Pochodzą z francuskich winnic, w ziemi przeleżały ponad 100 lat. Zostaną w pałacu przy którym je znaleziono

Źródło:
tvn24.pl
Remont założenia pałacowego w Kozłówce objął dwie oficyny, teatralnię i stajnię
Remont założenia pałacowego w Kozłówce objął dwie oficyny, teatralnię i stajnię WUOZ w Lublinie
wideo 2/7
WUOZ w Lublinie

Na koniec sierpnia planowane jest oddanie do użytku czterech wyremontowanych budynków wchodzących w skład założenia pałacowego w Kozłówce (województwo lubelskie). Od końca XVIII wieku do lipca 1944 roku mieszkali tu Zamoyscy. Przy okazji remontu odkopano pamiątki po dawnych właścicielach – piętnaście butelek z winem oraz kocioł, który przed laty był częścią systemu grzewczego. Pojawiła się też nowość – łazienki, do których wchodzi się tak, jakby wchodziło się do szafy.

Pałac w Kozłówce wzniesiony został w latach 1736-1742 przez wojewodę chełmińskiego i starostę sztumskiego Michała Bielińskiego. Wtedy też wybudowano m.in. oficynę południową (mieściła się w niej kuchnia), stajnię i wozownią. W 1799 roku majątek został kupiony przez Aleksandra Zamoyskiego, przedstawiciela jednego z najbardziej znanych polskich rodów. Swą największą świetność pałac przeżywał w czasach Konstantego Zamoyskiego, który w latach 1897-1909 przebudował i rozbudował zespół kozłowiecki. Pałac zyskał wieże, tarasy i portyk oraz nową dekorację i wyposażenie wnętrz. Wzniesiono też kolejne budynki – m.in. kaplicę, oficynę północną i teatralnię.

W 1903 roku, po wieloletnich staraniach, Konstantemu Zamoyskiemu udało się uzyskać u cara Mikołaja II ukaz, na podstawie którego ustanowiono ordynację kozłowiecką. Oznaczało to, że rozciągające się na powierzchni ponad siedmiu tysięcy hektarów dobra nie mogły podlegać podziałowi i były w całości dziedziczone przez najstarszego syna.

"W obawie przed Armią Czerwoną wyjechała z trójką dzieci do Warszawy"

Oficyna północna po remoncie WUOZ w Lublinie

- Zamoyscy mieszkali w pałacu do lipca 1944 roku, kiedy to ostatnia "pani na Kozłówce" Jadwiga z Brzozowskich Zamoyska, obawiając się nadejścia Armii Czerwonej, wyjechała z trójką dzieci do Warszawy. Zabrała ze sobą część wyposażenia pałacu – między innymi porcelanę, dywany, niektóre meble i dwa obrazy Jana Matejki. Wszystko to zdeponowała u swojej rodziny i w magazynach Muzeum Narodowego – mówi dyrektorka Muzeum Zamoyskich w Kozłówce Anna Fic-Lazor.

Eksponaty zaginęły po tym, jak w sierpniu wybuchło w Warszawie powstanie. - Jadwiga była w łączniczką. Udział w walkach brał jej najstarszy, 18-letni, syn Adam, który został dwukrotnie ranny. Po klęsce powstania rodzinie udało się przedostać na Zachód. We Włoszech spotkali się z mężem i ojcem Aleksandrem, który w został w 1941 roku aresztowany przez Gestapo i uwięziony na zamku w Lublinie. Później trafił do obozu w Auschwitz, a następnie w Dachau. Stamtąd został w 1945 roku przewieziony z grupą więźniów do południowego Tyrolu, gdzie - jeszcze przed nadejściem armii amerykańskiej - został, o dziwo, uwolniony przez Wehrmacht. Rodzina wyjechała z Włoch do Anglii, a później do Kanady, gdzie do dziś żyją potomkowie ostatnich właścicieli Kozłówki – opowiada nasza rozmówczyni.

"Żołnierze zakwaterowali się w pałacu i nie dopuścili do wyniesienia zeń niczego"

Tymczasem, tak jak przewidywała Jadwiga, na tereny ordynacji Zamoyskich wkroczyła Armia Czerwona. Jednak pałacowe dobra, które nie wywieziono do Warszawy, ocalały.

Z ziemi wydobyto piętnaście butelek z winemMuzeum Zamoyskich w Kozłówce

– Stało się to dzięki oficerowi Ludowego Wojska Polskiego Ignacemu Płażewskiemu, który przed wybuchem wojny był redaktorem naczelnym Państwowego Wydawnictwa Książek we Lwowie, a w armii został dyrektorem Wojskowego Instytutu Wydawniczego. To do niego w sierpniu 1944 roku zgłosili się administratorzy ordynacji, którzy próbowali zainteresować nowe władze losami zbiorów w Kozłówce. Płażewski niezwłocznie wysłał gazikiem żołnierzy, którzy zakwaterowali się w pałacu i nie dopuścili do wyniesienia zeń niczego. Niebawem utworzono tu też Wojskową Drukarnię Polową, w której w latach 1944–1945 drukowane były numery "Orła Białego" – gazety Zarządu Polityczno-Wychowawczego II Armii WP – opowiada Anna Fic-Lazor.

"Najbardziej okazałym z remontowanych budynków jest oficyna północna"

Dziś w pałacu można podziwiać m.in. ekspozycję historycznych wnętrz z przełomu XIX/XX wieku oraz eksponaty prezentowane w Galerii Sztuki Socrealizmu. Od 2018 roku część pomieszczeń jest remontowana. Prace zakrojone są na dużą skalę. Polegają chociażby na pogłębianiu fundamentów czy zamienianiu strychów na poddasza użytkowe. Zmienia się też wyposażenie muzealnych sal. Remont jest już na końcowym etapie. Pomieszczenia miały być oddane do użytku już w czerwcu. Ostatecznie termin został przesunięty na końcówkę sierpnia.

Pod ziemią leżał też kocioł WUOZ w Lublinie

Jak wskazuje dr Dariusz Kopciowski, wojewódzki lubelski konserwator zabytków, najbardziej okazałym z remontowanych budynków jest - wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku - oficyna północna. – W latach 1947-1976 pełniła funkcję domu dziecka, od wielu lat była nieużytkowana. W ramach inwestycji odtworzono między innymi historyczne lukarny i wymieniono pokrycia dachowe. Przeprowadzono też konserwację trzech kamiennych kominków oraz pieców kaflowych, z uzupełnieniem brakujących elementów, zrekonstruowanych na wzór oryginalnych. Ściany pomieszczeń zyskały zaś, nawiązujące do epoki, nasycone kolory – mówi.

Kocioł po pracach konserwatorskichWUOZ w Lublinie

Kocioł, francuskie wina oraz sanitariaty w "szafach"

Podczas prac w piwnicy oficyny odkopano kocioł, który przed laty był częścią systemu grzewczego kaplicy pałacowej. Urządzenie zostało poddane konserwacji i będzie jednym z eksponatów, które trafią na wystawy. Tak samo zresztą jak znalezione w 2019 roku w tej samej piwnicy butelki z winem. Jest ich 15. Przeleżały w ziemi ponad sto lat. Na podstawie zachowanych na korkach kapturków udało się ustalić, że pochodzą m.in. z francuskich winnic Château Branaire-Ducru i Cantenac Médoc.

W remontowanej oficynie powstaje m.in. pokój zagadek oraz nowoczesne centrum obsługi turystów ze sklepikiem i bawialnią dla dzieci. Ciekawostką są zaś łazienki w pokojach na piętrze, do których wchodzi się tak, jakby wchodziło się do szafy. Takie rozwiązanie nie było co prawda stosowane w czasach Zamoyskich, ale niewątpliwie wpisuje się w charakter wnętrz.

Sanitariat w "szafie"WUOZ w Lublinie

W dawnej kuchni zachowały się wnęki z otworami piecowymi

Inwestycja objęła też remont oficyny południowej, czyli wzniesionego około połowy XVIII wieku budynku kuchni pałacowej. Po II wojnie światowej, do 1994 roku, mieściła się tam szkoła. Od dłuższego czasu obiekt nie był użytkowany. Teraz mają tam funkcjonować między innymi sale edukacyjne, pracownie naukowe oraz kawiarnia.

Wnęka po piecu w dawnej kuchniWUOZ w Lublinie

Wśród licznych prac, które wykonano w oficynie, na uwagę zasługuje ekspozycja - zachowanych w korytarzach - wnęk z otworami piecowymi. Jak też częściowo zachowane terakotowe posadzki oraz - odtworzona według historycznego wzoru - stolarka okienna i drzwiowa.

Remont również w dawnej teatralni i stajni

Remont przeszła też - połączona z oficyną - teatralnia, czyli wzniesiony na początku XX wieku budynek, w którym przed II wojną światową funkcjonowały sale teatralna i gimnastyczna. W budynku częściowo pogłębiono fundamenty, aby w powstałej klatce schodowej zainstalować windę. Powstała też nowoczesna sala widowiskowo-konferencyjna.

Stajnia po remoncieWUOZ w Lublinie

Natomiast m.in. jako przestrzenie wystawiennicze dla sztuki z okresu socrealizmu, ma być wykorzystywany ostatni z remontowanych obiektów, czyli wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku stajnia. W budynku powstała klatka schodowa, a na poddaszu – magazyn studyjny i przestrzeń edukacyjno-naukowa. Wyremontowano też częściowo więźbę dachową oraz wymieniono, bazując na historycznej, stolarkę okienną i drzwiową.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Wszystkie prace prowadzone są w ramach projektu wartego ponad 40,6 mln zł, z czego ponad 24,7 mln zł pokrywa dofinansowanie unijne.

Pałac w Kozłówce leży na terenie województwa lubelskiego

Autorka/Autor:tm/ec

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: WUOZ w Lublinie

Pozostałe wiadomości

PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod tę instytucję finansową. "W treści e-mail znajduje się załącznik ze złośliwym oprogramowaniem" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej i w mediach społecznościowych banku.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

- Radosław Sikorski przez cały czas mówił nam, że chciałby, żeby odbył się głęboki sondaż po wyborach w Stanach Zjednoczonych. Zrobiliśmy dokładnie tak, jak chciał, sondaż dokładnie w tym momencie, w którym chciał - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Ocenił, że szef MSZ "nie jest w stanie się pogodzić z tym obiektywnym sondażem" KO, co go dziwi.

Trzaskowski: Zrobiłem wszystko, czego Sikorski chciał. On nie jest w stanie się pogodzić z tym sondażem

Trzaskowski: Zrobiłem wszystko, czego Sikorski chciał. On nie jest w stanie się pogodzić z tym sondażem

Źródło:
TVN24

Bałtycki kabel telekomunikacyjny między Helsinkami a Rostockiem został uszkodzony - poinformował w poniedziałek fiński dostawca sieci światłowodowych Cinia. Władze Szwecji zapewniły, że badają ten incydent i pozostają w kontakcie ze swoimi sojusznikami. W niedzielę rano doszło z kolei do uszkodzenia kabla telekomunikacyjnego, który biegnie na dnie Bałtyku między Litwą a Szwecją - poinformował szwedzki koncern Telia. Wspomniany kabel łączy się na dnie morza z kablem między Helsinkami a Rostockiem.

Kable na dnie Bałtyku uszkodzone. Wojsko "posiada dokładny obraz sytuacji"

Kable na dnie Bałtyku uszkodzone. Wojsko "posiada dokładny obraz sytuacji"

Źródło:
PAP

Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wskazał, że uszkodzenie tamy w Stroniu Śląskim, do którego doszło podczas wrześniowej powodzi, nastąpiło w miejscu, gdzie wcześniej prowadzono prace ziemne związane z układaniem rur. Urzędnicy nakazali Wodom Polskim zabezpieczenie wyrwy do czasu remontu zapory.

Nadzór budowlany wskazał przyczynę przerwania zapory w Stroniu Śląskim

Nadzór budowlany wskazał przyczynę przerwania zapory w Stroniu Śląskim

Źródło:
PAP

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

- Jeżeli w danej klatce schodowej mamy na przykład 80 procent lokali, które nie są stale zamieszkiwane, tylko są wynajmowane krótkoterminowo dla turystów, to mamy nielegalną działalność hotelową - stwierdził na antenie TVN24 BiS Kuba Czajkowski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Źródło:
tvn24.pl

Koalicja Obywatelska cieszy się w listopadzie największym poparciem wśród Polaków zdecydowanych wziąć udział w wyborach, za nią plasuje się Prawo i Sprawiedliwość, a dalej - Konfederacja - wynika z sondażu pracowni Opinia24. Kolejne miejsca zajmują Lewica i Trzecia Droga. W porównaniu z poprzednim badaniem tej pracowni nieznacznie zwiększyło się poparcie dla KO, a dla PiS zmalało o ponad dwa punkty procentowe.

Najnowszy sondaż partyjny. Lider umacnia się na prowadzeniu

Najnowszy sondaż partyjny. Lider umacnia się na prowadzeniu

Źródło:
TVN24

- Nie mam w sobie żadnego współczucia, ta decyzja pokazuje, jak bardzo pieniądze publiczne były wykorzystywane do celów politycznych - mówiła w "Kropce nad i" w TVN24 Urszula Pasławska z Trzeciej Drogi, wiceprezeska PSL. Odniosła się w ten sposób do odrzucenia przez PKW sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości za 2023 rok. - To bardzo dobry dzień dla obywateli - ocenił Tomasz Trela, poseł Nowej Lewicy.

"Zatriumfowało prawdziwe prawo i prawdziwa sprawiedliwość"

"Zatriumfowało prawdziwe prawo i prawdziwa sprawiedliwość"

Źródło:
TVN24

- Europejski Instrument na rzecz Pokoju niestety nadal jest wetowany przez stronę węgierską - przekazał w Brukseli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który uczestniczył w Radzie do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej. Zaznaczył, że Polsce należą się z funduszu dwa miliardy złotych. - Chciałbym rozumieć powody, dla których Węgry nie chcą pomóc walczącej o wolność Ukrainie i chcą faworyzować w tym konflikcie agresora - powiedział.

Unijny fundusz "nadal wetowany". "Chciałbym rozumieć powody, dla których Węgry nie chcą pomóc Ukrainie"

Unijny fundusz "nadal wetowany". "Chciałbym rozumieć powody, dla których Węgry nie chcą pomóc Ukrainie"

Źródło:
TVN24, PAP

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Nawet milion złotych kary może kosztować handel produktami zawierającymi muchomora czerwonego. Będą traktowane jak narkotyki lub dopalacze. Internetowy handel kwitnie, dlatego Główny Inspektor Sanitarny reaguje.

Susze, napary czy nalewki z muchomora czerwonego. W internecie kwitnie handel, GIS reaguje

Susze, napary czy nalewki z muchomora czerwonego. W internecie kwitnie handel, GIS reaguje

Źródło:
Fakty TVN

Amerykańskie media poinformowały w niedzielę, że Joe Biden zezwolił Ukrainie na użycie dostarczonych przez USA pocisków dalekiego zasięgu do ataków w głębi Rosji. W poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller nie potwierdził ani nie zaprzeczył tej informacji. Przekazał jedynie, że "nie ma nic nowego do powiedzenia" w tej sprawie. Dodał jednak, że USA zawsze twierdziły, iż będą dostosowywać swoją politykę do sytuacji na polu bitwy.

Biden miał się zgodzić. Departament Stanu "nie ma nic nowego do powiedzenia"

Biden miał się zgodzić. Departament Stanu "nie ma nic nowego do powiedzenia"

Źródło:
PAP

Policja poszukuje młodej Brytyjki, która zniknęła tuż po swoim przylocie do Polski. Kobieta ostatni raz była widziana na lotnisku w podkrakowskich Balicach. Nie ma przy sobie telefonu ani dokumentów.

Zaginęła 18-letnia Brytyjka. Ostatni raz była widziana na lotnisku w Balicach

Zaginęła 18-letnia Brytyjka. Ostatni raz była widziana na lotnisku w Balicach

Źródło:
KPP Kraków

Miejscy urzędnicy nie będą mogli zasiadać w radach nadzorczych spółek komunalnych na podstawie dyplomu MBA Collegium Humanum. - Muszą zdać egzamin do końca roku - zapowiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Co z absolwentami Collegium Humanum w miejskich spółkach. Rafał Trzaskowski zdecydował

Co z absolwentami Collegium Humanum w miejskich spółkach. Rafał Trzaskowski zdecydował

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyły się prace specjalnej komisji, która miała wyjaśnić, dlaczego dyspozytor pogotowia odmówił wysłania karetki do trzyletniej dziewczynki. Matka dziecka sama zawiozła je do szpitala w Nowym Tomyślu (woj. wielkopolskie). Niestety dziecka nie udało się uratować. Według komisji, powodem niewysłania karetki był "brak staranności w zbieraniu wywiadu medycznego" przez dyspozytora.

Matka wezwała karetkę do trzyletniej córki, dyspozytor odmówił. Komisja już wie dlaczego

Matka wezwała karetkę do trzyletniej córki, dyspozytor odmówił. Komisja już wie dlaczego

Źródło:
TVN24

Każdy z górników powinien mieć możliwość opuszczenia kopalni - orzekł południowoafrykański sąd w związku z policyjną blokadą ustanowioną wokół nieczynnej kopalni złota w Stilfontein. W kopalni tej przebywa nielegalnie kilka tysięcy górników, którzy od miesiąca nie wychodzą na powierzchnię, bojąc się zatrzymania przez służby.

Tysiące górników ukrywa się pod ziemią. "Ci ludzie umierają"

Tysiące górników ukrywa się pod ziemią. "Ci ludzie umierają"

Źródło:
CNN, BBC, tvn24.pl

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP

W poniedziałek premier Donald Tusk opublikował wyniki zapowiadanego "wielkiego sondażu" dotyczącego szans Rafała Trzaskowskiego i Radosława Sikorskiego w wyborach prezydenckich. Wynika z niego, że Trzaskowski pokonałby kandydata PiS zarówno w pierwszej, jak i drugiej turze. Sikorski natomiast przegrałby w pierwszej turze, a zwyciężył w drugiej.

Trzaskowski czy Sikorski? Platforma Obywatelska publikuje wyniki "wielkiego sondażu"

Trzaskowski czy Sikorski? Platforma Obywatelska publikuje wyniki "wielkiego sondażu"

Źródło:
tvn24.pl, platforma.org

Wypadek na strzelnicy w Godawach na Kujawach. Jeden z uczestników podczas prywatnego spotkania został przypadkowo postrzelony w pośladek. 68-latek, który go postrzelił, usłyszał zarzut. Sprawę bada prokuratura.

Załadował broń i postrzelił stojącego obok mężczyznę. Nagranie

Załadował broń i postrzelił stojącego obok mężczyznę. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Nominowany na stanowisko sekretarza zdrowia w administracji Donalda Trumpa Robert F. Kennedy Jr. został sfotografowany przy stole pełnym fast foodów. Jak przypominają media, Kennedy przez lata był przeciwnikiem tego rodzaju jedzenia. Nazwał je nawet ostatnio "trucizną". Inaczej wypowiadał się o nim prezydent elekt. Ten nie kryje swojego zamiłowania do niezdrowych posiłków.  

