"Odmiana brytyjska narobiła nam sporo kłopotów, ale za chwilę odbędziemy kolejną lekcję"

Autor:
akw/kab
Źródło:
TVN24
Profesor Wysocki: wariant brazylijski i południowoafrykański są jeszcze groźniejsze od brytyjskiego
Profesor Wysocki: wariant brazylijski i południowoafrykański są jeszcze groźniejsze od brytyjskiegoTVN24
wideo 2/21
TVN24Profesor Wysocki: wariant brazylijski i południowoafrykański są jeszcze groźniejsze od brytyjskiego

Wariant brytyjski jest groźny, ale warianty brazylijski i południowoafrykański są jeszcze groźniejsze - zwrócił uwagę w TVN24 profesor Jacek Wysocki, członek Rady Medycznej przy premierze. Nowe mutacje koronawirusa budzą niepokój między innymi ze względu na wyższą zaraźliwość. Profesor w tym kontekście wspomniał o zbliżającej się Wielkanocy.

W połowie grudnia zeszłego roku w Wielkiej Brytanii potwierdzono pierwsze przypadki brytyjskiej mutacji koronawirusa. Później w wielu krajach na świecie, w tym krajach Unii Europejskiej, rozprzestrzenił się wariant południowoafrykański oraz brazylijski. Dotychczas w Polsce potwierdzono dwie pierwsze wymienione mutacje.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

O nowych, bardziej zjadliwych wariantach "standardowej" wersji koronawirusa mówił w porannym paśmie TVN24 profesor Jacek Wysocki, członek Rady Medycznej przy premierze i wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

- W czasie każdej epidemii boimy się masowych migracji ludzi - przyznał. - Odmiana brytyjska narobiła nam sporo kłopotów, ale my odbędziemy za chwilę kolejną lekcję, bo wariant brytyjski jest groźny, ale wariant brazylijski i południowoafrykański są jeszcze groźniejsze - powiedział.

"System ochrony zdrowia już wiele więcej nie wytrzyma"

Profesor zwrócił przy tym uwagę, że zbliża się okres świąteczny. - To okres potencjalnych mobilności, podróżowania ludzi - przypomniał. Dodał, że "z dużym niepokojem" obserwuje coraz bardziej popularną afrykańską turystykę Polaków w czasie pandemii. - Oby nie przywieziono nam do Polski wariantu południowoafrykańskiego albo brazylijskiego, bo będzie to jeszcze większa tragedia - ocenił.

Pytany, czy osoby powracające z Afryki do Polski powinny być obejmowane kwarantanną i testowane, Wysocki odparł twierdząco. - W aktualnej sytuacji tak, bo nasz system ochrony zdrowia już wiele więcej nie wytrzyma - argumentował.

Bada, czy koronawirus może "uciec" przed szczepionką, tropi jego mutacje. Polska naukowiec w Nowym Jorku

O wykryciu południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa (znanego jako 501Y.V2) ministerstwo zdrowia RPA poinformowało 18 grudnia 2020 roku. Wariant ten jest najbardziej rozpowszechniony właśnie w Republice Południowej Afryki. Wariant brazylijski (P.1) natomiast został zgłoszony w Brazylii w styczniu 2021 roku.

Największe obawy dotyczące nowych wariantów dotyczą ich wpływu na zdolność przenoszenia się wirusa, nasilenia choroby, wskaźników ponownych zakażeń i skuteczności szczepionki.

CZYTAJ WIĘCEJ: Brazylijska mutacja miała zmutować wśród rdzennych plemion

Autor:akw/kab

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości