TVN24 | Polska

Polska przekazuje sprzęt medyczny Wietnamowi

TVN24 | Polska

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP
Polska wysyła transport z pomocą humanitarną dla Wietnamu
Rządowa Agencja Rezerw StrategicznychPolska wysyła transport z pomocą humanitarną dla Wietnamu

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przekazaniu Wietnamowi sprzętu medycznego, w tym respiratorów oraz środków ochrony osobistej, takich jak kombinezony czy maseczki ochronne. Azjatycki kraj w ostatnich dniach odnotowuje ponad 10 tysięcy przypadków zachorowań dziennie.

"Od czerwca 2021 roku Wietnam odnotowuje gwałtowny wzrost zachorowań i zgonów na COVID-19. Ma to związek z coraz szybciej rozprzestrzeniającym się koronawirusem SARS-CoV-2 w wariancie Delta" - można przeczytać w komunikacie resortu dyplomacji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Wietnam, który w ubiegłym roku skutecznie i szybko poradził sobie z opanowaniem pandemii, w ostatnich dniach odnotowuje ponad 10 tysięcy przypadków zachorowań dziennie. Od końca kwietnia 2021 roku, gdy w tym kraju rozpoczęła się największa od początku pandemii fala zachorowań, łączna liczba chorych na COVID-19 wzrosła z 2,8 tysiąca do ponad 530 tysięcy przypadków" - przekazało MSZ.

MSZ: premier zdecydował o przekazaniu Wietnamowi sprzętu medycznego

Jak zaznaczono, "największym aktywnym ogniskiem epidemii, odpowiadającym za prawie 50 procent zachorowań w całym kraju pozostaje miasto Ho Chi Minh, w którym do tej pory zarejestrowano ponad 250 tysięcy zachorowań na COVID-19". "To największe w Wietnamie miasto i centrum biznesowe, w obliczu wzrastających potrzeb w zakresie ochrony zdrowia, zwróciło się do społeczności międzynarodowej o pomoc" - podkreślono.

Załadunek sprzętu medycznego oraz środków ochrony osobistej do WietnamuRządowa Agencja Rezerw Strategicznych

"Solidaryzując się z najpilniejszymi potrzebami strony wietnamskiej premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przekazaniu Wietnamowi sprzętu medycznego: respiratorów, pomp strzykawkowych i objętościowych, kardiomonitorów oraz środków ochrony osobistej: przyłbic, kombinezonów, rękawic i maseczek ochronnych" - przekazało MSZ. "Około 8 ton sprzętu o wartości około 14 milionów złotych, pochodzących z zasobów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych oraz Ministerstwa Obrony Narodowej, dotrze do miasta Ho Chi Minh transportem wojskowym koordynowanym przez MON w dniu 10 września" - poinformował resort.

Jak poinformowała Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, wysyłany jest głównie sprzęt medyczny (respiratory – 70 szt., kardiomonitory – 50 szt. pompy infuzyjne – 367 szt.) i środki ochrony osobistej (FFP2 – 5 000, kombinezony – 5 000, rękawiczki – 400 000, przyłbice – 10 000).

Wylot transportu realizowany jest z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Grupa żołnierzy podczas załadunku sprzętu medycznego oraz środków ochrony osobistej do WietnamuRządowa Agencja Rezerw Strategicznych

500 tysięcy szczepionek wysłano w sierpniu

W komunikacie przypomniano, że wysyłka pomocy humanitarnej do Ho Chi Minh to kontynuacja udzielanego wcześniej wsparcia. "W dniu 20 sierpnia Polska wysłała do Wietnamu darowiznę w postaci ponad 500 tys. sztuk szczepionek przeciw COVID-19" - podkreślił resort dyplomacji.

"W trudnym czasie pandemii szczególnego znaczenia nabierają dowody przyjaźni i współpracy między państwami. Gest społeczności wietnamskiej w Polsce, która na początku pandemii przekazała nam środki ochrony osobistej i zestawy testowe na SARS-CoV-2 oraz obecne działania rządu polskiego świadczą o tym, że relacje polsko-wietnamskie są oparte na wzajemnym szacunku i solidarności" - zaznaczono w informacji. 

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych

Pozostałe wiadomości