Trump poczęstował Kennedy'ego. Fala komentarzy po uczcie w samolocie

Trump poczęstował Kennedy'ego. Fala komentarzy po uczcie w samolocie

Źródło:
The Telegraph, The New York Times, NDTV, tvn24.pl
18 godzin nagrań z przedszkola. "Proszę pani, jak to przesłuchałam, przeżyłam załamanie nerwowe"

18 godzin nagrań z przedszkola. "Proszę pani, jak to przesłuchałam, przeżyłam załamanie nerwowe"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najbliższych dniach pogoda będzie nie tylko nieprzyjemna, lecz także niebezpieczna. Spodziewamy się porywistego wiatru, który nadciągnie nad Polskę za sprawą głębokiego niżu Quiteria, opadów - również śniegu - oraz silnego ochłodzenia.

Poza groźnymi zjawiskami czeka nas odczuwalne ochłodzenie. Mróz chwyci za dnia

Poza groźnymi zjawiskami czeka nas odczuwalne ochłodzenie. Mróz chwyci za dnia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdański sąd okręgowy wydał prawomocny wyrok i skazał Marcina P., instruktora jeździectwa, za wykorzystanie seksualne dwóch nastoletnich instruktorek. Marcin P. odsiedział jedynie część wyroku, po czym złożył wniosek o odbycie reszty kary w systemie dozoru elektronicznego. Sąd przychylił się do tego wniosku. Mężczyzna może teraz opuszczać swój dom codziennie i pojawia się w ośrodku na zajęciach z małoletnimi. Sprawa ta budzi oburzenie wśród ofiar mężczyzny.

Skazany instruktor jeździectwa prowadzi zajęcia z małoletnimi? Odbywa karę w systemie dozoru elektronicznego

Skazany instruktor jeździectwa prowadzi zajęcia z małoletnimi? Odbywa karę w systemie dozoru elektronicznego

Źródło:
Superwizjer, tvn24.pl

Po zatrzymaniu 14 listopada 2024 roku przez Centralne Biuro Antykorupcyjne prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka pojawiło się pytanie, czy politycy mogą pracować w spółkach Skarbu Państwa i w spółkach samorządowych. Wątek ten wzbudził wiele wątpliwości wśród posłów. Wyjaśniamy, co stanowią przepisy.

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, posłowie. Czego im nie wolno

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, posłowie. Czego im nie wolno

Źródło:
Konkret24

- To są emocje, które mogą zrozumieć tylko rodzice wcześniaków - tak o doświadczeniach opieki nad takimi dziećmi mówiła Natalia Szewczak. Dziennikarka i mama wcześniaków podzieliła się swoją osobistą historią, która zainspirowała ją do napisania reportażu. Po nim rozpoczęły się prace nad ustawą o dodatkowym urlopie, którą lada dzień zajmie się Sejm. Pomogła w tym Fundacja Koalicja dla Wcześniaka. - Od momentu, kiedy napisałam petycję po naszym spotkaniu, zaczęła się wielka, piękna akcja współdziałania - wspominała wiceprezeska instytucji Elżbieta Brzozowska.

"Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób

"Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób

Źródło:
TVN24
"W sporcie nie ma bogów. Wszyscy mamy swoje wady i zalety". One są wcześniakami 

"W sporcie nie ma bogów. Wszyscy mamy swoje wady i zalety". One są wcześniakami 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Polityczne machinacje pośród najbogatszych rodzin wszechświata, niespodziewane zdrady, zaskakujące śmierci, intrygujący złoczyńcy - oto czego zdaniem redakcji portalu "Vox" należy spodziewać się po serialu "Diuna: Proroctwo". Najnowsza produkcja HBO bywa przyrównywana do "Gry o tron", jednego z największych hitów stacji.

Nowa "Gra o tron"? Pierwsze recenzje długo oczekiwanego serialu "Diuna: Proroctwo"

Nowa "Gra o tron"? Pierwsze recenzje długo oczekiwanego serialu "Diuna: Proroctwo"

Źródło:
Los Angeles Times, Mama's Geeky, Screen Rant, Rolling Stone, The New York Times, Vox, tvn24.pl