Polski kościół znów występuje przeciwko zapłodnieniu in vitro. W specjalnym dokumencie namawia do leczenia niepłodności metodami wykluczającymi wspomaganie rozrodu. Jednocześnie biskupi poparli wprost projekt ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości zakazujący in vitro.
- Projekt ustawy pokrywałby się ze stanowiskiem Kościoła powszechnego wyrażonego w instrukcji watykańskiej - mówi sekretarz Episkopatu bp Stanisław Budzik.
Dokument pod tytułem "Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie" przyjęty został podczas 348. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (KEP) w Łomży (Podlaskie). Prace nad dokumentem, który ma formę nauczania, właśnie się zakończyły. Ma zostać opublikowany po obróbce edytorskiej.
Na sobotniej konferencji prasowej podsumowującej zebranie plenarne bp łomżyński Stanisław Stefanek, były przewodniczący Rady ds. Rodziny, powiedział, że sprawom bioetyki poświęcony jest tam jeden z rozdziałów.
"Naturalne prawo człowieka"
Jak podkreślił hierarcha, płodność ludzka jest "naturalnym prawem człowieka" i są rozwiązania medyczne i postęp techniczny, który "otacza opieką to co naturalne w człowieku" i ułatwia np. leczenie niepłodności. - Jest taki nowy rodzący się dział medycyny naprotechnologia. Tam zachęcamy, bardzo serdecznie kierujemy do tego typu pomocy małżeństwa" i potem drugi wielki dział, to jest społeczne podejście do małżeństw, które nie mogą rodzić, czyli adopcja we wszystkich jej wymiarach - mówił bp Stefanek.
Bp Stefanek powiedział, że przyjęty dokument został pomyślany jako "przewodnik dla współczesnego człowieka w problemach, którymi żyje rodzina" i w zagadnieniach dotyczących rodziny, których Kościół "powinien pilnować". Mówił, że dokument, jest "głosem Kościoła", więc ma charakter duszpasterski, ale jest też głosem do wszystkich, bo dotyczy sprawy podstawowej jaką jest rodzina.
"Podejść do małżeństwa w sposób właściwy"
Biskup łomżyński podkreślał, że w dokumencie Kościół upomina się, by podejść do małżeństwa "w sposób właściwy", czyli definiujący małżeństwo jako powołane "z ustanowienia Bożego", chce też w tym dokumencie wychodzić naprzeciw potrzebom współczesnego człowieka. Jest także w nim mowa o roli i miejscu kapłanów w rodzinie, których posługa - jak mówił - "ma służyć prawdzie, uwrażliwiać na właściwe wymiary miłości i służyć sakramentalnemu uświęcaniu małżonków".
- Nawet rozstrzygamy problem głosowań w parlamencie dla posłów, którzy są chrześcijanami, katolikami, mają określoną barwę polityczną, należą do różnych opcji i mają różne też dyskusje wewnątrzpartyjne, a jednak w stanowieniu prawa powinni kierować się prawem naturalnym i prawem Bożym - powiedział bp Stefanek o przyjętym przez Episkopat dokumencie. Dodał, że jest to zawarte w formie wyjaśnienia w odniesieniu do encykliki papieża Jana Pawła II "Evengelium Vitae"
"Kościół za zakazem in vitro"
Sekretarz KEP bp Stanisław Budzik pytany o złożony przez PiS projekt ustawy zakazującej zapłodnienia pozaustrojowego in vitro powiedział, że jest on zgodny ze stanowiskiem Kościoła, ale, w jego ocenie, ma małe szanse powodzenia. - Ten projekt ustawy zaproponowanej w formie zakazu in vitro pokrywałby się ze stanowiskiem Kościoła powszechnego wyrażonego w instrukcji watykańskiej, ze stanowiskiem Kościoła polskiego i katolików, jakkolwiek zdajemy sobie sprawę, że on ma małe szanse na realizację. Ta propozycja jest podjęta w duchu myśli Kościoła - powiedział bp Budzik.
Obrady w Łomży
- Biskupów i w ogóle Kościoła nie interesuje aspekt polityczny, czyli kto przedstawia projekt, czy to jest projekt tej czy innej partii. Tylko nas interesuje jego zgodność lub niezgodność z zasadami etyki katolickiej, prawa naturalnego, prawa Bożego - podkreślił przewodniczący KEP abp Józef Michalik.
48. Zebranie Plenarne KEP obradowało w Łomży z okazji odbywających się w ostatnich dniach w tym mieście obchodów tysiąclecia męczeńskiej śmierci Św. Brunona, patrona diecezji w północno-wschodniej Polsce. Główna msza milenijna odbędzie się w niedzielę w Giżycku (Warmińsko-Mazurskie).
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24