W tej chwili w stanie ciężkim pod respiratorami w polskich szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych jest 160 osób - przekazał w środę rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Poinformował, że około 220 osób zakażonych koronawirusem wyzdrowiało.
Raport tvn24: Koronawirus - najważniejsze informacje >>>
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia powiedział na konferencji prasowej, że "ostatniej doby ubyło 86 pacjentów" w szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych.
Dodał, że ci pacjenci zostali skierowani do izolatoriów. - Mamy w tej chwili w kraju 7 tysięcy miejsc w izolatoriach, czyli do izolatoriów możemy kierować osoby niewymagające hospitalizacji, z tymi łagodniejszymi objawami bądź bezobjawowych pacjentów. I oni nie muszą zajmować łóżek szpitalnych - zaznaczył Wojciech Andrusiewicz.
Rzecznik resortu zdrowia poinformował również, że w tej chwili w stanie ciężkim pod respiratorami w polskich szpitalach, szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych jest 160 osób.
Jak powiedział, "w szpitalach jednoimiennych, typowo zakaźnych powoływanych przez wojewodów jest ponad 10 tysięcy 300 miejsc, w tym ponad 1400 respiratorowych". – Zajętych mamy niecałe 2100 łóżek – dodał.
Pytany, ile osób już wyzdrowiało, Andrusiewicz powiedział, że "mamy w granicach 220 osób, które opuściły szpital lub izolację domową". - Są potwierdzone negatywnymi wynikami testów, są zdrowe - podkreślił.
"Mamy ponad 300 tysięcy testów genetycznych"
Andrusiewicz przekazał, że we wtorek w ciągu doby wykonano około 7 tysięcy testów. - Testy są w Polsce dostępne. Obecnie w Polsce mamy ponad 300 tysięcy testów genetycznych, które są rozdysponowywane między laboratoria. 500 tysięcy jest zakontraktowanych i zmierza do Polski – dodał.
Powiedział, że obecna wydolność blisko 60 laboratoriów to 13 tysięcy testów na dobę. - To nie minister zdrowia decyduje o tym, komu wykonać test w Polsce. O tym decydują służby sanitarno-epidemiologiczne i lekarze – mówił.
Dodał, że resort liczy, iż liczba wykonywanych testów na dobę "będzie systematycznie rosła, że będziemy osiągać te pułapy graniczne, 13 tysięcy testów na dobę". - Jest zalecenie, by chociażby służby medyczne, które mają bieżący kontakt z osobami zakażonymi, chorymi, były na bieżąco testowane. Analizujemy też, na jakiej zasadzie na bieżąco kierowani są pacjenci na testy – powiedział.
Podkreślił, że resort chce systematycznie zwiększać możliwości polskich laboratoriów. Dodał, że nie każde laboratorium, które zgłasza się do Ministerstwa Zdrowia, może prowadzić takie badania.
Ministerstwo Zdrowia w środę poinformowało o 152 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa i o kolejnych siedmiu osobach zmarłych. Łącznie zanotowano dotąd 5000 zakażeń i 136 zgonów.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24