TVN24 | Polska

"Po sprawie respiratorów widmo mamy do czynienia ze szpitalami tymczasowymi widmo"

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/dap
Źródło:
PAP
Posłowie Joński i Szczerba: 13 szpitali tymczasowych w ogóle nie zaczęło funkcjonować
Posłowie Joński i Szczerba: 13 szpitali tymczasowych w ogóle nie zaczęło funkcjonowaćTVN24
wideo 2/8
TVN24Posłowie Joński i Szczerba: 13 szpitali z 30 szpitali tymczasowych w ogóle nie zaczęło funkcjonować

13 szpitali tymczasowych w ogóle nie zaczęło funkcjonować i nie było w nich jakichkolwiek świadczeń medycznych - przekazali posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba. - Po sprawie respiratorów widmo mamy do czynienia ze szpitalami tymczasowymi widmo - stwierdził Szczerba.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej, Dariusz Joński i Michał Szczerba zorganizowali w piątek konferencję prasową, aby poinformować o nieaktywnych szpitalach tymczasowych, które powstały dla pacjentów chorych na COVID-19. Jak zaznaczyli, zostało przygotowanych w sumie 30 szpitali tymczasowych, z których 13 w ogóle nie zaczęło funkcjonować i nie było w nich jakichkolwiek świadczeń medycznych.

- NFZ uznaje je za nieaktywne, a jednocześnie kwota, która została wydatkowana na świadczenia medyczne, wynosi zero - zauważył Szczerba.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Posłowie podali przykłady pięciu szpitali tymczasowych, w których do końca stycznia nie było żadnych świadczeń, a których utworzenie pochłonęło największe koszty.

"Rażący przykład niegospodarności"

Jak poinformowali, to szpital tymczasowy w Dynamic Congres Centre we Wrocławiu (koszt utworzenia 75,6 miliona złotych), szpital w MTP w Poznaniu (koszt 39,7 miliona złotych), szpital w EXPO w Krakowie (koszt 35,7 miliona złotych), szpital w EXPO w Łodzi (koszt 19,3 miliona złotych), szpital w hali Netto Arenie (koszt budowy 25,9 miliona zł).

- W naszej opinii jest to rażący przykład niegospodarności - oświadczył Szczerba.

"Duża część tych pieniędzy została wyrzucona w błoto"

- Byliśmy za tym, żeby te szpitale tymczasowe powstawały, tyle że one powinny powstawać w okresie wiosny i lata, żeby były przygotowane na drugą falę, we wrześniu i październiku, gdy pacjenci umierali w karetkach - mówił Joński. - Każdy z tych szpitali byłby wtedy bardzo potrzebny - dodał.

Zdaniem posła stworzenie tych szpitali dopiero jesienią, gdy fala pandemii minęła spowodowało, że "duża część tych pieniędzy została wyrzucona w błoto".

Posłowie Joński i Szczerba: 13 szpitali tymczasowych w ogóle nie zaczęło funkcjonować
Posłowie Joński i Szczerba: 13 szpitali z 30 szpitali tymczasowych w ogóle nie zaczęło funkcjonowaćTVN24

"Nie będzie żadnej kontroli społecznej nad tym, czy tam wykonano jakiekolwiek prace"

Posłowie poinformowali, że dysponują danymi o kosztach budowy 20 szpitali tymczasowych: to 547,2 miliona złotych. Nie uzyskali natomiast danych o szpitalach zbudowanych przez spółki skarbu państwa, a będących w gestii Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Szczerba zwracał uwagę, że za jakiś czas te szpitale zostaną rozebrane, na co też pójdą "grube miliony". - I tak naprawdę nie będzie żadnej kontroli społecznej nad tym, czy tam wykonano jakiekolwiek prace, czy po prostu były fakturowane podmioty, po których później nie będzie śladu - mówił Szczerba. - Po sprawie respiratorów widmo mamy do czynienia ze szpitalami widmo - podkreślił.

Czytaj więcej o zakupie respiratorów: Michał Szerba i Dariusz Joński składają wniosek do Zbigniewa Ziobry

- Premier mówi, że trzeba opodatkować media, a tu widać jak wydaje się lekką ręką 540 milionów złotych na budowę szpitali, które stoją puste - zaznaczył Joński.

Przedstawiciele rządu tłumaczą, że szpitale tymczasowe przygotowywane są na wypadek gwałtownego wzrostu zachorowań, na co każde państwo w dobie pandemii powinno być przygotowane.

Autor:mjz/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości