W poniedziałek uczniowie szkół ponadpodstawowych i klas IV-VIII szkół podstawowych, którzy od końca października uczyli się zdalnie, a przez ostatnie dwa tygodnie w trybie hybrydowym, wracają do nauki stacjonarnej. W szkołach mają być stosowane wytyczne sanitarne związane z zagrożeniem epidemicznym. Najważniejsze zasady bezpieczeństwa to dystans, dezynfekcja, higiena, noszenie maseczki w przestrzeniach wspólnych oraz wietrzenie pomieszczeń.
W poniedziałek wygasają dotychczasowe przepisy rozporządzenia ministra edukacji i nauki ograniczające naukę stacjonarną w szkołach dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Chodzi o rozporządzenie, które weszło w życie 4 maja. Zgodnie z nim uczniowie szkół ponadpodstawowych i klas IV-VIII szkół podstawowych, którzy od końca października uczyli się zdalnie, od 17 do 30 maja uczą się w trybie hybrydowym, gdzie połowa uczniów uczy się w szkole, a połowa w domu.
Wygaśnięcie tych przepisów oznacza, że od poniedziałku wszystkie szkoły i placówki oświatowe będą funkcjonowały w trybie stacjonarnym - uczniowie i słuchacze będą kształcić się na terenie szkoły na zasadach obowiązujących przed okresem epidemii.
Uczniowie młodsi z klas I-III szkoły podstawowej do nauki stacjonarnej wrócili wcześniej - 4 maja. Przedszkola pracują stacjonarnie od 19 kwietnia.
Z zastosowaniem wytycznych sanitarnych
W szkołach mają być stosowane wytyczne sanitarne, w których wskazano najważniejsze zasady bezpieczeństwa, jakimi są: dystans, dezynfekcja, higiena, noszenie maseczki w przestrzeniach wspólnych oraz wietrzenie pomieszczeń.
W jednostkowych przypadkach dyrektor przedszkola, placówki wychowania przedszkolnego lub szkoły za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii powiatowego sanepidu, może zawiesić zajęcia na czas określony, jeżeli ze względu na aktualną sytuację epidemiczną może być zagrożone zdrowie uczniów.
Zawieszenie zajęć może dotyczyć grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock