Izolacja i brak kontaktów z innymi osobami sprzyjają nasilaniu się aktów przemocy domowej. UNICEF alarmuje, że sytuacja dzieci w czasie pandemii staje się coraz trudniejsza - czytamy na stronie polskiego oddziału Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci. - Mamy bezprecedensową sytuację - tłumaczyła w rozmowie z TVN24 rzeczniczka UNICEF Polska dr Monika Kacprzak.
"16 marca w Polsce zostały zamknięte szkoły, przedszkola i inne placówki sprawujące opiekę nad dziećmi. Wprowadzono edukację na odległość. Tym samym dzieci straciły bezpośredni kontakt z nauczycielami, pedagogami i rówieśnikami oraz z dziadkami i dalszą rodziną, która jest dla nich często jedynym wsparciem w trudnych chwilach" - napisano na stronie UNICEF Polska.
Organizacja zwraca uwagę, że okres "izolacji i braku kontaktów z innymi osobami sprzyja nasilaniu się aktów przemocy domowej".
Pracownicy UNICEF we wszystkich krajach zmagających się z pandemią COVID-19 zwracają uwagę, że "sytuacja dzieci staje się coraz trudniejsza". "W Polsce organizacje prowadzące telefony zaufania informują o coraz większej liczbie zgłoszeń ze strony najmłodszych" - zaalarmowała organizacja na swojej stronie.
"Mamy bezprecedensową sytuację"
- Mamy bezprecedensową sytuację, w której wiele dzieci i kobiet żyjących w rodzinach dotkniętych przemocą, nie jest w stanie opuścić domu czy mieszkania - mówiła TVN24 rzeczniczka UNICEF Polska dr Monika Kacprzak.
Jak tłumaczyła, organizacja otrzymuje sygnały o wzroście przemocy domowej "zarówno od organizacji, które prowadzą telefony zaufania jak i kolegów z UNICEF na świecie".
- W krajach, w których panuje pandemia, wiemy, że ten wzrost liczby zgłaszanych przypadków jest od kilkunastu procent do kilkudziesięciu procent. W Hiszpanii to nawet 30-procentowy wzrost zgłaszanych przypadków przemocy domowej na telefony zaufania i do służb, głównie na policję - mówiła
UNICEF Polska zaapelował o zachowanie wzmożonej czujności. - Apelujemy o działania informacyjne, które miałyby na celu przekazanie rodzinom dotkniętym przemocą informacji, gdzie mogą szukać pomocy. Apelujemy o stworzenie lokalnego kontaktu do psychologa, pedagoga czy służb, które odbierałyby sygnały o istniejącej przemocy domowej – mówiła Monika Kacprzak.
Źródło: TVN24, UNICEF Polska
Źródło zdjęcia głównego: Shutter