"Pacjenci w stanach nagłych i onkologicznych nie zostaną pozbawieni opieki". Komunikat szpitala

TVN24 | Polska

Autor:
akw//now
Źródło:
tvn24.pl
Prof. Matyja określa decyzję wojewody jako "nieodpowiedzialną"TVN24
wideo 2/39
TVN24Prof. Matyja określa decyzję wojewody jako "nieodpowiedzialną"

Mimo pełnienia nowej funkcji szpitala koordynującego w zakresie leczenia pacjentów z COVID-19, Szpital Uniwersytecki w Krakowie ma zachować ciągłość leczenia innych pacjentów, między innymi onkologicznych. "Pacjenci w stanach nagłych i onkologicznych nie zostaną pozbawieni opieki" - zapewniła placówka.

Rząd poinformował w tym tygodniu, że w związku z rosnącą liczbą zachorowań powstanie 16 szpitali koordynacyjnych. Placówki te mają być ukierunkowane na opiekę nad zakażonymi pacjentami oraz dodatkowo mają koordynować transport osób chorych, a także przepływ między szpitalami w regionie. Na liście znalazł się nowoczesny Szpital Uniwersytecki w Krakowie, który ma odgrywać wiodącą rolę w systemie opieki COVID-owej. Mają tam być realizowane świadczenia, które nie są realizowane w innych placówkach medycznych lub mają szczególne znaczenie.

ZOBACZ TAKŻE: Lista szpitali koordynacyjnych >>>

Decyzję tę komentował w TVN24 Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, profesor Andrzej Matyja. Podkreślił, że jest tą decyzją "zszokowany", nazwał ją "nieprzemyślaną" oraz "nieodpowiedzialną". Ostrzegł też, że w przyszłości może się okazać tragiczna w skutkach dla wielu chorych.

- Tam leczymy ponad trzy tysiące pacjentów po przeszczepach nerek, czy chorych z zaawansowaną chorobą nowotworową. Ci chorzy tak naprawdę nie znajdą nigdzie miejsca. Żadna inna jednostka nie dysponuje taką kadrą i taką aparaturą medyczną, by móc pomóc tym chorym. To decyzja, która musi być cofnięta. Nie wiem dlaczego, ale jest to jedyny szpital kliniczny w Polsce, który pełni taką rolę - zaznaczył profesor Matyja.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Szpital Uniwersytecki w KrakowieTVN24

Szpital: pacjenci onkologiczni i w stanach nagłych nadal pod opieką

Rzecznik Prasowy Małopolskiego Oddziału NFZ Aleksandra Kwiecień potwierdziła w sobotę TVN24, że Szpital Uniwersytecki zachowa ciągłość leczenia pacjentów onkologicznych i udarowych.

Szpital na swojej stronie potwierdził informację o uzyskaniu zgody na udzielanie innych świadczeń medycznych niż opieka nad pacjentami z koronawirusem. Zaznaczono, że chodzi przede wszystkim o pacjentów onkologicznych, udarowych czy w zakresie Centrum Urazowego. "W praktyce oznacza to, że nasi Pacjenci w stanach nagłych i onkologicznych nie zostaną pozbawieni opieki" - oświadczono.

Według sobotnich danych sanepidu badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 633 mieszkańców Małopolski. Ponownie najwięcej chorych jest w Krakowie.

Autor:akw//now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: