyscyplinarnego była już zawarta w ustawie zaprezentowanej jakiś czas temu przez prezydenta Dudę, ale nadal trzeba było zrobić parę innych rzeczy - zwróciła uwagę.
- Komisja dokonała bardzo jasnej oceny dokonanych zmian. Zdecydowaliśmy się odblokować te pieniądze - dodała.
Jourova: istotne jest to, że polscy sędziowie nie będą już karani za podejmowane decyzje
Zapytana, jak to jest możliwe, że kamienie milowe są spełnione bez ustaw, Jourova odparła, że "jest pewna zmiana". - Otóż Polska pozbyła się Izby Dyscyplinarnej, o czym mówił też Europejski Trybunał Sprawiedliwości - powiedziała.
- Istotne jest to, że w nowym reżimie polscy sędziowie nie będą już karani za podejmowane decyzje, za na przykład wydawanie środków zapobiegawczych. To było bardzo ważne i teraz w planie działań jest to jasne zobowiązanie Polski, aby te właśnie zmiany wprowadzić - oświadczyła Jourova.
Dopytywana, czy to kwestia zaufania dla nowego rządu, odparła, że "to połączenie wielu rzeczy". - Naturalnie nie może to zależeć tylko od tego, kto składa propozycje. Pan Adam Bodnar stworzył plan działań, który zawiera połączenie nielegislacyjnych i legislacyjnych zmian. Było to też kwestią dyskusji w ramach Rady Ministrów w ubiegłym tygodniu. I faktycznie ufamy, że zmiany te będą w pełni wprowadzone - podkreśliła. - A zatem dokonaliśmy oceny, że to właściwa pora, by te pieniądze odblokować - dodała.
Jourova o spotkaniu z politykami PiS: to była trudna chwila
Jourova odniosła się także do sytuacji, kiedy posłowie Prawa i Sprawiedliwości zaczepili ją w grudniu poprzedniego roku na korytarzu w gmachu parlamentu. Wręczyli jej wtedy pismo dotyczące działań nowego rządu, związanych z mediami publicznymi.
- Słyszę zupełnie różne wezwania wobec Komisji - mówiła Jourova. Opowiadała, że za czasów poprzedniej władzy słyszała od polityków PiS: "nie mieszajcie się, to jest nasza suwerenna sprawa". - I nagle w korytarzu sejmowym słyszę: no ale dlaczego nic nie robicie? - kontynuowała.
- To była trudna chwila, ale zdecydowałam się nie reagować, nie powiedzieć: no co teraz chcecie ode mnie czegoś, czego nie chcieliście, żebym robiła wcześniej? Natomiast rozumiem, że to jest polityka. I parlamentarzyści skorzystali z możliwości spotkania się ze mną, przekazali mi swoją deklarację - dodała.
KPO i polityka spójności - ile pieniędzy ma trafić do Polski?
Nad Wisłę ma trafić 59,8 miliarda euro (około 268 miliardów złotych) z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz 76 miliardów euro (około 340 miliardów złotych) w ramach polityki spójności na lata 2021-2027.
KPO dla Polski przewiduje 56 inwestycji i 55 reform, których celem jest wzmocnienie polskiej gospodarki po pandemii COVID-19.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24