TVN24 | Polska

Cała Polska w strefie żółtej, niektóre powiaty w czerwonej. Najważniejsze obostrzenia

TVN24 | Polska

Autor:
akw/kg
Źródło:
tvn24.pl
Zasady obowiązujące w strefie żółtej i czerwonej
Zasady obowiązujące w strefie żółtej i czerwonejTVN24
wideo 2/21
TVN24Zasady obowiązujące w strefie żółtej i czerwonej

Od 10 października cała Polska będzie żółtą strefą. W strefie czerwonej znajdą się 32 powiaty i 6 miast. Część wprowadzonych już wcześniej w strefach restrykcji zostanie dodatkowo zaostrzona. Oto najważniejsze zasady, jakie mają obowiązywać.

Do tej pory Polska podzielona była na trzy strefy: zieloną, żółtą i czerwoną, a w dwóch ostatnich trzeba było dostosowywać się do dodatkowych zasad bezpieczeństwa. W związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19 w czwartek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 10 października obostrzenia ze strefy żółtej zostaną rozszerzone na cały kraj. Oprócz tego w niektórych powiatach, które znalazły się w strefie czerwonej, będą obowiązywać dodatkowe restrykcje.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Maseczki

Strefa żółta: wszędzie maski w przestrzeni publicznej, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. Strefa czerwona: wszędzie maski w przestrzeni publicznej, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Noszenie maseczki nie obowiązuje w lesie, parku i zieleńcach. Nie trzeba ich także nosić przy uprawianiu sportów.

Wcześniej w strefie żółtej był obowiązek zakrywania ust i nosa w środkach publicznego transportu zbiorowego, w miejscach ogólnodostępnych, gdzie nie da się zachować między osobami odległości 1,5 metra, w niektórych zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej, w obiektach handlowych lub usługowych, w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu. W strefie czerwonej maski już wcześniej obowiązywały wszędzie w przestrzeni publicznej.

Gastronomia

W lokalu gastronomicznym i ogródku klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos. Obowiązują także limity osób.

Strefa żółta: 1 osoba na 4 metry kwadratowe Strefa czerwona: 1 osoba na 4 metry kwadratowe. Nowe ograniczenie: Prowadzenie działalności możliwe w godzinach od 6 do 22. Ograniczenia w zakresie godzin nie stosuje się do realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.

Wesela, komunie, konsolacje, inne uroczystości rodzinne oraz przyjęcia okolicznościowe

W strefie żółtej zasady dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych zostają zaostrzone, ale jako jedyne wchodzą w życie później: 17 października.

Strefa żółta: obowiązuje limit do 100 osób, z wyjątkiem obsługi. Od 17 października będzie on wynosił 75 osób, z wyjątkiem obsługi. Strefa czerwona: 50 osób, z wyjątkiem obsługi.

Uczestnicy tego typu wydarzeń będą mieli obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje.

Siłownie

W strefie żółtej na siłowni lub w klubie fitness może znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 7 metrów kwadratowych powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m, z wyłączeniem obsługi. W strefie czerwonej może znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 10 metrów kwadratowych powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.

Kina

W strefie żółtej i czerwonej: zajętych może być 25 procent miejsc, trzeba zachować 1,5 metra odstępu, a widzowie muszą zasłaniać usta i nos.

Kościoły

Strefa żółta: jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, to istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. Jeżeli odbywa się na zewnątrz, trzeba zachować 1,5 metra odległości między osobami

Strefa czerwona: jeżeli wydarzenie odbywa się w kościele, obowiązuje zasada 50-procentowego obłożenia budynku oraz obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli wydarzenie odbywa się na zewnątrz, obowiązuje zachowanie 1,5-metrowego dystansu. Trzeba zakrywać usta i nos.

Kluby nocne, dyskoteki

Zakaz prowadzenia działalności w całym kraju. Od 10 października dotyczy on także "innych miejsc udostępnionych do tańczenia".

Transport publiczny

Strefa żółta: pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi: 100 procent liczby miejsc siedzących albo 50 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 procent miejsc siedzących niezajętych.

Strefa czerwona: pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi: 50 procent liczby miejsc siedzących albo 30 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 procent miejsc siedzących niezajętych.

Handel

Strefy żółta i czerwona: klienci muszą zasłaniać usta i nos. Obowiązuje też zasada noszenia przez klientów podczas zakupu towa­rów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu

Strefy żółta i czerwona: w miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność, przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku, gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun. Klienci zasłaniają usta i nos. Ściągają maseczki, gdy jest to konieczne, na przykład przy wykonaniu zabiegu na twarz.

Zgromadzenia

Strefy żółta i czerwona: zakaz organizowania zgromadzeń powyżej 150 osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów. Uczestnicy powinni utrzymywać dystans 1,5 metra od siebie i zakrywać usta i nos. Dodatkowo pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość minimum 100 metrów.

Wydarzenia kulturalne

Strefa czerwona: całkowity zakaz organizacji i uczestnictwa.

Strefa żółta: w przestrzeni zamkniętej mogą się odbywać z udziałem 25 procent publiczności. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 metrów kwadratowych. 

Autor:akw/kg

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości